Żywopłot z cisa

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
maciejon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 lip 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie
Kontakt:

Re: Jak szybko rośnie cis?

Post »

Nie mam zywopłotu z cisów ale może pomoga Ci moje zdjecia pokazujące jak szybko rośnie cis pośredni 'Hicksi'.
Na naszej stronie (link poniżej) jest plan naszego ogrodu na którym fotograficznie dokumentuję wygląd roślin w kolejnych latach. W Wykazie roślin można znaleźć tego cisa i zobaczyć jego wygląd począwszy od 2005 roku.
Rośnie on bardzo powoli. Kupiony miał ok 120 cm wysokości, teraz, po 7-latach ma ok. 190 cm. Jest za to dużo szerszy.
Zywopłot z takich cisów byłby piekny, zawsze zielony ale nieszybko :)

My zdecydowaliśmy sie na żywopłot z żywotnika zachodniego 'Fastigiata' - też do zobaczenia na planie.
Gdybyśmy mieli powtórnie sadzić żywopłot wybralibyśmy jałowiec chiński 'Spartan'.
czebicz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 sie 2012, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak szybko rośnie cis?

Post »

Wow!!! Gratuluje wykonania i świetnego pomysłu.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jak szybko rośnie cis?

Post »

Cisy bardzo lubią dość zwięzłe piaszczysto gliniaste gleby więc jeśli nie masz bardzo ciężkiej gliniastej gleby to niepotrzebnie dawałeś na wierzch inną ziemię.wszystkie rosną wolno i ich tempo wzrostu zależy od min takich czynników jak wilgoć i pH gleby.Lubią wilgotne ale dobrze zdrenowane gleby tzn takie w których nie ma zastoin wodnych oraz pH od lekko kwaśnego do zasadowego ale optymalnie lekko zasadowe i bardzo źle rosną w zbyt kwaśnych glebach.Z cisami jest też tak,że często przez kilka pierwszych lat mają bardzo malutkie przyrosty tzn koło 10cm a z czasem gdy się lepiej zakorzenią to przyspieszają. U mnie Hicksi rośnie 5 lat kupowane jako sadzonko około 0,5m ma teraz koło 1,2m wysokości i 0,5 szerokości a tegoroczne przyrosty koło 20cm.Na bardzo wietrznych stanowiskach większość pośrednich radzi sobie dość dobrze i dużo lepiej od pospolitego.
Awatar użytkownika
papaE
50p
50p
Posty: 57
Od: 21 lut 2012, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Jak szybko rośnie cis?

Post »

W zeszłym roku po długich zimowych namysłach ;:37 kupiliśmy 70 szt. cisa pośredniego (Taxus x media) 'Hicksii'. Sadziliśmy zgodnie z zaleceniami na przełomie kwietnia i maja ( faktycznie w majowy weekend).... Wszystkie sadzonki się przyjęły, przezimowały bez zarzutu. Przyrost w pierwszym roku to 15 cm. Sadziliśmy cisy o wysokości 80-110 cm. Natomiast w tym roku nie mogę wyjść ze zdumienia - rosną "jak głupie" - przyrosty mają 40cm , nawet 50. Zapewne to zasługa bardzo mokrego lata. Ziemia u nas ma pH 5,5-6,5; Jestem zachwycona ich wyglądem, obecnie mają już pierwsze czerwone osnówki :tan Raz były tylko nawożone wczesną wiosną nawozem wieloskładnikowym.
Jest jednak pewien szkopuł....... ;:145 Posadzone zostały co 30cm.....W różnych źródłach były różne informacje na temat gęstości sadzenia żywopłotu. Chcieliśmy na bogato i nie oszczędzaliśmy ;:185
W lipcowym działkowcu 2012 również jest informacja o żywopłotach z cisa 3 szt. na 1 m bieżący.....Proszę poradzić: czy konieczne będzie przesadzanie cisów ( z którymi i tak nie wiem co potem zrobić)? Czym grozi pozostawienie tak gęsto nasadzonych drzewek? Czy będą chorować?
czebicz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 sie 2012, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak szybko rośnie cis?

Post »

W poprzedni czwartek byłem u szkółkarza (takiego z powołania) i z tego co mówił to on w ogrodach, które wykonywał swoim klientom sadził 3 szt. na 1 mb. pokazywał mi swój żywopłot i nie widać było żadnych oznak chorób.
Ps. A jaką ziemie masz na swojej działce (gliniasta, piaszczysta ...)?
Awatar użytkownika
papaE
50p
50p
Posty: 57
Od: 21 lut 2012, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Jak szybko rośnie cis?

