Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

PaulaF-Z moim zdaniem, im pęd ma mniej do wykarmienia, tym łatwiej będzie mu się ukorzenić. Ja nawet liście redukuję i lekko osłaniam, żeby zmniejszyć parowanie wody.
Ukorzenianie z kwiatem, to chyba żeby film był ciekawszy i sadzonka lepiej wyglądała. :wink:
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

cyma2704

Dziękuję za podpowiedzi. Zatem będę próbować bez kwiata. Czy wiesz, jak długo ukorzenia się w ten sposób hortensja?
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Dziękuję Soniu.Butelkę założyłam na wiosnę ,więc pewnie bedę musiała poczekać z rok,żeby chociaż "dorosła" do fazy wysadzania.Nie sprawdzałam czy ma korzenie,ale to dzisiaj zrobię.Widzę u Ciebie na zdjęciu jakąś wysoką,co to za odmiana?
Halina
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

PaulaF-Z pisze:cyma2704

Dziękuję za podpowiedzi. Zatem będę próbować bez kwiata. Czy wiesz, jak długo ukorzenia się w ten sposób hortensja?
Zawsze ukorzeniam pędy tegoroczne niekwitnące, lekko zdrewniałe, taka jest zasada.Dwie pary liści z których dolne gdy są duże obcinam nożyczkami o połowę, zanurzam w ukorzeniaczu i wkładam do cienkiej torebki foliowej i zawiązuję luźno od góry uszy by powietrze dochodziło i nie pleśniało.Ukorzeniają się po ok. miesiącu do 6 tygodni.Ogrodowe zimuję na chłodnym jasnym parapecie, a bukietowe sadzę do gruntu.W tym roku bukietówkom ledwo pączki wystawały na gruntem, a teraz mają ok.0,5m.Karłowe odmiany bukietówek (np. Little Lime Jane) zimowałam w domu, bo rosną wolniej i przed zimą nie zdążyły urosnąć na tyle, by sadzić do gruntu.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

halina522 wszystkie trzy to Limelight. Mają 145, 105 i 85 cm wysokości. Wysokość zależy od długości pędu na roślinie matecznej. Wybieram najbardziej prosty i najdłuższy z danego krzewu. Są lata, że pędy ładnie rosną w górę, a czasem są krótsze.
U mnie bukietowe nawet ze słabymi korzeniami przeżywają, nigdy żadna nie wypadła po zimie.
Ukorzeniam jeszcze Pinki Vinki i Pink Diamond.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

No i po zawodach :( Były takie mroźne noce w połowie października, że już chyba nie mam czego okrywać na zimę, nie widzę żadnych pąków , niczego... W tamtym roku okrywałem przed świętami w grudni, no ale wtedy to były pokaźne pąki, a teraz nie ma niczego :cry:
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Może odrośnie. Mi tak przemroziło moją pierwszą hortensję aż do ziemi, ale wiosną odzyskała siłę.
Teraz ją przycięłam i pewnie osłonię choć podobno tej nie trzeba.


Kolejny rok rozmnażam też z patyczków i czuję się jak dureń. Kompletnie mi nie wychodzi. No co jest?
Wkładam patyk w ukorzeniacz , liście mu opadają i jeszcze przez jakiś czas żyje, a potem zamiera.
Rok temu ukorzeniałam patyczki i prawie się udało - już miały korzonki i zielone , to mi padły po przesadzeniu na działkę.
Nie odpuszczam tak łatwo ale idzie mi to tragicznie....
;:223
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

amator27 pisze: już chyba nie mam czego okrywać na zimę, nie widzę żadnych pąków , niczego... W tamtym roku okrywałem przed świętami w grudni, no ale wtedy to były pokaźne pąki, a teraz nie ma niczego :cry:
Ja w tym roku wczesną wiosną pąków jeszcze nie widziałam ;:oj , gdy tylko się troszkę ociepliło pokazywały się jak grzyby po deszczu :heja. Tak więc nic nie jest jeszcze z pąkami przesądzone ;:173
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Foxowa pisze:Kolejny rok rozmnażam też z patyczków i czuję się jak dureń. Kompletnie mi nie wychodzi.
Witaj w klubie :oops: możemy podać sobie rękę.
Też próbuję i jeszcze z patyka nie udało mnie się wyhodować żadnej hortensji.
Natomiast z sadzonek zielnych i owszem dosyć łatwo to wychodzi.
DominikaT
100p
100p
Posty: 101
Od: 13 gru 2019, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Witam, czy ktoś z forumowiczów jest z okolic Śląska miał by na oddaniu patyczki hortensji bukietowych? Pozdrawiam
Pozdrawiam
Dominika
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Czyżbym została nagrodzona za cierpliwość?
Ukorzeniałam patyczki już tysiąc razy i zawsze coś się z nimi działo.
Tamtego roku znowu dostałam patyczki, wsadziłam w listopadzie na grządkę i zostawilam na pół roku. I jest zielone... ;:138
Obrazek
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

I to może być najlepszy/najskuteczniejszy sposób.
Ja taki wytestowanym i gdyby nie kret, który któregoś pięknego dnia nagle postanowił , że akurat w tym miejscu zrobi sobie wejście do swojej hacjendy - miałabym pełne powodzenie w ukorzenieniu samodzielnie uciętych patyków.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

To teraz sobie pluje w brodę że nie zostawiłam tamtych tylko je wyrzucilam stwierdzając że jednak nic z nich nie będzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”