Tuja żywotnik - sadzenie, przesadzanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
twojogrodnik
100p
100p
Posty: 101
Od: 25 lut 2013, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Tuja Brabant i Cyprysik ...pomocy foto

Post »

Rośliny z gruntu, jeśli są świeże, dobrze przechowywane, mogą poczekać spokojnie 2-3 tygodnie na wsadzenie. Tylko ile w markecie stały, i kiedy były wykopane tego nie wiemy. Pierwszą oznaką przesuszenia roślin jest więdniecie szczytowych pędów. Jeśli nie sterczą sztywno, to odradzam zakup.



Nie zraszaj roślin, tylko utrzymuj wilgotną bryłę korzeniową. Folie zdejmij i zabezpiecz tak żeby nie były narażone na bezpośrednie słońce.
W przygotowaniu...
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje- przesadzanie i nawożenie

Post »

Dostanę od szwagierki 6 kilkuletnich tui kulistych , chce się ich pozbyć bo planuje inne nasadzenia.
Wczoraj byłam na swojej działce , ziemia wygląda na rozmarzniętą i śniegu już nie ma.
Mogę już je posadzić ?
Mąż Ani
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje- przesadzanie i nawożenie

Post »

Poczekaj może troszeczkę niech to się trochę obsuszy.Chyba,ze masz tam suchawo ,bo u mnie to kiszka ,mokro i nie chce się w tym błocie babrać :roll: Z dużą bryłą aby tylko wykop.W razie rozsypywania się bryły to worek jutowy dobry lub też na folie kłaść po mału i przenosić./Albo do worka na śmieci takie czarne i robota we dwoje .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
ONA-NINA
200p
200p
Posty: 234
Od: 10 lip 2012, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: szczecin

Re: Tuje- przesadzanie i nawożenie

Post »

Witam
Chcę posadzić kilkanaście sztuk tujek.Kiedy to najkorzystaniej dla nich zrobić?coś mi świta,że sierpień,ale pewności nie mam i wolę dopytać znawców tematu :)
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje- przesadzanie i nawożenie

Post »

Z doniczki od wiosny do późnej ciepłej jesieni.Z gruntu od 15 marca, ale w tym roku to nie było pogody ani warunków do , no powiedzmy do końca kwietnia.Aby nie natrafić potem na upały /chyba,że jesteś na miejscu i będziesz je codziennie zraszać.

Chociaż dla wprawionych to można wykopywać i sadzić okrągły sezon :wit ,ale dla Ciebie na początek porponuję z doniczki, są lepiej ukorzenione i prędzej się przyjmą.Nie patrz na znikomą na początku oszczędnosć, bo potem można dopłacić dwukrotnie.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
ONA-NINA
200p
200p
Posty: 234
Od: 10 lip 2012, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: szczecin

Re: Tuje- przesadzanie i nawożenie

Post »

dziękuję Robert :) gdzieś mi się utarło,że sierpień-wrzesień jest najlepszym miesiącem-sama nie wiem dlaczego.Fajnie w takim razie,że mogę działać nawet niedługo :) Jestem na miejscu,więc mogę zraszać je codziennie.

A dlaczego zraszać?takie zabieg w czasie upałów?czy chodzi o to co wyczytałam,że jakiś czas(nie wiem jaki)po posadzeniu nie podlewać tylko zraszać właśnie :roll:
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje- przesadzanie i nawożenie

Post »

Zraszanie powoduje, że woda rozchodzi się po całej roślinie ,równomiernie, taki sam efekt jakby padał deszcz.
Lepiej mniejszymi dawkami a częsciej niźli wiadro wody chlust i już .Nie wtedy tylko marnuje się i rośliny i wodę.
Pamiętaj jednak żeby nie przelać roślin.Z umiarem :wit
Będąc już w sklepie obejrzyj dokładnie roślinę i zajrzyj do doniczki, jak tam system wygląda korzeniowy.
Zwarty i gęsty zwój korzeni .
Makabrą jest wtykanie w zamałe doniczki lub też obcinanie brył ,góra metr a dół tyle co kot napłakał. :roll:
Po wyjęciu z doniczki dobrze jest rozmacać i roźluźnić bryłę korzeniową i do ziemi :wit
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje- przesadzanie i nawożenie

Post »

Wie ktos jaka ziemia odpowiednia po tuje kuliste ?
Mąż Ani
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje- przesadzanie i nawożenie

Post »

Aby ciężkich gleb nie było i zastoju wody, a tak to poradzą sobie w każdej.Oczywiście jak będzie lepsza to szybciej urosną.I będa bardziej wypasione :lol: :wit
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje- przesadzanie i nawożenie

Post »

Wczoraj wsadziłam 4 dorosłe kuliste,2 młode szmaragdy i zgroza brak wody do podlania na działce.W poniedziałek jadę do gminy załatwić sprawę.Mam nadzieję że do tego czasu nic im się nie stanie ziemia jest wilgotna po zimie i wczoraj troche padało ogólnie jestem załamana. :( :evil:
Mąż Ani
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje- przesadzanie i nawożenie

Post »

Ziemia jest wilgotna i padało, będzie ok :D :wit
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Wasio
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 maja 2014, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Lublina

Tuja Brabant - kilka pytań dotyczących sadzenia i pielęgnacji

Post »

Witam wszystkich użytkowników. Zakupiłem właśnie 100 sadzonek Brabanta. Sadzonki mają wysokość 15-20 cm.
Z racji tego, że docelowo oczekuję zielonej ściany zamierzam je sadzić w odległości 50 cm od siebie. I w związku z tym, mam do szanownych użytkowników następujące pytania:
1. Czy sadzić je na folii/agrowłókninie, obsypać je korą, a może w ogólne nie ingerować? W internecie jest wiele sprzecznych ze sobą opinii - jakie są Wasze doświadczenia na ten temat?
2. Koleżanka poradziła mi, że ona swoje malutkie sadzonki innych żywotników traktowała co jakiś czas Florovitem i dzięki temu, jej roślinki dosłownie rosły w oczach - jakie macie zdanie na temat tego produktu?
3. Wiem, że trzeba je często podlewać. A co polecacie jako nawóz?
4. Kiedy mam myśleć o jakimkolwiek podcinaniu? Przy takich maluszkach to temat za kilka lat?
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Tuja Brabant - kilka pytań dotyczących sadzenia i pielęgnacji

Post »

Ad1 ) Posadź je bez folii/agrowłókniny i obsyp grubą warstwą kory. Najlepiej, gdyby udało Ci sie kupić korę przekompostowaną i taką korą przysypać ziemie - to najlepszy nawóz. Na wierzch możesz posypać korą bardziej ozdobną. Ja miałem agrowłóknine pod korą i wiosną tego roku usuwałem agrowłókninę. Ziemia pod agrowłókniną byłą strasznie zbita, thuje zaczęły mi chorować.

Ad 2,3) Zalecam cierpliwość. Stosowanie sztucznego nawożenia odbija się niekorzystnie na zdrowotności thuji. Początkowo może i rosną szybciej ale potem bardziej są podatne na choroby, na wyglądzie dorosłe też tracą. Tak jak w pkt 1 - podsyp korą przekompostowaną - to najlepszy nawóz.
Pozdrawiam Serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”