Żywopłot - Thuja "Szmaragd" - wymagania,odległości,cięcie itd...

Drzewa ozdobne
kaatkaa1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 paź 2008, o 21:28
Lokalizacja: dolno

Sadzenie tui

Post »

Witam wszystkich.
jeśli chodzi o sadzenie tui na zywoplot to zachowanie odleglosci 60 cm to za malo. Ja posadzilam w takiej odleglosci tuje columnea na przemian z cisem, wg zapewnien sprzedawcy tempo wzrostu obu gatunkow mial byc taki sam... Niestety skutek jest taki ze po 4 i pol roku tuje maja okolo 2-2,5 m wysokosci a cisy okolo 1-1,2 m. Ponadto tuje bardzo ekspansywnie rozrosly sie wszerz zagluszajac cisy... w tym roku na wiosne zmuszona bylam wykopac czesc cisow i przesadzic je w inne miejsce, przeprowadzka miala miejsce w kwietniu, jak na razie wszystkie przesadzone sztuki zyją .... Tyle tylko ze gdybym wiedziala jaki bedzie efekt koncowy na pewno nie zdecydowalabym sie na sadzenie krzewow tak gesto ale co jakies 70-80 cm i tylko jeden gatunek. Przy okazji moze ktos ma doswiadczenia w przesadzaniu duzech krzewow tui ? Musze przeszadzic 20 krzewow tui wlasnie tych 4,5 letnich a na wiosne beda juz mialy 5 lat, Obecnie maja okolo 2-2,5 metra wysokosci, czy taka przeprowadzka moze sie udac? Kiedy to robic ?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Pozwól Kaatkoo ,że się zacytuję, aby nie powtarzać.
aniawoj pisze:Wszystko zależy nie tylko od docelowej szerokości drzewek ,które sadzimy, ale także od tego jaki one mają kształt, jaki efekt chcemy osiągnąć, czy będziemy ciąć czy też nie.
Thuja 'Smaragd' ma kształt stożka, co powoduje ,że górne jej partie nigdy się nie "zejdą". Jeśli chcemy ,aby żywopłot był ścisły np; do wysokości 2,5m - musimy je bliżej posadzić niż 75cm.
A dodam do tego jeszcze ,ze zależy dużo od odmiany! Już po opisie przypuszczam, że masz inną niż 'Smaragd' odmianę tuji. Czy wiesz jaką masz odmianę? A jaki to cis? Jakie odległości zostawiałaś między cisami i tujami?
Tak, można te tuje przesadzić,ale będzie to dość ciężka praca. Musisz wykopać je z jak największą bryłą korzeniową. A nie lepiej przesadzić cisy?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

kaatkoo czy możesz wstawić zdjęcie twojej tui i całego żywopłotu?[/b]
kaatkaa1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 paź 2008, o 21:28
Lokalizacja: dolno

Post »

Witam wszystkich No coz jak chodzi o dokladne podanie jaki to cis i jaka tuja to sprzedawca okreslil tuje jako columnea, a cis podobno tez mial byc kolumnowy.... Po kilku latach okazao sie ze cisy sa dwa rozne, pare sztuk jest w innym kolorze aja dluzsze igly i szybciej rozna niz pozostale. Sadzilam je w odleglosci 60 cm na przemian tuja i cis, obecnie praktycznie cala przestrzen jest zajeta przez tuje, z czesci zywoplotu wyciagnelam wiec cisy i przesadzilam w inne miejsce, po pol roku praktycznie nie widac, ze miedzy tujami byly cisy, tak szybko tuje sie zagescily. Natomiast musze przesadzic tuje, gdyz powiekszamy ogrod i z jednej srony zywplot stal sie zbedny a co wiecej nawet przeszkadza. Kiedy mozna przesadzac tuje ? Teraz chyba juz jest za pozno ? W jakiejs madrej ksiazce wyczytalam ze na 1 sezon przed przesadzeniem nalezy ponadcinac korzenie wokol rosliny co spowoduje wypuszczenie wiekszej ilosci drobnych korzonkow blizej korzenia glownego i zminimalizuje szok po przesadzeniu, zastosowalam to przy cisach, na razie wszystkie zyja. Zobaczymy po zimie. Zdjecia wstawie wieczorem. Pozdrawiam wszystkich goraco.
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Tuje możesz przesadzić teraz spokojnie postaraj się kopać z jak największą bryłą ok 35-40 cm od pnia. A jeśli chodzi o odmianę tej tui (ale w ciemno co piszesz) to nie wydaje mi się że jest to "Columna" , zobaczymy jak wstawisz zdjęcie....
benoslaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 paź 2008, o 19:35
Lokalizacja: podlaskie

