Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2  
Autor Wiadomość
Mawri
 Tytuł: Laurowiśnia- rozmnażanie,ukorzenianie pędów
PostNapisane: 2 maja 2008, o 20:19 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Proszę o podpowiedź w temacie rozmnażania laurowiśni. Jak długie mają być gałązki do ukorzenienia ?Czy zastosować ukorzeniacz do zdrewniałych roślin?Macie doświadczenia w tym temacie?
Wiem że można bez problemu kupić sadzonki i nie są kosztowne ale mam ochotę spróbować sama i czekam na wasze wskazówki

arletaka
 Tytuł:
PostNapisane: 9 cze 2008, o 19:57 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Chętnie bym się dowiedziała jak rozmnażać samodzielnie LAUROWIśNIę, często przycinam te krzewy i miałabym z czego rozmnażać - próbowałam ukorzeniaczem i w ziemię( z przycięciem liści) ale nigdy - czyli 2x ok 10 sadzonek się nie udało. Może jest jakiś miesiąc,który jest do tego najlepszy? Jak długo się ukorzeniają? Czy zbrązowiałe liście to nie znak, żeby wyrzucić? no i które części są najlepsze, z czubka czy te lekko zdrewniałe?
często przycinam te krzewy i miałabym z czego rozmnażać - próbowałam ukorzeniaczem i w ziemię( z przycięciem liści) ale nigdy - czyli 2x ok 10 sadzonek sie nie udało. Może jest jakiś miesiąc,który jest do tego najlepszy? Jak długo się ukorzeniają? Czy zbrązowiałe liście to nie znak, żeby wyrzucić? no i które części są najlepsze, z czubka czy te lekko zdrewniałe? Pozdrawiam

Mija
 Tytuł:
PostNapisane: 11 cze 2008, o 09:37 
200p
200p
Laurowiśnię rozmnaża się podobnie jak zimozielone rośliny iglaste. Tzn. odcina się półzdrewniałe sadzonki na przełomie sierpnia i września, a następnie ukorzenia się je w doniczkach. Temperatura pomieszczenia, w których będą przechowywane nie może być zbyt wysoka, ani zbyt niska (około 10 st. C), a miejsce bezpośrednio nie nasłonecznione :)

arletaka
 Tytuł:
PostNapisane: 11 cze 2008, o 09:41 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Dziękuję za odpowiedź. Do wiosny powinny się ukorzenić czy wcześniej? No i czy okrywać folią przed utratą wody czy nie?

Mija
 Tytuł:
PostNapisane: 11 cze 2008, o 10:02 
200p
200p
Nie okrywałabym folią... Przed posadzeniem w doniczkach dobrze zwilż ziemię. Następnie często zraszaj, szczególnie na początku (nawet 2 razy dziennie), ale żeby woda nie stała. Po jakimś czasie (miesiącu) zraszanie można zacząć ograniczać. Gdy zauważysz, że się już dobrze ukorzeniły rozsadź je do osobnych doniczek. Jednak na miejsce stałe wysadzałabym gdy system korzeniowy będzie dobrze wykształcony.

Życzę cierplowści :wink:

alabedz
 Tytuł:
PostNapisane: 10 lis 2008, o 23:32 
50p
50p
Czy ktoś z Was ukorzeniał laurowiśnię? Jeśli tak bardzo proszę o wskazówki jak tego dokonać?

Babopielka
 Tytuł:
PostNapisane: 11 lis 2008, o 18:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja ukorzeniałam Laurowiśnię :D ,można to zrobić na dwa sposoby .
Pierwszy sposób to przygiąć i przysypać dolna gałązkę od rośliny matecznej ,która powinna wypuścić korzenie ,jeśli przysypiesz ją wiosna to jesienią masz już ukorzenioną sadzonkę :D
Drugi sposób to oderwać mała gałązkę ,taką z czterema - sześcioma listkami ,następnie usunąć nadmiar liści (zostawić tylko dwa )gałązkę w ukorzeniacz , do doniczki i w ciepłe miejsce .Najlepiej ukorzeniać wczesną wiosną ,wtedy szybko wypuszcza korzenie .
Powodzenia :D

Moje hortensje

Mania
 Tytuł:
PostNapisane: 15 cze 2009, o 15:56 
500p
500p
Przyłączam się do tematu...
W zeszłym roku po mocnym cięciu jesienią "sporządziłam" kilka sadzonek - i nic. W jednej doniczce aktualnie brunatne badyle wypuściły dość mocny system korzeniowy - ale nawet mini-liścia czy też jego zwiastuna nie dostrzegłam (wytrwale jednak czekam). W tym roku po wiosennym cięciu - tez próbuję coś tam ukorzenić - ale nie wiem nadal , jak się do tego zabrać.
Może jednak znajdzie się ktoś, kto z sukcesem rozmnożył "laurkę"?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

stefan.sokolowski
 Tytuł: Z nasion
PostNapisane: 15 cze 2009, o 21:51 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
laurowiśnię wyhodowałem z nasion. Po trzech latach ma ok. 50 cm (ostatnia zima troche, pomimo zabezpieczenia, uszkodziła, większość liści zrzuciła w maju, ale odrosły nowe). Nieco na południe od Polski można w ogrodach pod laurowiśnia znależć mnóstwo rocznych sadzonek.

