Lilak (bez) dyskusje ogólne

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Bez (lilak)

Post »

Mój dziadek miał kiedyś działkę, która poszła do likwidacji, to odpowiem :D
Jeżeli to jest lilak w formie drzewka to prawdopodobnie był szczepiony szlachetny biały na podkładce fioletowej, przycinałeś go? Zmarzł może?
Z dwukolorowym mogło być tak samo. Dziadek miał na jednym pieńku trzy różne odmiany lilaka i z tego co pamiętam inni działkowcy też tak często robili, trochę dla urody, trochę dla zabawy, a trochę z braku miejsca.
Swoją drogą, ktoś wie, czy da się zaszczepić na drzewiastym lilaku (prawdopodobnie już szczepionym) gałązkę w innym kolorze?
W życiu niczego nie szczepiłam.
Pozdrawiam
Magda
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Bez (lilak)

Post »

Dać się da, ale może to być nieco skomplikowane. Najłatwiej byłoby w lecie pooczkować.
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Bez (lilak)

Post »

?????
Tomek, do mnie trzeba jak do blondynki, łopatologicznie :D Co to znaczy w lecie pooczkować?
Pozdrawiam
Magda
_fox_

Re: Bez (lilak)

Post »

Magdo da się ;:108 pamiętam z młodzieńczych lat że było 3 kolory na jednym drzewku.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Bez (lilak)

Post »

fox a jaka to odmiana lilaka??Jest piękny ;:138 u sąsiadki jest młody i podobne ma kwiaty ale ona nie ma pojęcia jak się nazywa ,kwitnie już długo i chciałabym taki kupić :)Mój ze zdjęcia powyżej jakoś szybko przekwita nie mówiąc już o staniu w wazonie-góra jeden dzień :(
Pozdrawiam Ewa
_fox_

Re: Bez (lilak)

Post »

W sumie nie wiem ;:223 wiem tyle że odrosty korzeniowe wsadziłem 2 lata temu i jest dubeltowy, krzaczki mają ok 180 wysokości, ale ładnie o obficie kwitną
tylko problem bo już zaczynają wędrówkę ;:174


Zdjęcia zostały usunięte z hostingu.
bab...
maalpunia
50p
50p
Posty: 68
Od: 1 mar 2014, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielka Brytania

Re: Bez (lilak)

Post »

Chciałam zapytać fachowców o radę :). Mam na podwróku dosyć spory fioletowy bez, którym nikt się nie zajmował przez długi czas. Chciałabym go na jesień przyciąć bardzo nisko przy gruncie, żeby nadać mu nowy kształt lub zaszczepić od nowa. Które wyjście byłoby lepsze? Swoją drogą, w jaki sposób mogę zaszczepić bez? Poza tym chciałam zapytać czy to prawda, że bez zaczyna kwitnąć dopiero jak osiągnie odpowiednią wysokość? Tato mówił mi, że nawet jak go przytnę krótko to nie zakwitnie dopóki nie urośnie na te swoje 1,5 m. Mój jest dosyć zdrewniały i goły na dole, a chciałabym stworzyć z niego bardziej krzaczasty kształ.
Pozdrawiam :)
Aruns
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 10 sie 2013, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wysoczyzna Gdańska

Re: Bez (lilak)

Post »

Nie radziłbym ciąć niczego jesienią, jeśli nie teraz, po kwitnieniu (bo to właśnie jedyny sensowny termin cięcia lilaka zwyczajnego), to dopiero wczesną wiosną, gdy skończy się okres silnych mrozów. Cięcie jesienne pozbawia roślinę sporej części zgromadzonego pokarmu oraz pozostawia niezabliźnione rany, przez które mróz łatwo wnika w pędy - i tym samym pogarsza zimowanie.
aga111
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1965
Od: 9 sie 2011, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bez (lilak)

Post »

Nie wyobrażam sobie bez nich ogrodu :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
guru302
500p
500p
Posty: 583
Od: 14 lip 2012, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Biskupca woj. Warmińsko - Mazurskie

Re: Bez (lilak)

Post »

Tak się zastanawiam czy bez można ukorzenić ? Jeśli tak to w jaki sposób i o jakiej porze roku ?
pozdrawiam serdecznie Gabrysia
benia85
100p
100p
Posty: 179
Od: 16 gru 2013, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bez (lilak)

Post »

Półzdrewniała gałązka musi być i teraz do 15 czerwca jest dobry czas na pobranie materiału do ukorzenienia :D
guru302
500p
500p
Posty: 583
Od: 14 lip 2012, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Biskupca woj. Warmińsko - Mazurskie

Re: Bez (lilak)

Post »

Czy ukorzeni się w wodzie czy w ukorzeniacz i do ziemi ?
pozdrawiam serdecznie Gabrysia
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Bez (lilak)

Post »

Bzy i lilaki można ukorzenić z sadzonek zielnych. Teraz jest dobry czas na pobieranie sadzonek.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”