Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych. Ukorzenianie sadzonek

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam.
Mam takie pytanko.
Przy rozmnażaniu np. tuji , jałowców nie powinno się podlewać podłoża lecz stosować zamgławianie.
Ale teraz co będzie lepsze przy amatorskim podejściu do tematu ? Zraszanie tylko części zielonej jakimś spryskiwaczem ryzykując choroby grzybowe czy jednak podlewanie podłoża ?


Dzisiaj porobiłem trochę sadzonek jałowca mam je w skrzynce takiej podłużnej ale nie wiem czy włóżyć ta skrzynkę do jakiegoś worka foliowego z otworami ? czy nie jest to konieczne ?
Mam taki mały tunel foliowy 2x3m ale wilgoć ciężko będzie teraz tam utrzymać bo dość chłodno jest.

Proszę o radę ;)
Awatar użytkownika
piofigiel
1000p
1000p
Posty: 1495
Od: 11 lis 2009, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Igor _ 89 na pewno to cis długo się ukorzenia, nie myśl że jesienią będziesz mógł sadzonki sadzić do gruntu, to nie tuje czy jałowce. Posadziłeś do pojedynczych doniczek?, lepiej jeśli już, było to zrobić do większych skrzynek, łatwiej zapewnić wilgoć w podłożu. Miałem tak na początku 'kariery sadzonkowicza', przegapiłem podlanie i sporo sadzonek uschło, sadzonkuję obecnie do skrzynek, przeznaczając na pojedynczą gałązkę 5x5cm powierzchni ziemi. Skrzynkę daję pod dużą choinkę aby miała cień, łatwo w razie potrzeby przenieść ją w inne miejsce :D Cisy według mnie rosną dużo wolniej niż inne iglaste zwłaszcza młode cisy, później trudno powiedzieć bo w większości chyba są strzyżone, te rośliny uwielbiające formowanie :D

teksanski, zawodowi szkółkarze sadzonkują w tunelach foliowych, także masz już część odpowiedzi. Ja po posadzeniu sadzonek do skrzynki niczym nie okrywam i pozostawiam pod gołym niebem, w cieniu większej rośliny, wielokrotnie deszcz podlewa i ziemię i gałązki, skrzynkę pozostawiam też oczywiście na zimę i mam bardzo wysoki poziom ukorzeniania. Myślę że nie ma co przesadzać z nadmierna dbałością i zaprzątać sobie głowę komplikacjami które nie nastąpią, iglaki ukorzeniają się naprawdę łatwo, byłem w szoku kiedy się po raz pierwszy o tym przekonałem :D

Powodzenia w ukorzenianiu :D

Pozdrawiam Tomek :wit
Burgi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2012, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam

Mam kilka pytań dotyczacych podlewania sadzonek tuji. Dzis pobrałem gałązki umoczyłem w wodzie, następnie z ukorzeniaczem posadziłem do multipalety z zmieszanym torfem i piaskiem. Jak mam podlewać, kiedys sprobowałem jedna w doniczce i chyba za czesto zraszalem bo zczarniała gałązka. Prosze mi to opisać.

# Mam posadzone 1-3 letnie tuje i zauwazyłem ze w srodku jest duzo wyschnietych gałazek. Byłem kupic oprysk Previcur Energy, co ile dni go stosować ?





Co do nowo posadzonych do ukorzenienia sie sadzonek jak to jest z opryskami ?
Burgi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2012, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Jak podlewać te sadzonki zeby mi nie szczarniały, i czy po posadzeniu spryskac PRevicurem ? czy Podlac Previcurem?.


Tydz temu tuje z ktorego byl pobierany material byly wlasnie pryskane .\

Proszę o szybka pomoc
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Wystarczy podlać raz, aby była wilgotna ziemia,
jak sie przykryję je folią to wilgoć długo będzie się trzymać w ziemi.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Burgi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2012, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Hmm czyli nie trzeba zraszać tylko wystarczy podlać ? Bo jak zacznę zraszać to zaraz zczarnieją
Burgi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2012, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Jest jakis oprysk na trawe ale taki aby nie spalil tui ??
asiula2706
50p
50p
Posty: 73
Od: 7 wrz 2011, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubartów a raczej okolica

