Pnącze jakie wybrać

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pnącze jakie wybrać

Post »

Niekoniecznie, dobrze rośnie na przeciętnej ogrodowej, byle grunt był przepuszczalny bez zastoin wodnych w zimie.
gregsam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pnącze jakie wybrać

Post »

selli7 pisze:Hortensja pnąca, albo Aktinidia pstrolistna, pod warunkiem, że masz przepuszczalną glebę, bo gliny te rośliny nie znoszą.
Tak, gleba przepuszczalna. Juz zamówiłem hortensje. Aktinidia pstrolistna - fajne to :). Nie widziałem tego wcześniej. Dzięki.
A co sadzisz o różach? Czy jest sens w cieniu? Wiem ze są odmiany dobrze znoszące miejsca zacienione ale kilka godzin słońca jest wymagane. U mnie w tym akurat miejscu jest max. 3 godziny słońca w lecie wiec boje się ze efekt może być mizerny...
anida pisze:A hortensja nie woli Kwaśnej gleby?
Nawet gdyby, to nie ma problemu bo ziemia nie jest zbyt zasadowa. Mogę spokojnie ja lekko zakwasić.



Tak to na razie wygląda. Bedzie czyszczenie, malowanie i stelaże na pnącza. Jak widać nawet z trawa jest problem, co rok muszę walczyć z mchem (ale to już inny problem)
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pnącze jakie wybrać

Post »

Ja tam róży nie widzę, a poza tym są kłopotliwe.Idealne miejsce na hortensję, bo ona z czasem szeroko się rozrasta i praktycznie nie potrzebuje żadnej opieki.U znajomej ogrodniczki jest taka wielka hortensja na takim murze i ilekroć tam jadę to podziwiam i zazdroszczę, bo u mnie na glinie nie chce rosnąc dobrze.Nic nie zakwaszaj, przygotuj dobrze dołek z lekkim drenażem(podobnie jak dla powojnika), to nie zaszkodzi, a ułatwia start.
gregsam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pnącze jakie wybrać

Post »

selli7 pisze:Idealne miejsce na hortensję
Wybrałem wiec hortensje. Dzięki za pomoc.

Gdyby ktoś miał jeszcze jakaś propozycje (miejsca do zagospodarowania jest sporo - jeszcze kilka metrów niewidoczne na zdjęciu) to chętnie wysłucham.
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Pnącze jakie wybrać

Post »

Są powojniki (np alpejski, tangucki itd) które śmiało dadzą sobie radę w cieniu niektóre wielkokwiatowe również, może być akebia -zwłaszcza że klimat łagodny albo wiciokrzew pomorski (pięknie pachnie) i wiciokrzew Tellmana.
Winobluszcz trójklapowy jesienną barwą liści jest nie do przebicia
gregsam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pnącze jakie wybrać

Post »

ZbigniewG pisze: może być akebia
ZbigniewG pisze: albo wiciokrzew pomorski
Wiciokrzew widziałem gdzieś w sąsiedztwie na ogrodzeniu z siatki w pełnym słońcu. Nie sadziłem ze mogą rosnąc również w cieniu. Akebie tez gdzieś w okolicy widziałem. Chyba spróbuje bo ładne i interesujące. Tym bardziej ze teraz wiem jak się nazywają :).
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pnącze jakie wybrać

Post »

Akebia jest ładna, jednak nie wszędzie bujnie rośnie.Nie wiadomo czasem dlaczego, tak było u moich rodziców, pomimo, że teoretycznie miała dobre warunki.Czytałam kiedyś o niej, że to raczej pnącze do podkreślenia jakiegoś ładnego elementu architektonicznego, bo go nie zarośnie.
Ja bym tam widziała silne pnącze, delikatniejsze nie zwróci uwagi.Winobluszcz byłby też dobry, jednak po pewnym czasie trudno okiełznać jego czepiające się wszystkiego pędy.
gregsam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 mar 2018, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pnącze jakie wybrać

Post »

selli7 pisze:Winobluszcz byłby też dobry, jednak po pewnym czasie trudno okiełznać jego czepiające się wszystkiego pędy.
No właśnie. Dla tego zerwałem bluszcz z tej ściany - był wszędzie. Zacząłem się obawiać otwierać lodówkę żeby go tam nie zastać ;). No i ta bardzo ciemna zieleń liści - przygnębiająca. Szukam czegoś co rozjaśni i ożywi ten kąt (stad mój chybiony pomysł z różami). Chyba zamówię jeszcze wiciokrzew.
Dzięki wam za porady.
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Pnącze na betonową ścianę garażu

Post »

Witam serdecznie, proszę o propozycje jakiego pnącza mogę użyć na poniższą ścianę. Dodam że nie za bardzo widzi mi się bluszcz, chciałbym coś z ładnymi kwiatkami, wilec mi się podoba ale on raczej po ścianie sam się nie będzie wspinał prawda?. Co Wy byście wybrali ? ;). Z góry dzięki za ciekawe propozycje, którąś na pewno wybiorę;)

Obrazek

p.s - betonowe kafle będą usunięte i w ziemie wsadzone sadzonki
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Pnącze jakie wybrać

Post »

Gdybyś dał jeszcze kratki na ścianę, to można wszystko, np. powojniki, róże. Na taką ścianę bez kratek to może winobluszcz, a z jednorocznych kobea. Wilec musi się o coś owijać.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Pnącze jakie wybrać

Post »

anida pisze:Gdybyś dał jeszcze kratki na ścianę, to można wszystko, np. powojniki, róże. Na taką ścianę bez kratek to może winobluszcz, a z jednorocznych kobea. Wilec musi się o coś owijać.
Jeśli wybiorę powojnik i zrobię mu kratkę to jak długo musiałbym czekać aż się rozrośnie?. Ile sztuk powinienem posadzić ściana ma szer 7m i wysokość około 3-4m . Dzięki za info

P.s - zanim się rozrośnie mogę obok posiać wilca jednorocznego?
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Pnącze jakie wybrać

Post »

Nie napisałeś, jakie warunki będzie miało pnącze posadzone przy tej ścianie, przede wszystkim jaka ekspozycja, bo od tego zależy ilość światła słonecznego, jakie dostanie roślina. Odpuściłabym sobie powojniki. Wolno rosną i poza okresem kwitnienia są mało atrakcyjne. Jeśli miejsce jest nasłonecznione, to wybrałabym wiciokrzewy. Szybko rosną - u mnie w przeciągu dwóch sezonów zarosły całą ścianę i wyszły prawie na dach. Niektóre gatunki mają intensywnie pachnące kwiaty. Kwiaty wyglądają bardzo efektownie. Sadząc różne gatunki i odmiany możesz wydłużyć okres kwitnienia od maja do jesieni. Wartości ozdobne maja także czerwone owoce. Tutaj masz przegląd gatunków i odmian -> https://www.zszp.pl/?id=203&ltr=&adv=0& ... zew&lang=1
Bardzo efektownie prezentowałyby się też glicynia -> https://www.zszp.pl/?id=203&ltr=&adv=0& ... ria&lang=1
W praktyce tak to by wyglądało: http://tnij.at/251319 i http://tnij.at/251320
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Pnącze jakie wybrać

Post »

Miejsce raczej zacienione. Czy wilec będzie odpowiedni?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”