Post »

Ziemia bardzo urodzajna - próchnica, bo wcześniej rosły zaniedbane drzewa owocowe i spadało to 30-lat i zagniwało. Studnię usiłowali kopać w tym roku i okazało się, że pod ziemią na głębokości 1,5 metra glina. Więc chyba raj dla roślin, co zresztą po przyrostach widać. :heja
Awatar użytkownika
papaE
50p
50p
Posty: 57
Od: 21 lut 2012, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Jak szybko rośnie cis?

Post »

Czebicz :wit widziałeś żywopłot u szkółkarza (rozumiem cisowy) określ proszę jaki był szeroki i wysoki i po ilu latach od posadzenia? Świetnie byłoby nie przesadzać wiosną - szkoda cisów wyszarpywać..... i robota straszna
czebicz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 sie 2012, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak szybko rośnie cis?

Post »

wysoki na jakieś 1,8m szeroki na 60-70 cm z tego co mówił to rośnie od 12lat (ale jakie duże sadził to nie pytałem). Zazdroszczę ci takiej dobrej ziemi, ja mam gliniasta a na wierzch nawożę piaszczystej ale czarnej.
Awatar użytkownika
papaE
50p
50p
Posty: 57
Od: 21 lut 2012, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Jak szybko rośnie cis?

Post »

Uczona Koleżanka Ogrodniczka też poucza mnie cobym nawozów oszczędzała i dać rosną na tym co natura dała. Pozdrawiam Czebicz! Pocieszyłeś mnie tymi nasadzeniami szkółkarza ;:180
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak szybko rośnie cis?

Post »

Wbrew niektórym opiniom /nie wiem skąd one się biorą ? cis nie rośnie tak wolno jak się pisze i twierdzi.Sama to zauwuażyłas.
1.Modelowanie sekatorem w razie :
a) zbyt skąpo posadzone to z góry tniemy
b) za gęsto to na bokach tniemy.

Zniesie cień ,półcień dwóch rzeczy nie lubi zimnych wiatrów a jeszcze bardziej zalegającej wody.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
papaE
50p
50p
Posty: 57
Od: 21 lut 2012, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Jak szybko rośnie cis?

Post »

RobertP2 piszesz o przycinaniu - ja nie formowałam ani w zeszłym roku po posadzeniu ani w tym roku,. ponieważ zagęszczają się zadowalająco a nawet zastraszająco ( niewiele im brakuje do połączenia). Chcemy je doprowadzić gdzieś do około 2 metrów...
Czy powinnam formować w międzyczasie jeżeli pokrój jest jak marzenie czy stracą na tym w przyszłości? Ciągle boję się tych gęstości nasadzeń ;:14 W Bąblinie szkółkarz A. Kujawa pokazywał stare cisy wprawdzie posadzone jako solitery, ale miały spore gabaryty.
Spędza mi sen z powiek decyzja na wiosnę: przesadzać czy ostatecznie zostawić? Proszę o poradę Mądrzejszych ;:180
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak szybko rośnie cis?

Post »

Jeżeli je doprowadzisz do 2 m wysokości to będziesz musiała potem przycinać z góry je ,a to skutkuje tym,że będą się rozrastać i zagęszczać na boki..Jeżeli już jest problem to w przyszłości może się on nasilić.Co innego jak by był to żywopłot z roślin nieformowanych ,rosnących ile da matka natura czyli wysokość jego nie ograniczana. Jeżeli jest ryzyko późniejszych problemów to radził bym poprzesadzać lub w obawie ,przed chorowaniem stale go ciąć .odpuszcza się tylko późne obcinanie ,bo on wypuści młode pędy i nie zdążą one zdrewnieć przed zimą i zmarzną.
Cis jest z czasem dużym krzakiem i jeżeli ktoś uważa,że to mała roślina ot krzaczek o jest w błędzie.

Odmiana Hicksi przez Ciebie posadzona rośnie szybciej .Drugą odmiana również często sadzoną jest odmiana Hilli /pierwsza rozchodzi się na boli bardziej rozcapierzona .druga rośnie wolniej i jest bardziej kolumnowa.Wszyscy polecają 2-3 szt. na 1 mb z czego ja zawsze sadziłem 2.

A wolniejszą odmiana całkiem kolumnową jest Wojtek.To całkiem kolumna z tymże wolniej rośnie ,wolniej od pozostałych tych dwóch,Coś za coś.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
papaE
50p
50p
Posty: 57
Od: 21 lut 2012, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Jak szybko rośnie cis?

Post »

Zamieszaliście mi straszecznie. Obecnie wyjeżdżam na tydzień. Może w międzyczasie ustosunkujecie się do mojego dylematu: Wiosną przesadzać obecny żywopłot co 50 cm, czy pozostawić w rozstawie co 30 cm. I zamieszczam zdj obecnej sytuacji w drugim roku po posadzeniu cisów.

Imageshack -zdjęcia niedostepne
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”