Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych. Ukorzenianie sadzonek

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

KaRo pisze:Aniu Twoja obserwacja dodatkowo potwierdza moje spostrzeżenia. :)
Miałam na myśli każdą zimę ,nawet taką ze śniegiem i mrozem jak w ubiegłym roku.
Przyrosty nie zawsze są tak duże jak Ty Aniu dziś miałaś okazję obserwować - ale są bardzo wyraźnie zauważalne.
Przyłączysz się Aniu do uważniejszej obserwacji tego zjawiska???Zapraszam :wink:
Do tej pory z takim zjawiskiem spotkałem się jedynie u iglaków ,które pełniły rolę choinek. Wystawione z mieszkań zaczynały intenywnie się rozwijać . :shock: Z uwagą będę śledził dalej ten wątek :D
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
krzysiu_krawiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 kwie 2007, o 21:20

Rozmnażanie żywotnika (thui) i innych iglaków - Pomocy !

Post »

Witam!
Planuję wykonać tunel foliowy i rozpocząć od rozmnażania thui.
Zakładając że mam już tunel. Jak mam go przygotować abym mógł ukorzenić i wychodować tam sadzonki?
Do jakiego podłoża sadzić?
Kiedy najlepiej(w jakiej poże)? Jakie nawozy stosować, kiedy i czy są one potzrzebne?
Kiedy można je już wystawić z tunelu i nie bac się że przemarzną?
Czy można je rozmnażać bez tunelu?
Kiedy przesadzać?
Czy można ukorzeniać w trocinach jak pisało w jednym artykule?
Jak to jest w przypadku innych roślin np. wszelkich odmian cyprysików, bukszpana, cisa?
Bardzo proszę o opisanie mi tych czynności a będę bardzo wdzięczny...:)

Proszę pisać poprawną polszczyzną. Dziękuję ! Poprawiono post.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Witaj.
Zacznę od pytań :
Czy masz jakiekolwiek doświadczenie w rozmnażaniu iglaków?
Na jaką skalę planujesz ich produkcję ? Gdzie będziesz pozyskiwał sadzonki ?
Czy wiesz jak je przygotować ? Z jakiego rejonu Polski pochodzisz ? ( z Twojego profilu wynika, że utajniłeś się całkowicie)
.....Podłoże,na początek torf z piaskiem.
W trocinach, najlepsze z drzew iglastych, ukorzenianie jest bardzo dobre.Jednak dla początkujących łatwiejsze będzie w mieszance torfu.
Więcej następnym razem. :D Pozdrawiam Adam
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
krzysiu_krawiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 kwie 2007, o 21:20

Post »

Chciałbym je rozmnażać na większą skalę(1000 szt.). Nie mam jeszcze doświadczenia, ale szybko sie uczę. Dużo czytałem na necie ale piszą tylko o uprawie amatorskiej. Czy można zastosować folię mleczną przez którą nie przechodziło by tyle słońca? Wiem jak przygotować sadzonki i będę je pozyskiwał z własnego ogrodu. Kiedy więc najlepiej je rozmnażać?Jedni mówią że najlepsza pora to sierpień-październik, a inni na wiosnę. Możecie mi opisać coś bliżej o tym ukorzenianiu w trocinach? Jak to robić?W przypadku rozmnażania w piasku z torfem jaki torf stosować? Odkwaszony, kwaśny? Jakie pH?
krzysiu_krawiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 kwie 2007, o 21:20

Post »

Aha... Czy rozmnażając je na wiosnę w gruncie przetrwają zimę bez namiotu?
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Ja ukorzeniałam sadzonki w doniczkach i w gruncie i zostawiałam wszystkie na dworze, pod sosenką. Nie pamiętam, zeby mi kiedykolwiek coś zmarzło, więc chyba i Twoje przetrwają ? ;)
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Post »

