Żołądź - siew dębu

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Żołądź - siew dębu

Post »

Skoro przy tych pięknych roślinach jesteśmy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pytanie, ma ktoś może na zbyciu nasiona dębu szkarłatnego, albo chociaż błotnego? Na tym pierwszym szczególnie mi zależy, a z tych, które widuję, żaden nie owocował...
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
Ewadz34
200p
200p
Posty: 405
Od: 10 lut 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Lubartów, lubelskie

Re: Żołądź - siew dębu

Post »

Dąb to piękna, szlachetna roślina...
Dzisiaj wynoszę skrzynki z wysianymi żołedziami na balkon, planuję potrzymać je tam do lutego-marca, a potem z powrotem na parapet i zobaczę, co z tego będzie
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście...
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żołądź - siew dębu

Post »

Potwierdzam dąb to coś pieknego(szczególnie jak te piękno ma kilkaset lat) jedno co mnie złości to nigdy go nie zobaczę w pełnej okazałości, bo też posadziłem dąbek szypułkowy.
Ewo masz chyba duży ogród jak zamierzasz posadzić sporo dębów z tych żołędzi??
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Żołądź - siew dębu

Post »

Dąb może za życia ludzkiego do pełnej okazałości nie dorośnie-niemniej już po 30 latach tworzy dość duże drzewo z pniem o średnicy ok 50 cm - wbrew pozorom wcale nie rośnie wolno tylko pierwsze kilka lat a potem zaczyna calkiem zdrowo "śmigać" czasem nawet 1 m w ciągu roku :)
Awatar użytkownika
Ewadz34
200p
200p
Posty: 405
Od: 10 lut 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Lubartów, lubelskie

Re: Żołądź - siew dębu

Post »

Fallenangelv pisze:Potwierdzam dąb to coś pieknego(szczególnie jak te piękno ma kilkaset lat) jedno co mnie złości to nigdy go nie zobaczę w pełnej okazałości, bo też posadziłem dąbek szypułkowy.
Ewo masz chyba duży ogród jak zamierzasz posadzić sporo dębów z tych żołędzi??
Owszem, mam duży ogród. Ale dęby, jeśli w ogóle coś wyrośnie z tych żółędzi, planujemy posadzić na naszej działce, na której może kiedyś stanie nasz domek.

Dąb to majestatyczne, dostojne, królewskie drzewo (jeśli tak można pisać o roślinie).
Sadząc to długowieczne drzewo, robimy coś dobrego dla przyszłych pokoleń ;)
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście...
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żołądź - siew dębu

Post »

Ewo popieram dąb to król wśród drzew.
Życzę powodzenia z tymi dębami. :D
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żołądź - siew dębu

Post »

Dementuję pogłoski o wolnym wzroście dąbka w okresie "niemowlęcym"! Dwa lata temu posadziłem taki mniej więcej metrowy egzemplarz. A teraz ma jak nic ze 3 metry :roll:
Troszkę wolniej rośnie dąb czerwony, a jego liście jesienią .... palce lizać :D
A to "dąbek" moich znajomych. Już wiem, że u mnie takiego nie będzie :( No chyba, że ktoś zna sposób, żeby go przekopać :;230
Obrazek
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Żołądź - siew dębu

Post »

metrowy dąb ma około 5-6 lat albo wiecej .Prosta pilka w pierwszym roku po wykiełkowaniu z żołędzia dąb ma ok 10 cm i 2-4 liście w kilku latach następnych tempo wzrostu jest bardzo podobne- dopiero mniej więcej ok 10 roku życia zaczyna się intensywny wzrost{duzą rolę przy tym odgrywa rodzaj stanowiska w jakim rośnie- jeśli jest żyzne i wystarczająco wilgotne dzieje się to szybciej jeśli jest jałowo i sucho to później}. Znam dąbki które mają 20 lat i metr wzrostu a znam tez takie które mają z 10 lat i są już kilkumetrowymi drzewami. Co do tempa wzrostu to najwieksze tępo wzrostu mają dęby w wieku 60-70 lat i tak naprawdę rosną tylko do 150 roku życia -potem po prostu utrzymują rozmiary :) :wink: i nabierają masy, wiec jak ktoś ma na działce jakiegoś dąbka niech go nie wycina tylko otoczy opieką bo za kilka-kilkanaście lat całkiem majestatyczne drzewo już będzie :) Dodam od siebie Ze mój dab byl sadzony z żołędzia którego posadziłem w 6 klasie podstawówki i skoro teraz ma takie rozmiary{owo 50cm srednicy pnia} to spokojnie każdy może sobie posadzić takie drzewko- dąb się dobrze przyjmuje na nowym miejscu wiec nawet spore drzewko można przesadzić
yeti655
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 wrz 2011, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dąb szypułkowy i klon Jawor - wysiew nasion

Post »

Jeszcze kilka lat temu regularnie sadziłem dęby niestety nie robiłem tego może już z 8 lat i mam pewne wątpliwości otóż:
Kiedy należ zbierać żołędzie? (dąb szypułkowy)
Jaki czas muszą być suszone?
aha przy okazj chciałbym się spytać kiedy zbierać i siać nasiona Klonu Jawora.
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Awatar użytkownika
graveDMan
100p
100p
Posty: 166
Od: 18 lut 2011, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 60 km na zachód od Warszawy

Re: Nie jestem do końca pewny

Post »

Witam

nasiona dębu zbiera się w październiku i listopadzie
co do jawora to wrzesień- pażdziernik

Kiedy siać dąb i klon, proponuję zaraz po zbiorze.
Awatar użytkownika
arty
500p
500p
Posty: 501
Od: 6 kwie 2012, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa

Re: Dąb szypułkowy i klon Jawor - wysiew nasion

Post »

Ja zbieram żołędzie jesienią tzn. we wrześniu gdy same spadną, potem zakopuje je od razu w ziemi i w okolicach maja pięknie wychodzą :). Jutro pokaże fotki :)
Pajacyk79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 sie 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Domowe sianie dębu

Post »

Cześć, czytałam na internecie wiele artykułów o sianiu żołędzi lecz nie potrafię ocenić, który sposób będzie lepszy. Przytoczę fragment wypowiedzi ,,Polegał on na tym aby nalać wody do kieliszka i zawiesić w nim przeszyty nicią żołądz. Pamiętałem że żołądź ma być tak zawieszony aby tylko delikanie dotykać powierzchni wody a nie aby był w niej zanurzony." Czy standardowo nazbieranie żołędzie wsadzić do niewielkiej doniczki i pozostawić w piwnicy w chłodnym miejscu i podlewać co jakiś czas? Zależy mi na tym aby sadzonkę, która wyrośnie z żołędzie mógłbym wsadzić jesienią do ogrodu.

P.S. Piszę ponownie bo napisałem w złym dziale, z góry
przepraszam i dziękuję za pomoc! ;)
Minog
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 mar 2015, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Żołądź - siew dębu

Post »

Zawsze gdy nazbieram żołędzie, sadzę je do doniczek i kopczukuję w ogrodzie, na wiosnę mam gotowe sadzonki już w doniczkach :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”