Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych. Ukorzenianie sadzonek

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

Zrób sadzonki późnym latem. Wiosenny termin też jest dobry, ale gdy soki zaczną już krążyć lepiej, czyli w marcu.
Awatar użytkownika
mirek55522
100p
100p
Posty: 128
Od: 29 mar 2012, o 04:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Maz.
Kontakt:

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

Marcin P pisze:Mam pytanie co do ukorzeniacza... Próbowałem 3 razy rozmnożyć tuje i za każdym razem lipa ;:223 ... w czym tkwił mój błąd niby małe gałązki odrywałem z piętką i do ukorzeniacza... Nawet trzymałem to w pokoju ( robiłem to na początku lutego ) Jeśli w tym tkwił mój błąd. Ukorzeniacz był do pół zdrewniałych roślin ( tylko taki był w kwiaciarni ) Działa świetnie jeśli chodzi o winogrona... na 20 badyli wsadzonych w butelki plastikowe z ziemią tylko jeden szlak trafił... Uważam to za sukces ( winogrona trzymałem w pokoju więc miały cieplutko ) Do gruntu poszły po 15 maja i rosną świetnie. W TYM SEZONIE PIERWSZE OWOCE POWINNY BYĆ ;:138
Iglaki ( między innymi i tuje ) potrzebują około 90 dni na wytworzenie tkanki kallusowej. Dopiera w tym momencie zaczynają rosnąć korzonki.
Podstawą hydroponiki jest wysoka wilgotność. W skali przemysłowej używa się zraszaczy.
W domu musimy zapewnić wysoką wilgotność w inny sposób .
Może być np. mała mini szklarenka taka jak do wysiewu nasion.
Tuja jest o tyle łatwa w rozmnażaniu że pobiera składniki odżywcze też przez listki.
Trzeba często zraszać opryskiwaczem z dodatkiem nawozów dolistnych dla iglaków ( ale bez przesady).
No i oczywiście musi stać w całkowitym cieniu.
Co do podłoża to perlit rozluźnia glebę , natomiast styropian utrzymuje temperaturę ( ważne w produkcji zimowej)
Nie ma takiej okoliczności życiowej która zwalniała by człowieka od myślenia.
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

Jerome pisze: Sadzonki tnij takie nie do konca zdrewniale w ukorzeniacz i do podloza.
Proponujesz największy błąd, materiał pobierany do sadzonkowania się nie tnie! Cięcie miażdży tkanki i do niczego się nie nadaje.

Podstawa sukcesu to:
- podłoże torf i piasek z domieszką perlitu, w szkole uczono w proporcji 50/50,
- odpowiednio pobrany materiał BEZ CIĘCIA!!!
- stworzenie mikroklimatu z DUŻĄ wilgotnością, czyli inspekt/szklarnia/tunel z dostępem do światła zacienionego oraz mikrozraszacze oraz zamgławiacze. Światło to warunek konieczny, nie może być to piwnica bez dostępu do światła i też nie może być go za dużo, cieniowanie jest konieczne!
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

Nie mam wyksztalcenia ogrodniczego. Jak mi kiedys dziadek pokazal, tak robilem. Ciälem i sie przyjmowaly. Ale moze te moje sadzonki jakies nieczytate byly :wink:
Fakt ze dziadek tuj nie ukorzenial tylko winogrona i porzeczki, ale zawsze powtarzal "ostrym nozem göra skosnie, a döl na röwno".
Ja to bezkrytycznie lata temu na tujki przenioslem i nawet na tym troche zarobilem.
Dzięki za poprawke, jak kiedys będę jeszcze ukorzenial to potargam.
Zadnych zamglawiaczy, ani zraszaczy nie posiadalem. NIe wiem jak sie to wszystko ukorzenialo. Cud? :wink:
Piwnica bez swiatla faktycznie nie wchodzi w gre. Ja w swojej mam okienka i jakos tak uznalem ze każdy ma. A nie musi przeciez.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

Do ukorzeniania używam bardzo dużo styropianu. Zrobiłem sobie tarkę do tarcia płyt.
Na drewnianej ramie naciągnięta siatka. Zakładam ramę na skrzynkę, ucieram styropian,
Przesypując piaskiem. I taką mieszankę używam do wszystkich sadzonek. Bez torfu
i innych dodatków. Zużyte podłoże,czyli ten piasek ze styropianem,mieszam z ziemią
i w tym sadzę ukorzenione rośliny,już w doniczkach.
Do niedużej ilości sadzonek,warto kupić pojemnik,przeźroczysty,szczelnie zamykany,
do produktów spożywczych. Trzyma wilgoć,przepuszcza światło. Jesienią,wstawiłem do takiego
pojemnika skrzynkę z sadzonkami jałowca. Wczoraj skrzynka dostała nakaz eksmisji, bo sadzonki ukorzeniły się.W pojemniku stoją już inne rośliny.W skrzyneczce do wysiewu, mieści się
około 50 sadzonek.Wypady są nieliczne. Jeśli się da,robię sadzonki z piętką,do cięcia stosuję
nożyk do tapet,ostry,dobrze wchodzi w palec.
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Ukorzenianie sadzonek