krzysiu_krawiec pisze:Chciałbym je rozmnażać na większą skalę(1000 szt.). Nie mam jeszcze doświadczenia, ale szybko sie uczę. Dużo czytałem na necie ale piszą tylko o uprawie amatorskiej. Czy można zastosować folię mleczną przez którą nie przechodziło by tyle słońca? Wiem jak przygotować sadzonki i będę je pozyskiwał z własnego ogrodu. Kiedy więc najlepiej je rozmnażać?Jedni mówią że najlepsza pora to sierpień-październik, a inni na wiosnę. Możecie mi opisać coś bliżej o tym ukorzenianiu w trocinach? Jak to robić?W przypadku rozmnażania w piasku z torfem jaki torf stosować? Odkwaszony, kwaśny? Jakie pH?
Z całym uznaniem dla Twojego talentu i szybkości uczenia się. Myślę jednak. że na tym i innych forach nie zdobędziesz wiadomości i doświadczenia niezbędnych w zawodowej produkcji szkółkarskiej (nawet tylko żywotników).
..
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Anku pisze: Z całym uznaniem dla Twojego talentu i szybkości uczenia się. Myślę jednak. że na tym i innych forach nie zdobędziesz wiadomości i doświadczenia niezbędnych w zawodowej produkcji szkółkarskiej (nawet tylko żywotników).
..
Do czego to dochodzi :shock: :? Gdzie fachowość Producenta :oops:
No cóż, do tego komentarza nie można nic dodać ani nic ująć - to "święta prawda". :wink:


Andrzej.
krzysiu_krawiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 kwie 2007, o 21:20

Rozmnażanie żywotnika - pomocy !

Post »

Czy żywotnik można ukorzeniać w gruncie? Czy musi być to torf z piaskiem? A czy można w trocinach odpowiednio je zakwaszając siarczanem lub innym nawozem?
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Witaj.Możesz ukorzeniać bezpośrednio w gruncie.Pod folią i w inspekcie lepsze wyniki uzyskasz ukorzeniając w torfie z piaskiem (2:1).Ukorzenianie w trocinach daje dobre rezultaty ale jest "kłopotliwe".
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
bronx
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 kwie 2007, o 21:44

Post »

Witam serdecznie , jako ze wlasnie sie zarejstrowalem.
A sprowadza mnie na Wasze ( nasze :) ) forum pewien problem.
Mam u rodzicow na ogrodzie caly plot z tui ( niestety nie znam odmiany ).
U siebie w domu posiadam ponad 150m plotu do obsadzenia. Wyliczylem potrzebna
ilosc tui , wyszlo ok 100 szt. Przejechalem sie po sklepach ogrodniczych , wydac 1500zl troszke duzo.
Postanowilem kupi ukorzeniacz ( UKORZENIACZ AB aqua ), poscinac koncowki od rodzicow i zasadzic.
Czytajac Wasze wypowiedzie nie wiem co najlepiej zrobic.
Posadzic je w malych doniczka i na torfie? jeśli tak to co dalej, podlewac czesto i wystawic na sloncy , dodatkowo przykrywajac butelkami ( ala mala szklarnia) ? W jakich warunkach przechowywac sadzonki?
Czy tez zamoczyc i posadzic w miejscu docelowym przy plocie ??
niezapominajka567
100p
100p
Posty: 152
Od: 13 mar 2007, o 18:19
Lokalizacja: Poznań

Rozmnażanie,sadzonkowanie,ukorzenianie iglaków

Post »

2,5 miesiaca temu zrobilam okolo 200 sadzonek thui 'Smaragd" i wczoraj wygrzebalam jedna z sadzonek z ziemi i pieknie sie ukorzenily.Poczekam jeszcze troche,ale zastanawiam sie co dalej z tymi sadzoneczkami zrobic.To znaczy kupilam juz doniczki 11x11x11cm i przesadze je do tych doniczek ,no i tu mam problem-co dalej z nimi,bo do tej pory byly w domu ,a jak je przesadze do doniczek to tez maja byc w domu?A co z zima?-czy mam je trzymac w domu az beda wieksze czy mam je wsadzic na zime do zimi z doniczkami?Z gory dziekuje za pomoc!!!
Awatar użytkownika
Krzysztof
50p
50p
Posty: 52
Od: 25 mar 2007, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Wydaje mi się że trzeba sadzonki wysadzić do gruntu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”