Brzoza brodawkowata 'Purpurea'

Drzewa ozdobne
Ewelinka231281
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 3 cze 2012, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Brzoza czerwonolistna jakich potrzebuje warunków uprawy?

Post »

Brzoza czerwonolistna, czyli odmiana Purpurea Brzozy brodawkowanej to generalnie roslina nie do zdarcia. Problem z brzozami jest tylko jeden, a mianowicie termin sadzenie, a właściwie to kopania na szkółce . Ponieważ brzozy wykazują bardzo silne tzw. parcie korzeniowe może być z nimi problem po posadzeniu jeśli na szkółce nie miały czasu się przekorzenić w donicach. Po posadzeniu roslina wiosna rozwija liście szybko, po czym usycha - brak drobnych korzeni zaopatrujacych liście w wodę. Właśnie dlatego warto kupić brzozę, która rosła jakiś czas w donicy i jest w niej mocno przekorzeniona. Takie drzewo posadzone nawet latem będzie dobrze roslo.

Witam, mam problem z brzozą, moja Youngii posadzona pod koniec kwietnia tego roku, mimo podlewania dbania i doglądania ma teraz brązowe, suche liście. Miała być płacząca a jej stan jest teraz opłakany. Wiem ,że to wątek o innej brzozie, ale mam chwilę jak synek drzemie a ta wypowiedź mnie zainteresowała - możliwe że moja brzoza ma włąśnie ten problem - termin sadzenia/kopania? Czy odbije w przyszłym roku czy już z nią koniec? Co mam robić? (to mój pierwszy post - nie krzyczcie jeśli juz gdzieś były na to odpowiedzi, przy wolnych chwilach wieczorem posiedzę tu dłużej i się przedstawię) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Brzoza czerwonolistna jakich potrzebuje warunków uprawy?

Post »

Praktycznie zawsze się tak zachowują po przesadzeniu. Daj na nią cieniówkę i mocno codziennie podlewaj. Jaką ma ona wysokość i jaką miała bryłę korzeniową (wielkość). Wstaw zdjęcie. Moja w tamtym roku też tak wyglądała ale to tylko "chorowanie" po przesadzeniu. Będzie robić CI takie figle przez cały rok a w przyszłym będzie już normalna. :wink: Wstaw fotkę.
Ewelinka231281
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 3 cze 2012, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Brzoza czerwonolistna jakich potrzebuje warunków uprawy?

Post »

Dzięki za odpowiedź, trochę mnie uspokoiłeś :D
Była w dużej i wysokiej donicy, korzenie wyglądały ładnie, dlatego mnie zaskoczyła tymi suchymi brązowymi listkami po miesiącu od wsadzenia. Podlewam codziennie, mimo że mój M chciał już z niej zrobić paliki na podpórki do pomidorów, ale dałam jej szansę do przyszłej wiosny na poprawę swojego zachowania :D
Ma gdzieś z 1,70, zdjęcie wrzucę wieczorkiem, może mnie dziś nie zwieje z aparatem :D
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Brzoza czerwonolistna jakich potrzebuje warunków uprawy?

Post »

Zależy też ile siedziała w tej donicy po wykopaniu , koniec kwietnia to "końcowy" czas ich przesadzania. Zdjęcie bardzo się przyda więc czekam. Pamiętaj o cieniówce aby słonko jej nie dogrzewało ponieważ liście bardzo szybko tracą w takim przypadku wodę i mamy co mamy. :)
Ewelinka231281
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 3 cze 2012, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Brzoza czerwonolistna jakich potrzebuje warunków uprawy?

Post »

Cholercia, słońca to ona ma dużo. Wystarczy taka mata z bambusa zanim tuje sąsiadów urosną? Wsadziłam ja w słońcu, bo u znajomych widziałam, że rośnie na typowej patelni. Mam teraz brzydką pogodę z deszczem i pochmurną, więc jej nic nie grzeje, ale w środę jak coś podskoczę po matę.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Brzoza czerwonolistna jakich potrzebuje warunków uprawy?

Post »

Ona kocha słońce ale chodzi o to żeby na czas ukorzenienia do przyszłej wiosny dać jej dużo cienia ponieważ ma uszkodzone korzenie i nie pobiera tyle wody co potrzebuje , efektem są zasychające liście . Od maty jest lepsza jednak siatka (jest lekka) i nie łamie delikatnych gałęzi :wink:
Ewelinka231281
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 3 cze 2012, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Brzoza czerwonolistna jakich potrzebuje warunków uprawy?

Post »

W takim razie zaopatrzę się w siatkę :D
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Brzoza czerwonolistna jakich potrzebuje warunków uprawy?

Post »

Zacieniuj ją i może odbije :) moja miała identyczną sytuację. Dobrze by było ją też wyprostować
Ewelinka231281
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 3 cze 2012, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Brzoza czerwonolistna jakich potrzebuje warunków uprawy?

Post »

Czyli jest szansa, to dobrze.
Przy wiatrach na mojej górce prostowanie może się nie udać :D
Dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Brzoza czerwonolistna jakich potrzebuje warunków uprawy?

Post »

Da się da się ... masz siatkę , wbijasz kilka palików i za pomocą odciągów mocujesz solidnie drzewo w pionie :wink:
Ewelinka231281
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 3 cze 2012, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Brzoza czerwonolistna jakich potrzebuje warunków uprawy?

Post »

Przekażę to mojemu M., takie rzeczy to dla niego :)

Właśnie dzwoniłam do M., powiedział że on wiedział jak to zrobić, ale nic nie robił bo mu nie kazałam. Jakbym wiedziała o czymś takim to już dawno bym rozkazała, niech będzie w opłakanym stanie, ale chociaż prosta :wink:
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Brzoza brodawkowata 'Purpurea'

Post »

Watek zakurzony, więc odświeżam. Na mojej zauważyłam mnóstwo takich "pędzelków":

Obrazek

Wciągu ostatnich lat trochę skrzywił jej się czub, ale oprócz tego rośnie zdrowo. ;:333
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”