Post »

Jerome być może był ostry nóż, ale tego typu czynności się unika przy pobieraniu materiału. Co innego sztobry lub szczepienie, ale to inny temat. Za pomocą odpowiedniego ruchu odrywamy z piętką, przy pobieraniu kilku tysięcy sztuk cięcie by tylko spowalniało. W szkole przy produkcji często brakowało ukorzeniacza i przy zachowaniu dobrych warunków rośliny obywały się bez niego.
Co do zamgławiaczy i zraszaczy, chodzi o to aby w podłożu i otoczeniu stworzyć warunki o wysokiej wilgotności. Z odpowiednią częstotliwością rośliny powinny być zraszane aby utrzymać odpowiedni mikroklimat.
ontys
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 kwie 2013, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam. jak mySlicie czy warto spryskiwać sadzonki krzewów KAPTANEM przed posadzeniem?
Awatar użytkownika
rupert
100p
100p
Posty: 160
Od: 28 mar 2013, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: B-stok

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam
Próbowałem dwa lata rozmnażać tuje i był marny skutek . Teraz poczytałem głębiej i moim błędem była za duża wielkość sadzonek . W tym roku chciałbym to zrobić jak najlepiej , więc mam kilka pytań .


Czy ziemia wymieszana z piaskiem 1:1 będzie odpowiednia ?
Czy obecna pora jest dobra do robienia sadzonek ?
Jak gęsto mogę sadzić moje tuje ( np. co 1,5 cm ) ?
Jaka najlepsza będzie wielkość sadzonek ?
Ile czasu wykształcają się pierwsze korzonki ?
Sadzonki lepiej trzymać na podwórku czy w domu ?
Jak przygotować sadzonki ( wystarczy sadzonka tylko tzw. piętką ) ?
Pozdrawiam
Pozdrawiam Patryk
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2336
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Posiadam przecudnej urody jałowca chińskiego. Próby rozmnożenia go przez sadzonki nie dawały żadnego rezultatu. :( Zaordynowałem więc odkład powietrzny. I tu niespodzianka. :) Udało się. Niestety, trzeba czekać 1,5 - 2 lata. Zaletą takiego sposobu rozmnażania jest wielkość uzyskanej sadzonki, co przy bardzo powolnym wzroście jałowca okazuje się czasem zadowalającym.

Obrazek Obrazek
lordi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 maja 2013, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

rupert pisze:

1.Czy ziemia wymieszana z piaskiem 1:1 będzie odpowiednia ?
2.Czy obecna pora jest dobra do robienia sadzonek ?
3.Jak gęsto mogę sadzić moje tuje ( np. co 1,5 cm ) ?
4.Jaka najlepsza będzie wielkość sadzonek ?
5.Ile czasu wykształcają się pierwsze korzonki ?
6.Sadzonki lepiej trzymać na podwórku czy w domu ?
7.Jak przygotować sadzonki ( wystarczy sadzonka tylko tzw. piętką ) ?
Pozdrawiam
1. Może być (pisząc ziemia mam na myśli taką ogrodniczą na bazie torfu nie "z pola")
2. Da się, można też jesienią.
3. Najlepiej kup sobie multipaletę(koszt 3 zł), w multipalecie 40x60 cm jest np. 160 mini-doniczek, wielką zaletą jest to, że pikując nie uszkadzasz młodych korzeni, gdyż system korzeniowy poszczególnych sadzonek jest odseparowany od siebie.
4. Dla thuji tak z 8-15 cm, ogólnie to zeszłoroczny przyrost z tą piętką.
5. Tak gdzieś z miesiąc, może dwa dla thuji.
6. Zacienione miejsce, dla utrzymania wilgoci sadzonki trzymać pod folią(tunel, inspekt czy inna mini-szklarenka) , spryskiwane codziennie wodą.
7. -Urwać gałązkę zeszłoroczną( lub tegoroczną dla terminu jesiennego),
-skrócić sekatorem piętkę(czasem piętka ma kilka cm i ciężko się wkłada do ziemi, 0,5 cm piętka starczy), zresztą bez piętki też ładnie się przyjmują
- poobcinać 2 cm dolnych gałązek żeby sadzonka nie wyskakiwała z ziemi i to tyle.
- nie bierz się za ukorzenianie szczytowych gałązek: da się , ale % przyjęć marny.
- ukorzeniacz do pół-zdrewniałych

Ogólnie najważniejsza jest wilgoć, nie ma wilgoci- sadzonka usycha, dlatego bez czegoś ala inspekt/szklarenka i spryskiwanie wodą raczej nie osiągniesz dużego % przyjęć.
Awatar użytkownika
szy---
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1923
Od: 31 sty 2013, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam ja dzisiaj sprubuję rozmnożyć tuje zobaczymy czy się uda :tan
Balkon u Szymka Zapraszam :D
Szymon
dawidoo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 sie 2013, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

A czemu miałby się nie udać, robilem to kikakrotnie i tuje pięknie rosną.
Awatar użytkownika
szy---
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1923
Od: 31 sty 2013, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Sadzonki są już w inspekcie.
Balkon u Szymka Zapraszam :D
Szymon
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”