Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
WuKa
 Tytuł:
PostNapisane: 15 lut 2008, o 11:43 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Rany, a ja liczyłem, że jakoś sobie "uładzę" tę moją działkę a tu widzę, że trzeba będzie znów do szkoły iść... i to nie drzewek:)

W związku z tym... mam pytanie innej treści: LITERATURA DLA POCZĄTKUJĄCEGO? :) Założę nowy temat...

Karo
 Tytuł:
PostNapisane: 15 lut 2008, o 11:52 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Zostaw te świerki w spokoju WuKa!
Obetnij im czupryny,przytnij boki i czekaj co z nich wyrośnie.
Wyciąć nie problem ...tylko co posadzić i najważniejszy ...kiedy to urośnie by Was zadowoliło.
Popatrz przez lato na "swoje dzieło" i ewentualnie potem wytniesz ....
W miedzyczasie na forum poznasz mnóstwo krzewów z których cos sensownego wybierzesz
Nie wycinaj plissssssssss :D

❤ KaRolinki

hanka55
 Tytuł:
PostNapisane: 15 lut 2008, o 12:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
To, przesadź je. Akurat mają skróconą koronę, więc jeśli przy przesadzaniu uszkodzisz bryły korzeniowe ( skróć sekatorem uszkodzone grube korzenie , a cięcie zdezynfekuj węglem drzewnym), to będzie ok., czyli zgodnie ze sztuką.
Przesadzasz = zmniejszasz bryłę korzeniową i zmniejszasz koronę, by zachować równowagę góry i dołu, rośliny.
Jesli zaczynasz ciąć świerkijako żywopłot, musisz to robić co roku. Cięcie powoduje bujny wzrost i zagęszczanie. Cięcie jest dla rośliny amputacją, zagrożeniem życia, więc stymuluje wypuszczanie nowych pędów ( pędy-> kwiaty-> nasiona->rozmnażanie).
Prosty cykl życia.

MariaTeresa
 Tytuł:
PostNapisane: 15 lut 2008, o 17:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
te pierwsze jałowce to bardzo wolno rosną i system korzeniowy też dość delikatny, nie powinien zagrozić schodom, co innego świerki,dużo szersze i grubsze po latach korzenie,mam porównanie bo przesazałam kilkuletnie.
de gustibus non disputantum :)

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 15 lut 2008, o 17:20 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
WuKa napisał(a):
Bardziej myślałem, żeby te świerki przesadzić do żywopłotu- akurat mam takie miejsce gdzie mógłbym je wsadzić zamiast wątpliwego stanu mirabelki... Czy to ma sens???

Mirabelki też można ciąć :) A piłeś kiedy nalewkę z mirabelek? Nie? :shock: Żałuj! A konfitury z mirabelek jadłeś? Nie? No to miałbyś okazję, bo prześwietlone i zadbane mirabelki ładnie kwitną, ładnie owocują i nieźle wyglądają.

Jeszcze jedno, nie rób sobie, proszę, gładkiej ściany z iglaków. Jeśli już, to zrób coś bardziej finezyjnego. Jest takie mnóstwo roślin, że można mieszać kształty, kolory, faktury i pory kwitnienia, czy owocowania, a przy okazji jeszcze i ptaki się pożywią :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

MariaTeresa
 Tytuł:
PostNapisane: 15 lut 2008, o 23:07 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
wąski niekłujący cis kolumnowy np."Wojtek":
http://www.kurowski.pl/pl/katalog.php?action=23&roslina=322&nazwy=1
clematisy są bardzo piękne ale dość delikatne: u mnie przy stopniach schodów niestety uległy zniszczeniu, pierwszy przez psa, następny przez dzieci :( . Mniej delikatny a pachnęcy może być np. wiciokrzew gdybyście zdecydowali się na pnącze. :)
serdecznie pozdrawiam

WuKa
 Tytuł:
PostNapisane: 16 lut 2008, o 03:01 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Nalewka napisał(a):
WuKa napisał(a):
Bardziej myślałem, żeby te świerki przesadzić do żywopłotu- akurat mam takie miejsce gdzie mógłbym je wsadzić zamiast wątpliwego stanu mirabelki... Czy to ma sens???

