Cięcie,formowanie iglaków

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Daniel14009
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 sty 2012, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Proszę o radę(jak przyciąć)

Post »

No oczywiście że chciałbym żeby dorosły tak do wysokości 150 cm mniej więcej. Ale nie wszystkie są gęste, myślałem że przycinanie powoduje że tuje nie tylko rosną w góre ale także krzą się na boki.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Proszę o radę(jak przyciąć)

Post »

To czy gęste czy rzadsze zależy w dużym stopniu od odmiany.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Proszę o radę(jak przyciąć)

Post »

Daniel14009 pisze:Ale nie wszystkie są gęste, myślałem że przycinanie powoduje że tuje nie tylko rosną w góre ale także krzą się na boki.
Poćwicz sobie najpierw na jednej rosnącej gdzieś z boku. Oczywiście, że jeśli przytniesz, uzyskasz najczęściej bardziej gęsty pokrój. Tylko coś za coś. Moi znajomi wcale nie tną tui ani cyprysików. Mają piękne kilkumetrowe okazy, niektóre nawet kilkudziesięcioletnie. Najwięcej zależy od odmiany. Poobserwuj w ogrodach lub parkach. Nieraz rosną obok siebie a jakie inne.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Proszę o radę(jak przyciąć)

Post »

Daniel14009 pisze:Witam,

W zeszłym roku posadziłem tuje i chciałbym żeby się zagęściły. Zamierzam je teraz przyciąć ale nie wiem czy jepiej ściąć same pędy przewodnie lekko czy zrównać je już do jednego poziomu. I ile jednorazowo mogę ściąć centymetrów ?

Z góry dzięki. :)

Rośliny na żywopłot zawsze tnie się dopiero jak osiągną wymaganą wysokość , w Twoim przypadku 1,5m.
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Proszę o radę(jak przyciąć)

Post »

BozenkaA pisze:Daniel, nie chcesz, żeby urosły wyższe? Bo jak zetniesz pęd główny, to on już nie urośnie. Na zdjęciach Twoje tuje wyglądają ładnie, chyba, że aparat trochę przekłamuje?
Pierwsze słyszę że nie urośnie wyższe.Urośnie i to bardziej.Pojawi się kilka przewodników,zagęści się bardziej.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21719
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Proszę o radę(jak przyciąć)

Post »

Podzielam zdanie Napoleona.
Ścięcie przewodnika spowoduje,że powstanie ich kilka a drzewo nadal będzie rosło,również na szerokość.
Ja wyrównałabym wszystkie do jednego poziomu i tak potem- w przyszłości się tego trzymała.
Póki pędy są miękkie,elastyczne tniesz bez żadnych obaw i konsekwencji,nie masz się czego obawiać czyli tniesz tyle ile uważasz.

U mnie wszystko jest cięte systematycznie od momentu posadzenia a żywopłoty przede wszystkim i na osiągniecie pożądanej wysokości czeka się niewiele dłużej niż bez cięcia za to ma się dobrze rozkrzewiony od samego dołu żywopłot.
Prowadzimy w taki sposób od podstaw cisy i cyprysiki 'Lawsona" i również krzewy liściaste.
Przycięte zostały do wysokości ok 2,5 m nawet 30 letnie żywotniki ... to zdecydowanie zbyt późny zabieg ale również przynosi efekt choć zagęszczają się one znacznie wolniej..
Tnij więc Danielu swój żywopłocik i pozwól mu się zagęszczać od samego dołu.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Proszę o radę(jak przyciąć)

Post »

PiotrekP pisze:
Rośliny na żywopłot zawsze tnie się dopiero jak osiągną wymaganą wysokość , w Twoim przypadku 1,5m.
Co za uproszczenie i bzdura. Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Proszę o radę(jak przyciąć)

Post »

Napoleon pisze:
BozenkaA pisze:Daniel, nie chcesz, żeby urosły wyższe? Bo jak zetniesz pęd główny, to on już nie urośnie. Na zdjęciach Twoje tuje wyglądają ładnie, chyba, że aparat trochę przekłamuje?
Pierwsze słyszę że nie urośnie wyższe.Urośnie i to bardziej.Pojawi się kilka przewodników,zagęści się bardziej.
Napoleon masz rację. Nieprecyzyjnie napisałam. Chodziło mi o pęd główny a nie o całą tuję. Zawsze pojawią się inne pędy, które przejmą jego rolę, bo drzewo chce żyć i rosnąć. Ale to wszystko trochę trwa a Ludzie sadzący żywopłoty chcą najczęściej, by one jak najszybciej osiągnęły pożądaną wysokość.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Proszę o radę(jak przyciąć)

Post »

merle pisze:
PiotrekP pisze:
Rośliny na żywopłot zawsze tnie się dopiero jak osiągną wymaganą wysokość , w Twoim przypadku 1,5m.
Co za uproszczenie i bzdura. Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać.

Ależ oczywiście :wink: jeżeli robisz inaczej to Twoja sprawa , poczytaj trochę , dowiedz się jaki wpływ ma cięcie na roślinę młodą ,a nawet kilkuletnią. Zaraz się dowiem że rozkrzewia się itd. Zgodzę się wtedy ale zachęcam do głębszego dopatrzenia się na negatywne skutki cięcia roślin w młodym wieku. Pozdrawiam i życzę miłej lektury , tyle w tym temacie :)
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Proszę o radę(jak przyciąć)

Post »

podpinam się pod wątek żeby nie zaśmiecać , mam pytanie
" czy małe thuje 50 cm się przycina czy czekać aż osiągną docelową wysokość ?
duduś
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Proszę o radę(jak przyciąć)

Post »

Duduś, jeśli przeczytałeś kilka wcześniejszych postów, wiesz, że są przynajmniej 2 szkoły. I mówią zupełnie co innego. :D

Sam musisz zdecydować. Jeśli Twoje tujki są ładne, to po co je przycinać? Wczoraj przejeżdżaliśmy obok wielu ogrodzeń z iglaków. Mąż kierował, ja obserwowałam. Jedne były ostro formowane, inne naturalne. Jednak więcej radości sprawia mi obserwowanie naturalnych form. Oczywiście, gdy zachodzi konieczność, to sekator w dłoń.
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1128
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Proszę o radę - jak przyciąć tuje

Post »

Na jednej stronie ogrodzenia mam żywopłot ze Szmaragdów, pozwolilam im rosnąć swobodnie i mają ok. 5 m. W stosunku do innych roslin i pozostałej części ogrodzenia są już za duże. Jak radzicie przyciąć je równo, czy może w coś" delikatnego" ,a jednak ciekawszego niż pod sznurek?Może jakieś zdjęcia?
Z góry dziękuję . :wit
Marta
aga_gag
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 lip 2014, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie iglaków

Post »

Witam, mam pytanie, czy z tego iglaczka mogę uformować kulę w górnej części, a czy w dolnej części mogę pościnać gałęzie zupełnie? To młode drzewko, kupione z pół roku temu. Pozdrawiam.


https://imageshack.com/i/ip0aivXPj
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”