Glicynia(Wisteria) uprawa,pielęgnacja ,doświadczenia

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
mat23
100p
100p
Posty: 183
Od: 24 cze 2012, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: malopolska

Re: Glicynia(Wisteria) uprawa,pielęgnacja ,doświadczenia

Post »

Brak dostatecznej ilości światła też może być powodem takiego zachowania rośliny. Jest to roślina która preferuje słońce i ciepło i w takich warunkach doskonale sobie radzi. Co do przesadzania to przyznam szczerze, że nie mam doświadczenia odnośnie wisterii. Zależy jakich rozmiarów jest pnącze bo jak jest nie duże to można spróbować. Starszych egzemplarzy to bym jednak nie przesadzał za duże ryzyko, że się może nie przyjąć.
Warto też na zimę jak jest to młode pnącze okryć czymś bo jednak jest to przybysz nie z naszego klimatu. :)
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Glicynia(Wisteria) uprawa,pielęgnacja ,doświadczenia

Post »

Niestety jest nie za duże, chociaż rośnie już z pięć lat.
mat23
100p
100p
Posty: 183
Od: 24 cze 2012, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: malopolska

Re: Glicynia(Wisteria) uprawa,pielęgnacja ,doświadczenia

Post »

To można rozważyć w takim wypadku zmianę miejsca na inne . :) Warto spróbować może wtedy zacznie rosnąć prawidłowo
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Glicynia(Wisteria) uprawa,pielęgnacja ,doświadczenia

Post »

Moje są różnego wzrostu mimo tego samego terminu wysiewy a stoi na oknie, gdzie ma słońce od 12 do 17 w samym środku lata. Może na wiosnę zmienię jej na okno cówri, gdzie słońce jest mocniejsze i już świeci od rana - wschód.
Marzena
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Glicynia(Wisteria) uprawa,pielęgnacja ,doświadczenia

Post »

Nie widzę żadnej trudności w uprawie glicynii. Jedną posadziłam wiele lat temu w ogrodzie przy domu w którym obecnie mieszka syn z rodziną i rośnie tak, że zdominowała śliwę i i wchodzi pod dachówki garażu, rosąc w środku, a bez drastycznego cięcia zarosłaby ogród sąsiada. Drugą uprawiam ok. 8 lat w nowym ogrodzie, ta ma kształt parasola rozpięta jest na kole i mimo że w zeszłym roku się połamała bo jej konstrukcja nie wytrzymała, po naprawie stelaża wisteria wygląda lepiej niż poprzednio, jest przepiękna. Cała moja praca przy niej to cięcie średnio raz na 2 tygodnie. I to wszystko. Żadnych nawozów, oprysków i innych starań. Nigdy nie była okrywana.
ania1590
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Glicynia(Wisteria) uprawa,pielęgnacja ,doświadczenia

Post »

Wydaje mi się, że to jest zależne od odmiany wisterii. Znam kogoś, u kogo rośnie właśnie ta roślina i zaatakowała całą śliwę, ale ta wisteria ma małe, drobne kwiaty. Im bardziej szlachetna odmiana tym wolniej rośnie i mniej się rozmnaża. Przynajmniej tak jest u tych, które znam.
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Glicynia(Wisteria) uprawa,pielęgnacja ,doświadczenia

Post »

Aniu Twoja Glicynia w kształcie parasola i to jeszcze kwitnąca to musi być coś wspaniałego. To w przyszłym roku czekam na fotkę jak tylko drzewko zakwitnie.
Marzena
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Glicynia(Wisteria) uprawa,pielęgnacja ,doświadczenia

Post »

Na stronie 45 tego wątku są zdjęcia mojej wisterii jeszcze przed połamaniem, teraz jest o wiele ładniejsza, zwarta nie taka rozstrzelona. Jej kwiaty pokażę w maju w przyszłym roku.
ania1590
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Glicynia(Wisteria) uprawa,pielęgnacja ,doświadczenia

Post »

Jak mi się uda to umieszczę zdjęcie wisterii z mojego poprzedniego ogrodu.

Obrazek
ania1590
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Glicynia(Wisteria) uprawa,pielęgnacja ,doświadczenia

Post »

Piękna jest. Ja o takiej mogę tylko marzyć. Mieszkam u teściów więc nie mogę się tak bardzo panoszyć. Dlatego już kiełkują mi nasiona nie tego ślicznego pnącza tylko kupiłam wisteria drzewko. W zimie będzie stało w domu jak będzie małe a w lecie na balkonie.
Marzena
mat23
100p
100p
Posty: 183
Od: 24 cze 2012, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: malopolska

Re: Glicynia(Wisteria) uprawa,pielęgnacja ,doświadczenia

Post »

Aniu piękne zdjęcie kwitnącej wisterii :D Widać że dobrze się tam czuła i pięknie kwitła.
karolowa29 jak masz miejsce takie w ogrodzie gdzie mogłabyś posadzić wisterię to myślę że warto, może nawet teściom się spodoba jak zobaczą jak zacznie kwitnąć :)
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Glicynia(Wisteria) uprawa,pielęgnacja ,doświadczenia

Post »

No dopiero przekonałam teściów do magnolii żółtej i mam nadzieję, że się przyjmie. Krok po kroku będę przekonywać dalej. Ja lubię kolorowy ogród o niespotykanych okazach, a nie tylko cisy, tuje czy inne iglaki. Mam nasiona tego pnącza więc może wysieję i tak chyba je można dopiero po roku czy dwóch wsadzić do ogrodu więc może się uda.
Marzena
mat23
100p
100p
Posty: 183
Od: 24 cze 2012, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: malopolska

Re: Glicynia(Wisteria) uprawa,pielęgnacja ,doświadczenia

Post »

Ogrody z samych iglaków są bardzo powszechne bo część ludzi sadzi je tylko po to, bo jest z nimi mało roboty. Rośliny iglaste są bardzo ciekawe i potrzebne w każdym ogrodzie jednak nic nie ożywia ogrodu jak rabata z bylinami czy kwitnące krzewy i drzewa. Także teraz będziesz mieć zadanie aby powoli i stopniowo coś wprowadzać do ogrodu. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”