Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Moje patyczki hortensji bukietowej także moczą się w wodzie. ;:oj . Wodę wymieniam jak robi się mętna. ;:108
Awatar użytkownika
wagabunga123
1000p
1000p
Posty: 1365
Od: 11 lip 2013, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Zuza a wymieniasz 100% wody czy np. 2/3?
Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać - Walt Disney
Ciurkadełko wśród róż - moje miejsce na ziemi Tu na razie jest ściernisko ale będzie ... Pozdrawiam, Marlena
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Dodaj węgla drzewnego jeśli masz, najlepiej taki starty miałki. Jak Ci woda mimo tego zrobi się metna, brzydko pachnąca to wymień całkowicie a kubeczek obmyj, wyparz.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
jola1313
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5412
Od: 21 sty 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Moje patyki siedzą w doniczkach na dworze. W wodzie mi nie wychodziło. W domu w doniczkach puszczały tylko listki i padały. Wsadzone patyki, podczas cięcia, pod roślinę mateczną - ukorzeniły się. Trzeba tylko pilnować by miały mokro. Mówię o bukietowych.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

O wiele szybciej i bezproblemowo niż z patyczków ukorzeniają mi się sadzonki wierzchołkowe robione w czerwcu.Sadzę po dwie, trzy do doniczki i szybko mam ładny kształtny krzew, a z patyka wychodzi taki wysoki i chudy, trudniej go wyprowadzić ładnie.
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Szybko ukorzeniają się sadzonki zielne z piętką pobrane w czerwcu, czyli podobnie jak piszesz. Tylko mam inny problem, nie jestem pewna czy te z zielnych przeżyłyby zimę w gruncie w pierwszym roku, więc zabieram do domu i ciężko na parapecie utrzymać do wiosny wszystkie egzemplarze. Selli a jak Ty robisz, sadzisz w tym samym roku do gruntu?
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Niesprawdzony przeze mnie ale podsłyszany pomysł na ukorzenianie to.... Najniższą gałązkę wyrastającą z ziemi nałożyć butelkę plastikową, zasypać ziemią nie odcinając od rośliny matecznej (hortensji )..Odciąć dopiero jak się ukorzeni. Sama będę chciała ten sposób wypróbować. :D
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

No tak sposób przez tzw. Okłady jest stosowany dla wielu roślin. Ja w ten sposób głównie ukorzeniam krzewy iglaste, poprzykładałam też róże, ponieważ z patyczków nie chcą mi się ukorzeniać.
W ubiegłym roku udało mi się z dwóch hortensji odkopać z boku gałązkę od razu z korzonkami ale tu trzeba uważać by nie uszkodzić pozostalych przy odgrzebywaniu głęboko z ziemi i cięciu.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

LadyK pisze:Szybko ukorzeniają się sadzonki zielne z piętką pobrane w czerwcu, czyli podobnie jak piszesz. Tylko mam inny problem, nie jestem pewna czy te z zielnych przeżyłyby zimę w gruncie w pierwszym roku, więc zabieram do domu i ciężko na parapecie utrzymać do wiosny wszystkie egzemplarze. Selli a jak Ty robisz, sadzisz w tym samym roku do gruntu?
Przeważnie sadziłam do gruntu, ale były to odmiany z rodzaju silniejszych, wyżej rosnących i takie na których zbyt mi nie zależało.Zimowały okryte igliwiem.W zeszłym roku robiłam sadzonki (3szt) karłowej Little Lime Jane i zimowałam w domu na chłodnym parapecie.W styczniu wydawało mi się, że zginęły, ale teraz widzę, że cienkie patyczki zaczynają puszczać listki, przeżyły 2 szt.Są od miesiąca na południowym parapecie w garażu, bo w domu nawet w nieogrzewanym już za ciepło.Pod koniec kwietnia pójdą w grunt, bo w malutkiej doniczce łatwiej je zalać, lub przesuszyć, gdy wyniesie się na zewnątrz.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Ukorzeniam bukietowe głównie przez odkłady, ale w tym roku zrobiłam eksperyment i wsadziłam patyki do czystego piasku. U dwu widać małe korzonki i liście coraz większe. Nie okrywałam żadną folią, stały w pomieszczeniu o temperaturze około 15 stopni.

Obrazek
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

W tym roku znów ukorzeniałem hortensje z patyków pozyskanych 10 stycznia i włożonych do wody.
Zajęło to wyjątkowo dużo czasu bo dokładnie trzy miesiące zanim pojawiły się korzonki,ale są. ;:333


Obrazek

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Jak mnie naszło nagle i niespodziewanie na własną hortensję to uzyskam coś jeszcze z urwanych teraz kawałków w sądzony do wody czy już sobie odpuścić?
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

A któż zabroni Ci eksperymentować.Ja takie wyzwania lubię. ;:108 Część daj do słoika z wodą a część do wilgotnego piasku i czekaj efektów.Potrzeba czasu,więc okaż cierpliwość. Powodzenia. ;:173
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”