Przywarka japońska ( Schizophragma hydrangeoides )

Drzewa ozdobne
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Przywarka japońska - czemu usycha?

Post »

Ponad miesiąc temu posadziłem 9 roślin wzdłuż płotu. Stanowisko półcień (słońce jest do godz. 12:00). Cały czas było ok, myślałem że rośliny się przyjęły. Ostatnio jednak zauważyłem, że 3 z 9 umierają. Liście usychają. Na domiar złego zauważyłem, że na pozostałych roślinach również liście żółkną (zdjęcie: https://imgur.com/a/uwSm9qR )

Staram się podlewać obficie co 2 dzień, ziemia ma pH 6.5, ale przy sadzeniu wymieszałem ją z torfem o ile dobrze pamiętam.

Gdzie popełniłem błąd? Czy przyczyną może być to że podlewałem liście (teraz wodę leje na korzeń) wodą ze studni?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Przywarka japońska - czemu usycha?

Post »

Plamy od brzegu świadczą, że ma za mokro i mało przewiewne podłoże, może dodatkowo słońce ją pali przy tym litym ogrodzeniu.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przywarka japońska - czemu usycha?

Post »

Dziękuje za odpowiedź. Zdjęcie zostało zrobione po podlewaniu, stąd jest mokro :)
Słońce świeci do godz. 12:00, potem jest cień.

Jak często powinienem te rośliny podlewać? Co oznacza "mało przewiewne podłoże"? Co powinienem teraz zrobić?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Przywarka japońska - czemu usycha?

Post »

Poczytaj i wymaganiach, przywarka wymaga przepuszczalnych, przesychających gleb.Ja tam widzę jakąś folię pod korą, jak grunt z rodzaju zatrzymujących wodę, gliniastych, to pod taką okrywą może być za mokro.Najlepiej odkryj, zajrzyj pod spód, czy tam nie robi się bagno, bo kora z wierzchu obsycha, wydaje się być sucho, ale pod spodem może być inaczej.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przywarka japońska - czemu usycha?

Post »

Dzięki. Tak zrobię. Ta folia pod spodem to geowłóknina (nie agrowłóknina, ale to chyba nie ma większego znaczenia?).
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przywarka japońska ( Schizophragma hydrangeoides )

Post »

Przywara odżyła: https://imgur.com/a/VR4U0Fl :))

Dodałem odżywkę oraz zacząłem rzadziej podlewać i rośliny zaczynają wypuszczać nowe liście.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przywarka japońska ( Schizophragma hydrangeoides )

Post »

Od mojego ostatniego postu minęło kilka miesięcy. Geowłókninę usunąłem w zeszłym roku. Myślałem, że po zimie przywarka już nie odżyje, a jednak ...
Wydaje mi się że przyczyną takiego stanu rzeczy (że rośnie wolno i wygląda marnie) jest to, że stanowisko ma zbyt mało słońca. Chyba błędnie założyłem, że 2-3 h. słońca z samego rana to "?ółcień". W związku z tym pytanie: czy warto jeszcze przesadzić te rośliny w bardziej nasłonecznione miejsca, czy już niewarto?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”