graved
 Tytuł:
PostNapisane: 15 cze 2009, o 22:20 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Laurowiśnię najlepiej jest rozmnażać z sadzonek pobieranych latem (lipiec-sierpień)

arletaka
 Tytuł:
PostNapisane: 15 cze 2009, o 23:27 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
słuchajcie, zrobiłam tak jak mi poradziliście - czyli we wrześniu - posadziłam gałązki prosto do ziemii, a do tego w miejsce mało nasłonecznione - przyjęły się wszystkie 6 szt. Równocześnie posadziłam też ze 20 gałąze w donicy i również stała w cienistym miejscu, tyle że nie podlewałam jej zbyt często... Przyjęło się ok 25 %... Latem wcześniej próbowałam i się nie udały, ale to pewnie zależy też od pogody i miejsca, w którym mają rosnąć. powodzenia

Sylwek-zx
 Tytuł:
PostNapisane: 25 cze 2009, o 21:28 
1000p
1000p

1 szt.
u mnie w tym roku mrozy dały się we znaki mojemu krzakowi, musiałem drastycznie przyciąć ale dzięki temu podłoże dostało światła i teraz z nasion jest chyba 20szt. młodych:) więc najlepiej nasiona:):)

MagnoliaPuck
 Tytuł:
PostNapisane: 29 lip 2012, o 15:27 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Witam ,czy ktoś ma doświadczenie w rozmnażaniu laurowiśni ?
Posiadam cztery rośliny około 80cm wysokości które rosną sobie w donicy i bardzo chciałabym uzyskać kolejne roślinki a nie wiem czy jak obetnę młode zielone pędy i zasadzę je w ziemi to się przyjmą .Słyszałam o przysypaniu dolnych pędów w ziemi aż puszczą korzenie lecz mało mam miejsca .
Za wszystkie porady z góry dziękuję
Marzena .

lenek208
 Tytuł: Re: laurowiśnia rozmnażanie
PostNapisane: 30 lip 2012, o 22:11 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
próbowałem rozmnażać latem lecz 2/20 przyjęłły się. później doczytałem że najlepsza pora to bardzo wczesna wiosna zanim wypuszczą nowe listki.

Comcia
 Tytuł: Re: laurowiśnia rozmnażanie
PostNapisane: 30 lip 2012, o 22:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja rozmnażałam przez odkłady, trzeba dość długo poczekać ale za to sukces murowany.

P.S. A dlaczego one rosną w donicach ?

ele2001
 Tytuł: Re: Laurowiśnia - rozmnażanie - ukorzenianie - sadzonki
PostNapisane: 11 lut 2013, o 14:45 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Ja mam takie pytanko czy ktoś z forumowiczów wie jakich podkladek użyc do zaczczepienia laurowiśni.?

WiValdiBB
 Tytuł: Re: Laurowiśnia ( Prunus laurocerasus ) -wymagania
PostNapisane: 16 sie 2013, o 12:41 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Moje laurowiśnie urosły, obmarzły odrosły znowu, maja już 180 cm i rosną jak szalone.
Bogatszy jestem o kilka doświadczeń.
Ukorzenianie udaje się idealnie praktycznie w 100% tylko z odłogów.
Nie udało mi się natomiast uzyskać sadzonek z ukorzenianych odciętych pędów.
Nacinam nieco ostrożnie dolny pęd ostrym nożem wzdłuż do ok 30% grubość na odległości kilku cm, na nacięte miejsce wcieram ukorzeniacz dla zielonych. Ustawiam przygotowane plastikowe pojemniczki ( zwykłe kwadratowe sadzonkowe w których z jednej strony wyciąłem nożycami szczelinę o szerokości grubości pęda) na kostkach brukowych tak aby pęd ładnie wchodził w szczelinę i przykrywam ziemia silnie uciskając i dociskam kładąc kostkę brukową na wierzchu.
Pojemniczki napełniam ziemia kwiatową zmieszaną z piachem, dbam aby ziemia była wilgotna
Po miesiącu odcinam sekatorem pęd od łodygi i każdy był bardzo ładnie ukorzeniony
Udało mi się w ten sposób wyhodować kilkanaście sztuk dla znajomych
Przy okazji nawożenia trawnika każda roślinka dostaje małą garstkę Substrala trawnikowego 100 dni :)
Przy braku opadów podlewam rzadko ale dość obficie
Zima przed mrozami staram się obsypywać je śniegiem

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 22 ]  Idź do strony nr...     1, 2  

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości