Jodła koreańska - uprawa,wymagania,przesadzanie,cięcie itp

Drzewa ozdobne
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jodła koreańska - przesadzanie

Post »

Mam 4 koreanki. Jedna silberlocke ,3 lata u mnie ,raz przesadzana 60 cm,po raz pierwszy zawiązała 6 szyszek. Dwie normalne po 1,2 m. Jedna z nich w zeszłym roku miała 12 szyszek, w tym roku nie widzę żadnej (1 raz przesadzana jesienię 2 lata temu Druga przesadzana 2 razy a nawet wyrzucona w pole bo zgubiła igły (oczywiście w grunt )przywrócona do ogrodu 1 szyszka. Wreszcie 25 letnia, 5m , w zeszłym roku oblepiona szyszkami od góry do dołu na razie szyszek 0. Wydaje się że owocują co drugi rok zwłaszcza jeśli owocowanie było b. obfite.
Pozdrawiam ! Bolek
x-K-9

Re: Jodła koreańska - przesadzanie

Post »

Witam

W ubiegłym roku z powodu remontu musiałam wykopać koreankę w sierpniu.Potem wsadziłam ją do gruntu we wrześniu.A w tym roku ponownie przesadzałam ją w inne miejsce,ponieważ na jej miejsce wsadziłam sośnicę.2tygodnie po "przeprowadzce" wypuściła szyszki.Jodła koreańska należy do roślin,które nie są wrażliwe na przesadzanie.Twarde sztuki.
Pozdrawiam Zofia
beciabw34
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 mar 2010, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jodła koreańska - przesadzanie

Post »

Ja w tym roku w marcu przesadzałam moją jodłę koreankę, która ma już ponad 1,80. Widać już na niej młode przyrosty, żałuję tylko, że jeszcze nigdy nie szyszkowała, chociaż mam ją już trzeci rok. Co zrobić, żeby jodła miała szyszki?
Beti
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

W zeszłym roku doznała dużych uszkodzeń od wyjątkowo dużych majowych przymrozków i prze to bardzo się zdeformowała.
http://zapodaj.net/8412f0207836.jpg.html
Na zdjęciu zbyt dobrze tego nie widać ale w tym roku wypuściła dużo nowych gałęzi i odzyskuje foremny pokrój. Kolor igieł też wydaje mnie się,że jest ok.Zdjęcie robione 3 tygodnie temu.Jutro zobaczę ją ponownie i mam nadzieję ,że jej stan się nie pogorszył.
Na drugiej fotce widać zeschnięty czubek -
http://zapodaj.net/9d23f0c2d641.jpg.html

Czy powinienem przyciąć ten uschnięty czubek ? Jak widać na drugim zdjęciu sąsiad raczej nie przywiązuje znaczenia do estetyki otoczenia na swojej działce :) dlatego też bardzo mi zależy na tym aby ta jodełka w tym miejscu nadal ładnie się rozwijała.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jodła Koreańska - zeschnięty czubek wzrostu.

Post »

Spoko możesz tego czubka nie obcinać bo ledwie go zmroziło. Nowe pędy z czasem go przerosną. Wtedy będziesz mógł jeden z takich pędów ustawić na główny pęd i będzie wszystko dobrze.
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jodła Koreańska - zeschnięty czubek wzrostu.

Post »

Obserwuj, czy jodła jest w stanie zdecydować jak prowadzić przewodnik. Mam kilka jodełek i widzę wyraźnie, że czasem trzeba drzewku pomóc. Też miewałem problem z przewodnikiem, jodła wypuściła wokół niego kilka konkurujących ze sobą gałęzi pod większym lub mniejszym kątem, ale żadna nie miała szansy uzyskać wyraźnej przewagi jeśli chodzi o przejęcie roli przewodnika. Dopiero użycie odciągających gałęzie sznurków i arbitralna, odgórna decyzja Przewodniczącego Ogrodu pomogła przywrócić drzewku równowagę - tak "odzyskany" przewodnik wystrzelił wkrótce bardzo mocnym przyrostem.
gruubas
Awatar użytkownika
Azarat
100p
100p
Posty: 182
Od: 17 sty 2009, o 15:31
Lokalizacja: Marki pod Warszawą

Re: Jodła Koreańska - zeschnięty czubek wzrostu.

Post »

Na moich dwóch jodłach - koreańskiej i Arnolda zmarzło całe piętro :(
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jodła Koreańska - zeschnięty czubek wzrostu.

Post »

To weź jedną z bocznych gałęzi i ustaw ją do góry by to ona stała się głównym pędem.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jodła Koreańska - zeschnięty czubek wzrostu.

Post »

To chyba jakaś częsta przypadłość. Czubek już ze dwa lata nie rośnie, a więc całe drzewko wygląda na otyłe. W tym roku coś drgnęło- jescze trochę i spróbuję któryś wybrać.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jodła Koreańska - zeschnięty czubek wzrostu.

Post »

Dzięki za porady. Wczoraj wróciłem z działki i jodełka poza tym cholernym czubkiem jest w znakomitej kondycji - bardzo dużo nowych przyrostów(już odzyskuje foremny pokrój) i piękna soczysta zieleń igieł bez żadnych pożółkłych albo zbrązowiałych.Nie miałem możliwości zrobienia zdjęcia ale spośród chyba 3 gałązek przy uschniętym czubku jedna wydaje się dążyć do tego aby przejąć jego rolę.Czy powinienem
pomóc jej w tym tzn tak jak gruuubas napisał wbić palik i zrobić odciąg aby ustawić ją całkowicie pionowo ?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jodła Koreańska - zeschnięty czubek wzrostu.

Post »

Śmiało możesz to zrobić.
Milus_W
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 paź 2010, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam serdecznie!

Dostałem jodłę koreańską, która ma 2,5 metra wysokości i jest dość rzadka i wąska. W związku z tym mam pytanie: jak można ją zagęścić? Czy można ją przycinać i czy pomoże to w zagęszczeniu?

Pozdrawiam.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska - przycinanie i zagęszczanie

Post »

Nie można, nie pomoże.
Na pewno koreanka, a nie jakiś kundel?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”