Żołądź - siew dębu

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Swagman, dziękuję. Dąbek przesadzić muszę, ponieważ rośnie po środku planowanej alejki. Czy wyrośnie z niego drzewo czy krzew? 2 lata temu ułamałam mu czubek [niechcący] i do tej pory nie odbudował przewodnika i wypuścił z korzenia drugą odnogę.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

Z drzewa zawsze wyrośnie drzewo :idea: :wink: tylko w wyjątkowo extremalnych warunkach mogło by dojść do jakiejś formy krzaczastej ale nigdy i nigdzie niczego takiego w naturze nie widzialem - zawsze jest to drzewo - czasami marne ale jednak drzewo :idea: :wink:
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Jakie to logiczneI Przesadzam i czekam cierpliwie. Dziękuję stokrotnie.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Fallenangelv - ciekawa myśl, bonsai zawsze mnie interesowało, ale niestety nie poradziłabym sobie z pielęgnacją takiego drzewka :(
Swagman - to piękne, że masz drzewko sprzed tylu lat!! Ja mam w sumie parę pytań o kilka drzew, a że nie chcę się powtarzać ani mieszać, stąd proszę moderatora o zmianę tematu mojego posta na "Siew kilku drzewek".
Po pierwsze wymienię te drzewka, o które mi chodzi:

Kasztan,
Brzoza,
Dąb,
Orzech włoski,
Jarzębina,

A teraz pytania... Czy jest możliwe, by wysiać w warunkach domowych ew. balkonowych z nasionek te drzewka? Jeśli tak, to kiedy? Z tego, co mi ktoś kiedyś pisał żołędzie i kasztany jeszcze nie są dojrzałe, chociaż na ziemi już pod drzewami leżą sobie te owocki. Nie wiem, czy żołędzie powinny być brązowe, jak są dojrzałe? Jakie owoce wytwarzają pozostałe drzewa np. brzoza i jak się je sieje? Na pewno, jeśliby się udało to za parę lat poszłyby do gruntu (może dorobię się domku kiedyś :D )
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Kasztan,-owoc
Dąb, -owoc
Orzech włoski,- z orzecha tylko nie wiem czy warto podobno nie owocuje co roku z takich sadzonek
Jarzębina, z nasion poddanych stratyfikacji
Brzoza,-pytałem się kiedyś jak to rozmnożyć to urywasz u dorosłej brzozy gałązkę(nie tnij sekatorem) tak aby wyrwał się z zadziorem tzw.stopką i do doniczki z ziemią , często podlewać.Metoda niewypróbowana przeze mnie.(jeszcze :) )Poczekaj więc na innych co powiedzą inni forumowicze.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Co do orzecha nie zależy mi na razie na owocaniu. Chciałabym po prostu wyhodować drzewko. Stratyfikacja to jest inaczej danie nasion do chłodnego miejsca? A czy teraz jest czas na siew tych wszystkich nasionek? Ile powinnam jeszcze poczekać np. z kasztanem, czy żołędziem?
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Witam.
Ja osobiście nie wysiewam nasion tylko przekopuję samosiejki ale poczytaj:
http://www.wiki.lasypolskie.pl/s/stratyfikacja-nasion Powodzenia.
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Będzie to bardzo trudne.
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Witam.


Spróbować zawsze można wszystko zależy od chęci.
:D
Z nasion satysfakcja większa że coś udało się własnymi rękami wyhodować.
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Post »

Myślę że spokojnie możesz już posiąć żołedzie dębu i orzechy do doniczek lub skrzynek i wstawić do chłodnego pomieszczenia lub wkopać do ziemi wogródku i tam przejdą stratyfikację do wiosny. Na wiosnę powinny spokojnie wykiełkować.
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja sobie tak pomyślałam, że tego żołędzia i kasztana zasadzę do doniczki w ziemię pobraną z miejsca, gdzie rośnie drzewo-matka. Nie wiem, czy powinnam dać je na balkon? I czy trzeba zrobić mikroszklarnię, czyli czymś nakryć doniczki? Ktoś mi powiedział, że żołądź musi być dojrzały czyli brązowy. Nie wiem, kiedy kasztany będą brązowe. Czy mam je zerwać z drzewa, czy gdzieś na ziemi jakieś poszukać? Czy to już czas na kasztany? Aha, a jak mam zasiać orzecha włoskiego? Z tą zieloną skorupką, czy obrać z niej?
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

Brzoza wytwarza drobniutkie skrzydlaki które roznosi wiatr,niezawodn metod na uzyskanie siewek jest ustawienie kilku korytek balkonowych wypełnionych torfemw miejscu gdzie jest jakaś brzoza w okolicy :idea: :wink: orzecha wtykasz do ziemi bez łupiny{tego zielonego} jesienia bo musi być przezimowany :idea: :!: :!: to samo tyczy kasztana, kasztanowca,żołędzia, owocka lipy i skrzydlaka klonu z bukiem tez tak jest- natomiasat nasiona drobne kiełkuja zaraz po wysianiu sie i tak np wierzby i brzozy kiełkuja od razu :idea: :wink:
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Chyba na razie zacznę od kasztana, żołędzia i orzecha. To czyli teraz są już one dojrzałe, czy lepiej poczekać jeszcze ze dwa tygodnie, aż pospadają z drzew? A do nich też dać torfu, czy ziemię naturalną ze środowiska drzewa?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”