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Myślę ze może być np. targa, fusilade forte, i wszelkiego rodzaju do jednoliściennych.
Joanna
Burgi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2012, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Sadzonki mają już 2 tyg, na razie nic nie czarnieja tylko ok. raz na tydz podlewam . Pozostaja w zaciemnonym i lekko przewiewnym miejscu.
ogonet
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 maja 2012, o 03:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Na początku witam wszystkich forumowiczów, ponieważ jest to mój pierwszy post.
Około 10 lat temu dostaliśmy od wujka tuje, którą posadziliśmy przed blokiem. W tej chwili jest już duża i bardzo nam się podoba. Stwierdziliśmy, że chcemy posadzić te same jako żywopłot dookoła bloku. Zacząłem więc szukać jej w internecie i chyba znalazłem, ale nie jestem pewien czy to jest ta. W związku z tym moje pierwsze pytanie jest czy ktoś jest w stanie potwierdzić odmianę tej tui.
Tuja occidentalis 'Fastigiata'
Obrazek
Obrazek

Jak się dowiedziałem wujek sam ją szczepił i stwierdziłem, że można spróbować. Zacząłem szukać w internecie jak to zrobić i trafiłem tutaj. Przeczytałem bardzo dużo na temat szczepienia i myślę, że mi się uda.

Na działce na razie nie mogę nic robić, więc wpadłem na pomysł mini szklarni na balkonie. Znalazłem już taką która mi odpowiada no i gdzie zmieszczą się tuje wysokości 10cm + doniczka 9cm i zostanie 11cm zapasu.
Mini Szklarnia Drewniana (jodła) z poliwęglanu komorowego na Balkon.
Obrazek

Moje drugie pytanie materiał pobiera się sierpień, wrzesień i całą zimę musiałby być w tej mini szklarni na balkonie. Czy przetrwają w niej mrozy, czy w zimę muszę je podlewać.
Wiem, że na forum podobne pytania już były jednak dotyczyły zostawiania ich w doniczkach na dworze. Wtedy doradzano wkopywanie na zimę w ziemie doniczek. Tutaj nie będzie na nie padał śnieg, który nawilża podłoże i chroni przed mrozem.
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Moim zdaniem najlepiej pobierać sadzonki roślin iglastych takich jak tuja w marcu.
MoHardcore
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 maja 2012, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Dzisiaj (tak, wiem... jest czerwiec) od sąsiada zebrałem szczepki. Z wysokości połowy tui. Zrywałem to co rosło na zielonej gałązce. Z drewnianej gałązki wyrastały zielone i na tym zielonym rósł taki wachlarz. Więc zrywałem z tego wachlarza te "liście". Miały one po 5-10cm. Urywałem z piętką. Obcinałem to co wyrastało za nisko. Piętke do ukorzeniacza i naokoło 1,5-2cm do ziemi. Tak żeby samo stało.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czy dobrze to zrobiłem?
Jak to podlewać? Słyszałem że zraszać woda (bo biorą wode z liści). Aktualnie są w garażu... mogą tam być? Jest też opcja z tunelem ogrodniczym (3x3,5m) ale bywamy tam tylko raz na 2-3 dni, więc czy im to bedzie odpowiadać?
monsheutos
100p
100p
Posty: 150
Od: 21 kwie 2012, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Trzeba było poczekać do połowy czerwca na zakończenie pierwszego przyrostu.Zmniejsz jeszcze ilość zieleniny co ograniczy zbytnie parowanie,bez zamgławiania i doglądania parę razy dziennie(spryskiwanie) ta sadzonka na 1,5-2cm w ziemi ci za szybko przeschnie,musisz dać głębiej,tunel foliowy to dobra opcja ale pod warunkiem że będzie z cieniowany tzn.zero bezpośrednich promieni słonecznych ale jak masz tam zaglądać raz na 2-3 dni to lepiej nie bo warunki trzeba kontrolować-wietrzyć jak grzeje bo wysokie temp.źle wpływają + zraszać,zamykać jak nie grzeje żeby utrzymać wilgotność.
Powinieneś zrobić tak doniczki w których masz sadzonki najpierw mocno podlać następnie ukorzenić znowu mocno podlać i teraz tylko zraszanie + kontrola podłoża jak za suche to uzupełnić podlewając.
Garaż też odpada bo światło jako takie musi być.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”