Post »

dziekuje aniawoj!
byłem na twojej stronie i poogladalem sobie zdjecia. myślę że z jednej strony posadze mieszaqne tuje a z trzech innych nieład artystyczny drzewka ozdobne, owocowe i dużo krzewów. i tak sie nie zapowiada na to że zamieszkam tam w najbliższym czasie wiec jak coś będzie nie pasować to sie bedzie przesadzać.
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Sekwoja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 3 cze 2008, o 10:10
Lokalizacja: Kraków

Re: Żywopłot z tui szmaragd - odległości

Post »

Witam, mam pytania: czy na wąskim (szer 60cm) odcinku ziemi mogę posadzić tuję szmaragdową? czy nie zepsuje ona sąsiadującej nawierzchni (kostka), ewentualnie co proponujecie zamiennie na takiej "nitce"? Z góry dziękuję za zainteresowanie!
Awatar użytkownika
roots23
500p
500p
Posty: 798
Od: 23 sie 2010, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa/Myślenic

Re: Żywopłot z tui szmaragd - odległości

Post »

witam, do kiedy można sadzić tuje szmaragd? teraz za bardzo czasu nie mam a nie chcę kupać na wyrost sadzonek i zimowac ich na polu do wiosny nie wkopanych
Pozdrawiam wszystkich ogrodników Renata :)
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z tui szmaragd - odległości

Post »

Witam,
Do połowy października jest na to bardzo dobry czas - należy jedynie omijać okres upałów i suszy (a obecnie wróciło do nas ''lato'':). Na wiosnę za to - od połowy kwietnia do połowy maja.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Awatar użytkownika
Helios
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3724
Od: 15 cze 2010, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyszków

Re: Żywopłot z tui szmaragd - odległości

Post »

Witam
Próbowałam otrzymać odpowiedź na moje pytanie w innym wątku ale jakoś nie miałam szczęścia. Może tu się uda :wink:
Mój problem z żywopłotem z tui szmaragd jest taki:
Żywopłot był sadzony na etapie budowy domu i nieźle ucierpiał w tym czasie. W efekcie mam tuje różnej wysokości (były dosadzane, wykopywane itp.) Wiek żywopłotu 3-4 lata. Różnice dochodzą nawet do 70 cm. Ponadto, chyba zbyt pochopnie zdecydowaliśmy się na ten żywopłot, wolelibyśmy w efekcie nie mieć ściany o wys. 4 m. o długości prawie 50 m. Obecnie wysokość tui waha się w granicach 100 - 170 cm.
Pytania:
1) czy mogę wyrównać żywopłot przycinając te najwyższe, tak żeby w efekcie zrównały się wzrostem?
2) czy wykonując sukcesywnie cięcia mogę utrzymać wysokość żywopłotu na ok. 1,80 max 2 m? i czy taki żywopłot będzie w miarę ładny?
pozdrawiam - Helena
Gdzie kwitnie kwiat - musi być wiosna, a gdzie jest wiosna - wszystko wkrótce zakwitnie (Friedrich Rückert)
Ogród Heleny Ogród Heleny cz.2
Ogród Heleny cz.3
Ha-NN-aH
50p
50p
Posty: 68
Od: 8 sie 2011, o 09:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Żywopłot z tui szmaragd - odległości

Post »

Dzisiaj zakupiłam w szkółce 16 tuj szmaragdowych. będę sadzić co krok i wydaje mi się że taka odległośc będzie ok na żywopłot.
ZAPRASZAM >>>Ogród ze stawem
Blacha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 kwie 2016, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuje

Post »

Witam zacząłem się interesować hodowlą tuj i mam jedno nurtujące pytanie wiem że przy żywopłocie zazwyczaj daje się odstęp ok 60cm między drzewkami choć zależy jest od odmiany , ale mi by chodziło o posadzenie tuj w formie lasu czyli kilka rzędów tylko zastanawia mnie czy nie będą one sobie wzajemnie zabierać dostępu do światła ?? no i ewentualnie jaka powinna być wtedy odległość między rzędami ??
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z tui szmaragd - odległości

Post »

Temat jest stary ,a może się komuś informacja przydać . Po 13 latach tuje szmaragd mają 110 cm średnicy ,a wysokość z 5 może 6 metrów ... Tuje były sadzone w odstępach 110-112 cm . Tuje nie były przycinane . Za jakieś 2 może max. 3 lata będę musiał tuje wywalić ponieważ jedna tuja na drugą będzie nachodzić bo nie ma światła ... Już na obecną chwilę ten problem jest dostrzegalny.
Dlatego nie polecam sadzić co 60 czy 70 cm ... Minimum 110 cm ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”