Platan - rozmnażanie, z nasion,ukorzenianie

Drzewa ozdobne
pabi1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 lut 2011, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Platan,wysiew nasion,ukorzenianie

Post »

Witam Serdecznie.Jako ze jestem żółtodziobem na tym forum to prosze o lagodne opinie.Mam pytanie do uzytkownikow.Jestem z Wadowic w wojewodztwie małopolski 40 km od krakowa na południe.W moim miescie rosnie platan na ktorym znajduje sie teraz bardzo duzo tzw.szyszek z nasionami.Chciałbym je zebrac i wysiac i tu moje pytanie.Czy to ma sens? Czy ten plan moze sie wypelnic czy nasiona sa jeszcze nie gotowe ? Pomozcie i podpowiedzcie mi.
Pozdrawiam
PaBi1990 :)
Awatar użytkownika
JustynaK
200p
200p
Posty: 296
Od: 24 lis 2010, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Nasiona Platana

Post »

Witaj :) powiem Ci, że nie mam doświadczenia z Platanem ale skoro masz nasionka to myślę, że watro spróbować, eksperymentować :) nic nie stracisz a możesz zyskać. Koniecznie podziel się swoimi efektami. Powodzenia :wit
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Nasiona Platana

Post »

Platany to potężne drzewa czy zamierzasz prowadzić je w formie karłowatej ?.
pabi1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 lut 2011, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasiona Platana

Post »

jeśli wychoduje cos z nasion (postaram sie ich zebrac jak najwiecej) to będę sie zastanawiał co dalej. :) jeśli nikt nie widzi przeciwskazan zeby te nasiona juz zebrac to biore sie do pracy.
Pozdrawiamm
PaBi1990 :)
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona Platana

Post »

pabi1990 pisze:Najwieksze forum o tematyce roslin a nikt nie pomoze .Prosze o pomoc :)
PaBi1990


A wiesz, grupy szybkiego reagowania jakoś tu nie mamy... i klawisz alt sobie napraw....

Zbiera się jesienią i wysiewa natychmiast. Zebrane zimą stratyfikujemy w piasku 2-3 miesiące z krótką jarowizacją. Ale nie za zimno- wynosimy na dwór gdy temperatura ok. zera.
pabi1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 lut 2011, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasiona Platana

Post »

Dzięki MirekL za wskazówki .Mam pytanie : Jaka powinna ta temperatura być do tej jarowizacji?I jeśli wiesz , to podał byś mi procentowy wskaznik kiełkowania nasion platana w Polsce a szczególnie na południu?
Pozdrawiam
PaBi1990 :)
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona Platana

Post »

3-5, jarowizacja ok. 0
To nie rodzimy gatunek, nie słysałem o takich badaniach.
Ubiegły rok był wyjątkowo niekorzystny, jeśli chodzi o nasiona. Zrób próbę krojenia, bo być może szkoda fatygi...
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Nasiona Platana

Post »

Ja mogę powiedzieć, że w zeszłym roku zerwałem z trzy kulki z platana a było to chyba w styczniu, wcześniej były bardzo duże mrozy i nie spodziewałem się niczego dobrego (tymbardziej, że wiadomo jakie są na ten temat dane w literaturze...) ale wykiełkowało mi około 400 sztuk, jak nie więcej, już nie pamiętam, jednak ziemię miałem z dworu i wszystkie rośliny w krótkim czasie padały, chyba jakaś choroba grzybowa je atakowała... Utrzymałem kilkanaście z nich w ciągu roku bez opieki dorosły do 10-15 cm. Pamiętam że problemem były twarde osłony nasion, tzn nasiono kiełkowało, pęd wynosił 'łupinę' na 2-3 cm ponad poziom ziemi i tak to stało stało i usychało, bo listki nie mogły się wydostać z łupiny. Radzę więc te nasiona zaprawić w jakimś antygrzybie przed siewem.
pabi1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 lut 2011, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasiona Platana

Post »

Jestem już po zbiorach .Zerwałem 10 kulek z nasionami .Mam już kolejny problem gdyż z tymi nasionami to strasznie dużo jest tych włosków .Jak sie tego pozbyć ? czy to przeszkadza w wysiewie?

Mam pytanie Panie Tomku_MM dotyczace tego czy Pan stratyfikował te nasiona platana a jak tak to jaka metoda

Pozdrawiam
PaBi1990 :)

Witaj na forum! Bardzo proszę ,abyś pisał poprawną polszczyzną i korzystał z funkcji edytuj ( nie pisz postów jeden pod drugim). Aby w każdym poście nie wpisywać pozdrowień umieść je w stopce ( w profilu). W razie problemów technicznych zapraszam do działu pytań - aniawoj
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Nasiona Platana

Post »

Nasiona zerwałem a następnie kulki że tak powiem zdemontowałem. Ten puch razem z nasionami wrzuciłem do słoika, nalałem tam trochę wody i 'trzepałem' tak długo aż puch oddzielił się od nasion, potem pamiętam, że także w rękach ten puch (mocząc go co chwila) formowałem tak jakby formować między dłońmi kulkę z plasteliny, co chwila nasiona oddzielone od puchu zostawały na powierzchni dłoni - ściągałem je i dalej formowałem kulkę, tak do momentu aż w kulce był sam puch, bez nasion. Oddzielone nasiona moczyłem dobę w letniej wodzie. Potem na kawałek twardej tektury położyłem nawilżoną gazę i na niej równo poukładałem nasiona i przykryłem szczelnie folią. Zrobiłem tak, bo spodziewałem się że wykiełkuje mały procent i nie chciałem na próżno używać tylu doniczek. Wykiełkowało ponad 90%. Część nasion wsadziłem jednak prosto do ziemi i wykiełkowały wszystkie więc nie ma sensu robić inkubatorów. Korzeń wychodzi ze "szpicu" nasionka platana więc radzę sadząc po prostu wbijać je szpicami do ziemi. Aha nasion nie stratyfikowałem, zrywałem je w styczniu już po największych mrozach.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Nasiona Platana

Post »

Proszę o odpowiedź w sprawie prowadzenia takiego platanu, ponieważ , jak już wspominałem , to potężne drzewa ( w Brzegu mamy aleje platanów i występują w ogrodach przedwojennych willi ) osiągające wys. ca 25-30 m. Ciekawi mnie czy istnieje możliwość prowadzenia takiego olbrzyma w formie karłowatej.
pabi1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 lut 2011, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasiona Platana

Post »

Ja mysle ze na pewno mozna tak prowadzic bo podobno z kazdego drzewa mozna zrobic bonsai. :)

Mój sąsiad zadał mi pytanie z którym tu przychodzę :) .Kiedy zbierać i co robić z nasionami surmi zeby uzyskać około 30 sadzonek?Proszę o jakieś podpowiedzi z tego co wiem to ma w mieście na oku surmie która jest obsypana strąkami z nasionami. :)

Pozdrawiam
PaBi1990
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Nasiona Platana/Surmi (katalpy)

Post »

Co do platana w formie karłowatej to można go ciąć do woli praktycznie i formować, można zrobić też bonsai ale wtedy platan to będzie już tylko z nazwy. A jeśli chodzi o surmię to siałem z polskich nasion ale zbierałem je przed przymrozkami na jesieni. Nie wiem czy katalpa potrzebuje stratyfikacji, moje nasiona w każdym razie kiełkowały, rosną do dziś w ogrodzie nawet i to bardzo dobrze:) A jak to zrobić? Standardowo, wyłuskać ze strąków, posiać, rosną bardzo szybko. W pierwszą zimę lepiej okryć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”