Cyprysik nutkajski (Chamaecyparis nootkatensis)

Drzewa ozdobne
Luk_Tar
50p
50p
Posty: 73
Od: 23 sty 2017, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolica Tarnowa

Re: Cyprysik nutkajski (Chamaecyparis nootkatensis)

Post »

Mam u siebie okazy z nasion uzyskanych z odmiany Pendula - te rosną szybko, w wieku 9 lat przekroczyły 2 m, a jeden nawet 3 m. Mam też ok. 10-letni okaz ze szkółki, podobno sadzonka odmiany Pendula i ten rośnie wolno - obecnie ma ok. 1,5 m.

Czysty gatunek bądź szybko rosnące odmiany posadziłbym w odległościach najmniej co 2 m...
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Cyprysik nutkajski (Chamaecyparis nootkatensis)

Post »

tego gościa jeszcze nie pokazywałem
Golden Waterfall powoli się wybarwia
Obrazek

Obrazek


Greeen Arrow wieczorową porą
Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Cyprysik nutkajski (Chamaecyparis nootkatensis)

Post »

Piękne te Twoje cyprysiki Zbigniewie. Jak Ty to robisz, że tak rosną? Mój pendula sadzony w zeszłym roku w kwietniu przez cały zeszły rok stał w miejscu a w tym roku jedynie nieco poszedł w szerz :?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Cyprysik nutkajski (Chamaecyparis nootkatensis)

Post »

U mnie zawsze rok - dwa stoją w miejscu a później trochę nawozu (zwykły rolniczy wieloskładnikowy)
mihuu2024
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 kwie 2024, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaka ziemia do cyprysika

Post »

Witam Wszystkich na forum. Postanowiłem założyć tu konto aby podpytać o pewną kwestię. Posadziłem wczoraj kilka cyprysików nutkajskich. Badałem pH ziemi w doniczce i wyszło mi neutralne 7 więc wsadziłem też w grunt neutralny, bo akurat taki u siebie mam. Czytam jednak dziś w interencie, że cyprysiki wolą jednak glebę o pH lekko kwaśnym... Dlaczego więc szkółka hoduje je w ziemi neutralnej i mało tego ładnie są wyrośnięte? I co teraz zrobić aby lekko zakwasić moją glebę? Czy podlewanie nawozami dla roślin kwasolubnych, ewentualnie ściółkowanie igłami i korą sosnową wystarczy? Czy może jeszcze coś innego? A może nie przejmować się tym i skoro drzewka rosły u hodowcy w pH 7, to i u mnie będą? Chciałbym im zapewnić optymalne warunki, bo nie były one tanie i szkoda, żeby rosły na "pół gwizdka", albo co gorsza się zmarnowały :-)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Jaka ziemia do cyprysika

Post »

O zakwaszaniu ziemi przeczytaj tutaj
Post dołączam do istniejącego wątku
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Cyprysik nutkajski (Chamaecyparis nootkatensis)

Post »

Ja swoje nutki traktuję jak inne iglaste, przy sadzeniu do dołka dawałam 80 l kwaśnego torfu wymieszanego z kompostem i ziemią rodzimą. W miejscu, gdzie rosną pH ziemi wynosi 7 więc jest obojętne. Wiosną podsypuje je siarczanem amonu, latem podlewam wokół siarką w żelu. Pendula i Moonshot rosną od kilku lat i mają się dobrze, w tym roku dosadziłam Klippert i Gloria Polonica.
Pozdrawiam Lucyna
PrzemasG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 lip 2011, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Cyprysik nutkajski (Chamaecyparis nootkatensis)

Post »

Cześć wszystkim
Chciałbym podłączyć się pod temat i zapytać o pewną kwestię, której chyba nikt jeszcze nie poruszał, a przynajmniej nigdzie nie mogę znaleźć nic o tym. Mianowicie mam trzy cyprysiki nutkajskie Pendula, posadzone w odpowiednio przygotowanej ziemi (zmieszane torf kwaśny, glina, piasek, kora sosnowa). mają jakieś 1,5m wysokości, podparte tyczką bambusową, drugi rok u mnie, nie mam problemów z chorobami czy szkodnikami, ale z wyglądem.
Jak to jest, że niektóre Pendule mają pokrój wysoki i gałęzie opadają tuż przy pniu tworząc chudego, wiotkiego, wysokiego chochoła (u mnie właśnie tak rosną, może z wyjątkiem tych dwóch gałęzi na dole), a na zdjęciach w internecie (i u mojej sąsiadki też, więc nie tylko w internecie) rosną pięknie z gałęziami rozstawionymi na boki a nawet lekko ku gurze i dopiero z tych gałęzi zwisają pędy. Załączam zdjęcia swojej Penduli i przykładowego "wzorca", jaki chciałbym mieć. Czy może trzeba to jakoś podwiązywać? Stelaż zrobić? Proszę o pomoc.

To jest jedno z moich drzewek:
Obrazek

To jest pożądany wzorzec (gałęzie sterczące prostopadle na boki):
Obrazek

A tego się obawiam, że tak moje urosną:
Obrazek

Pozdrawiam
PrzemasG
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”