Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych. Ukorzenianie sadzonek

Drzewa ozdobne
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Tuja

Post »

Do multiplatów ok. 7x7cm - łatwiej będzie je później przesadzić. Podłoże: substrat torfowy z perlitem + drobna kora sosnowa [+ ewentualnie piasek].
Awatar użytkownika
Prazyn
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 lip 2012, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pobiedziska

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Witam. Ukorzenia ktoś jeszcze tuje? Ja w tym roku postanowilem kolejny raz spróbować po poprzednich nieudanych próbach. :)
A zrobiłem to tak. Pobrałem sadzonki tui szmarag i jakiejs żółtej z piętkami w okolicach 19 sierpnia. Przygotowalem je do ukorzeniania poprzez obcięcie nadmiernej długości tego języczka od pietki na długość ok 1 cm i oberwalem dolne "igiełki". Zanurzylem je w ukorzenkaczu i posadzilem do multipalety w przygotowane otwory w ziemi (ziemia ogrodnicza z piaskiem w proporci ok 3:1). Trzymam je w butelce po wodzi 5l z racji ze to próbka 20 sztuk. Zraszam je co ok 2 dni a wilgotność w ciągu dnia mają od 75 do 85% i w nocy od 95 do 100%. Popsikałem je po posadzeniu miedzianem i czekam na wyniki co z tego wyjdzie.
Jeśli macie jakieś rady albo uwagi to prosze pisać :)
Pozdrawiam
Karol
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

To trzymasz je w wodzie czy w ziemi? Ja tydzień temu wsadziłam do ziemi. Zawsze sadzonki do ukorzeniania wsadzam do doniczki i przykrywam słoikami, zeby miały wilgotność i nie przesychały. Tym razem przykryłam tylko włókniną, bo są w takim miejscu że słońce może za mocno przyświecać.
Awatar użytkownika
Prazyn
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 lip 2012, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pobiedziska

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Ja trzymam je w ziemi.
To już masz jakies doświadczenie z ukorzenianiem tui? Jakie miałaś efekty,chyba ze to pierwszy raz. :-)
Karol
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Nie, to nie pierwszy raz. Od wiosny stoi u mnie pod słoiczkami 20-40 różnych roślinek. Jak się nie przyjmą nie przejmuję się tylko sadzę następne. Tym razem jest trochę inaczej bo posadziłam ok. 50 tuji bo chcę posadzić kawałek żywopłotu. Na razie dwie wyglądają marnie. Zobaczymy co będzie dalej. Jak posadziłeś w sierpniu do ziemi z piaskiem i ukorzeniaczem powinno być dobrze. Czekaj efektów. Jak od 19 są zielone to dobry znak.
Awatar użytkownika
Prazyn
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 lip 2012, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pobiedziska

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Są zielone i jestem dobrej myśli . Kiedys próbowałem tez ukorzenic tuje ale mialem je w ciepłym pomieszczeniu a co za tym idzie suchym. Po pewnym czasie zrobiły się brazowe a nawet czarne .
Karol
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Dopiero znalazłam ten dział... Wyszukiwarka forumowa jakaś mało przydatna :- Trzeba nauczyć się z niej korzystać,odznaczyć odpowiednie opcje a nie bezpodstawnie narzekać/Adm.( więc swoje pytanie zadałam w innym dziale. Ten jednak wydaje się bardziej odpowiedni, nie wiem tylko czy mogę zadać ponownie to samo pytanie...
Może lepiej wkleję link:
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 33&t=61939

Mało jakoś odpowiedzi dotyczy rozmnażania przez odkłady, a to dość pewna metoda. Większość opisów rozmnażania dotyczy masowej produkcji sadzonek, w dodatku chodzi głównie o thuje, które mają swój własny wątek.
Czy mogłabym prosić o rozwinięcie tematu rozmnażania jałowców płożących przez odkłady?
Oczywiście czytałam wypowiedź Mariana Rybaka ze str 7 tego wątku, co mnie utwierdza w przekonaniu, że dobrze kombinuję ;-)
Pozdrawiam,Vivien333
aiwwa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 20 wrz 2014, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Na początku zeszłego roku zrobiłem sadzonk tuji i chyba jałowca. Jakoś do świąt były zraszane i od jakiś 2 tygodni wznowilem zraszanie. Obecnie są w pomieszczeniu przy oknie -lekko uchylone. Temperatura ok 10' C. Wszystko stoi w doniczkach 7x7 i w wielodoniczkach. Łącznie około 140 szt. żywotnika i 100 jałowca. Jak mogę wspomóc ich ukorzenienie? Myślałem nad tym żeby położyć styropian 2cm pod doniczki i może jakiś oprysk z jakimś wspomagaczem.
Możecie coś poradzić - bo szkoda by mi było tyle sadzonek.
Przemek120
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 lip 2016, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam. Od jakiegos czasu zajmuje sie krzewami ozdobnymi, jak na razie amatorsko , ukorzenilem tuje Brabant okolo 300szt i sadzonki zaczely mi od samego poczatku rosnac nie wypuszczajac bocznych gałązek. dopiero po jakism czasie i po przycinaniu z góry zaczynaja powoli wypuszczac. Czy miał ktos taki problem? :)
lucas84
200p
200p
Posty: 209
Od: 7 lis 2010, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: problem z przyjęciem się tuji z gaŁązek. FOTO

Post »

A kiedy najlepiej pobrać sadzonki do ukorzeniania? Czytałem różne wersje, na różnych stronach...
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1046
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Czy da się rozmnożyć jałowca z szyszkojagód? czy nie zawracać sobie głowy? Ewentualnie jak wydobyć z nich nasiona, jeśli ten pomysł ma sens.
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Barbara2000
I jak przyjęły się roślinki??? Ja próbowałem kiedyś odciąć gałązki z iglaków takich płażaków i ukorzenić ale się nie udało. Moja mama włożyła w ziemie odciętą gałązkę, nie jedną i 70% przyjęło się i rośnie do dnia dzisiejszego. Szczęście??? Czy można też tak robić??? Już kilka osób mi mówiło że można włożyć bezpośrednio gałązkę do ziemi i podlewać. Tylko żeby nie było gorąco. Chyba że mieli farta i się im udało. Mam takie płażaczki na działce i chciałbym je rozsadzić.....
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych

Post »

Tak, część jak zwykle się przyjęła a część nie. Można wsadzić gałązkę bezpośrednio do ziemii ale ja wolę sadzonki mieć bardziej na oku jednocześnie zbytnio się nimi nie przejmując. Mam więc taki kawałek ogródka w półcieniu, które stanowi moje poletko doświadczalne. Stoi tam wiele doniczek przykrytych słoiczkami i prostokąt z ziemią pomieszaną z piaskiem i tam sadzę bezpośrednio. Przykrywam to szybą albo włókniną, żeby nie wyschły za szybko jak zapomnę o nich. Wiele roślin naprawdę sprzyjmuje się bez większego problemu. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę bo jedne roślinki lepiej się rozmnażają z sadzonek zdrewniałych, inne półzdrewniałych, albo zielnych
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”