Jałowiec (Juniperus) Dyskusje ogólne,podstawowe

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Złamany jałowiec chiński

Post »

:roll: może to głupi pomysł , ale pierwszy jaki mi wpadł do głowy. Wbić drewniany lub metalowy pręt i te boczne gałęzie co się rozchodzą na boki kierować ku górze , sznurkiem parcianym to obwiązać , a najsilniejszy dać jako przewodnik.Innego pomysłu nie mam :roll:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
radog
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 sty 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Złamany jałowiec chiński

Post »

Po dokładnym oglądnięciu stwierdzam że nie będę kombinował i przesadzał nowego, tylko tak jak mówisz spróbuję którąś z gałązek wyprowadzić do góry. A resztę krzewów przytnę z wysokości.
Może nie będzie tak tragicznie.
KarolinaC
200p
200p
Posty: 217
Od: 14 kwie 2012, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Jałowiec

Post »

Leśniku89 czy możemy odświeżyć temat?
napisz proszę czy w takim razie muszę kupić odmianę żeńską żeby mieć owoce? czy żeńską i męską?
Pozdrawiam Karolina
Zapraszam do mojego wątku
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=58932" onclick="window.open(this.href);return false;
Kophura
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 30 sie 2012, o 00:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Stary jałowiec - wyciąć ?

Post »

Witam wszystkich, mam na ogrodzie wielkiego jałowca, który straszą swoją uroda i zajmuje bardzo dużo miejsca. Czy myślicie, że można go jeszcze jakoś uratować i przyciąć ? Czy lepiej go wyciąć i powiększyć trawnik. Za nim rosną tuje, które się bardzo przerzedziły z uwagi na to pewnie że mają dużo cienia od tej strony. Jak wytnę jałowca tuje jeszcze bardziej się uwidocznią, czy jest szansa że dojdą one do siebie i się zagęszczą ?

http://imageshack.com/a/img203/6168/6rmz.jpg
http://imageshack.com/a/img43/7805/xvzq.jpg
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Stary jałowiec - wyciąć ?

Post »

Absolutnie nie wycinaj, uformuj z niego bansai, powycinaj wszystko zostawiając 30 cm na końcach pędów, gałęzie najniższe i zbytnio zagęszczone, nakładające się na siebie wytnij, zostaw 10-15 pędów zostawiając baze pod dalsze formowanie. Za 3 lata będzie z tego piękna roślina. Do do thuji z tyłu to nie odbudują się tak by zasłonić te bezlistne miejsca, opcje są takie, że kup najtańsze szmaragdy i podsadz bezpośrednio pod nimi a z czasem zasłonią te miejsca lub postaw kratke przed nimi i posadz róże pnące, bądz coś pnącego zimozielonego. Z czasem wyjdzie coś takiego: http://imagizer.imageshack.us/v2/320x240q90/27/a4jv.jpg
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Stary jałowiec - wyciąć ?

Post »

Podsadzanie szmaragdami starych żywotników, to pomysł do zrealizowania tylko w programie komputerowym.W praktyce to zupełnie inaczej wygląda. System korzeniowy starych krzewów nie pozwoli na posadzenie, a ty bardziej wzrost młodego drzewka.Musisz sam ocenić, zbyt wyłysiałe po prostu najlepiej usunąć, użyźnić ziemię, posadzić młode, albo zagospodarować miejsce inaczej, np. trejażem z pnączami.Jałowca radzę wyciąć, jest zbyt zdeformowany, by dalej coś z nim robić, tym bardziej , że on z gatunku podatnych na rdzę.Inna sprawa, ale o gustach się nie dyskutuje, czy akurat taki dziwoląg w postaci 'bonsai' w tym miejscu pasuje.
Jak wytniesz jałowca tuje mają szansę się zgęścić i w dużym stopniu zakryć suche, jest to odmiana o silniejszym wzroście, więc może być ok. ale potrzeba na to jakieś 3 sezony.Nie przycinaj ich z tej strony tylko pozwól na dłuższe przyrosty i 'układaj ' na boki, na suchym przywiązując gałązki by się nie przesuwały i śnieg nie deformował.Potem możesz normalnie ciąć.
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Stary jałowiec - wyciąć ?

Post »

Maim zdaniem: usuwać takiego jałowca, który ma swoje lata to głupota, bo można go wyprowadzić na naprawę piękną roślinę. Co do podsadzenia to jest to jak najbardziej możliwe i skuteczniejsze niż oczekiwanie by szmaragd się rozrósł zakrywając brzydkie miejsca. Decyzja należy do właściciela a wszystkie rozwiązania wymagają czasu, kilku lat na doprowadzenie tego do fajnego stanu.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stary jałowiec - wyciąć ?

Post »

Usunąc zawsze mozna - ale na końcu.
Lepiej coś pomyśleć i poprzycinać , efekty moga być niezwykłe
Kophura
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 30 sie 2012, o 00:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Stary jałowiec - wyciąć ?

Post »

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Myślę, że spróbuje go przyciąć i zobaczę jak to będzie wyglądać. Jałowiec rzeczywiście jest mocno zniekształcony, więc wydaję mi się że ciężko będzie uzyskać ładny efekt. Nie chciałbym wycinać żywotników, gdyż wtedy mocno bym odsłonił ogród od strony ulicy. Mam nadzieje że się zagęszczą za jakiś czas, jeśli wyciąłbym jałowiec. Pozdrawiam !
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Stary jałowiec - wyciąć ?

Post »

Właśnie odwrotnie, przez to, że jałowiec jest mocno zniekształcony to uda się uzyskać fajny efekt. Po przycięciu będzie wyglądał tragicznie, ale z czasem można zrobić roślinę za którą gdzieś tam zapłacilibyśmy setki złotych. Jeśli nie wiesz jak to zrobić to pisz.
Gayaruthiel
200p
200p
Posty: 385
Od: 25 kwie 2008, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Haugesund
Kontakt:

Re: Stary jałowiec - wyciąć ?

Post »

To ja sie podepne pod pytanie - jak najlepiej przycinac stare jalowce?
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Stary jałowiec - wyciąć ?

Post »

Najlepiej ostrożnie i w rękawiczkach.
Przynajmniej te kłujące. :D
Pozdrawiam Wojtek
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stary jałowiec - wyciąć ?

Post »

Myślę , ze można skrócić gałązki o 1/3 a nawet niektóre o połowę , beż tragicznych skutków dla rosliny. Musiałbys zrobic to w miarę szybko , żeby przyrosty zdążyły zdrewnieć przed przymrozkami
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”