Mirabelki też można ciąć :) A piłeś kiedy nalewkę z mirabelek? Nie? :shock: Żałuj! A konfitury z mirabelek jadłeś? Nie? No to miałbyś okazję, bo prześwietlone i zadbane mirabelki ładnie kwitną, ładnie owocują i nieźle wyglądają.

Jeszcze jedno, nie rób sobie, proszę, gładkiej ściany z iglaków. Jeśli już, to zrób coś bardziej finezyjnego. Jest takie mnóstwo roślin, że można mieszać kształty, kolory, faktury i pory kwitnienia, czy owocowania, a przy okazji jeszcze i ptaki się pożywią :)

Ne piłem, nie jadłem, racja. Tylko jak mirabelka w żywopłocie? To może ją w inne miejsce? Tylko czy mogę przesadzać to drzewko a raczej krzew, bo tak wygląda?

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 16 lut 2008, o 03:19 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Mirabelka rośnie wszędzie :) I dobrze się przyjmuje, tylko solidnie trzeba ją podlewać po przesadzeniu. No i ważne, że kwitnie bardzo wcześnie, czasem w kwietniu, więc z przesadzaniem trzeba się pospieszyć, albo poczekać do jesieni )po zbiorach).

Można ją też łatwo i skutecznie rozmnożyć, podobno, bo sama tego nie próbowałam.

A mirabelka w żywopłocie wygląda nieźle, jeśli jest nieformowana, chociaż ma też wadę, zimą jest łysa, jak niemal każdy krzew liściasty. Ale nie musisz mieć całego żywopłotu z mirabelki, dwie wystarczą, dodaj do tego inne krzewy, może rózne derenie, iglaki, jakąś różę pomarszczoną i będziesz miał nieco sfalowaną linię krzewów o różnych kolorach, wysokościach, przejrzystości itd. W ten sposób w ogrodzie zawsze będzie się coś działo, czy latem, czy zimą :)

WuKa
 Tytuł:
PostNapisane: 16 lut 2008, o 05:27 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Poniekąd masz rację, ale ja już ten żywopłot ze świerków "odziedziczyłem" po poprzednich właścicielach- z tą jedną, mirabelkową "plombą".

Chyba wolę tę mirabelkę przesadzić a świerki, które muszę jakoś zagospodarować spod schodów przenieść na jej miejsce:)

axl83
 Tytuł:
PostNapisane: 22 lut 2008, o 15:08 
50p
50p
Przed chwilą uciąłem dolne gałązki od świerka kłującego wsadzonego na jesieni, po prostu prawie że leżały na ziemi, więc przy podlewaniu były by całe w wodzie, mam nadzieje, że źle nie zrobiłem :?

aniawoj
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sie 2008, o 19:21 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Możesz to zrobić teraz - uniakaj tylko upałów - lub w kwietniu.

grigori24
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sie 2008, o 19:43 
---

1 szt.
Właśnie będę przycinał swoje iglaki w tym tygodniu .Spoko można ciąć tylko rzeczywiście omijaj upały i pełne słońce.

Daniel14009
 Tytuł: Proszę o radę - jak przyciąć tuje
PostNapisane: 10 kwi 2012, o 12:09 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
Witam,

W zeszłym roku posadziłem tuje i chciałbym żeby się zagęściły. Zamierzam je teraz przyciąć ale nie wiem czy jepiej ściąć same pędy przewodnie lekko czy zrównać je już do jednego poziomu. I ile jednorazowo mogę ściąć centymetrów ?

Z góry dzięki. :)

Obrazek

Obrazek

BozenkaA
 Tytuł: Re: Proszę o radę(jak przyciąć)
PostNapisane: 10 kwi 2012, o 15:14 
1000p
1000p

1 szt.
Daniel, nie chcesz, żeby urosły wyższe? Bo jak zetniesz pęd główny, to on już nie urośnie. Na zdjęciach Twoje tuje wyglądają ładnie, chyba, że aparat trochę przekłamuje?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 55 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości