Krzewuszka - cięcie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Krzewuszka - cięcie

Post »

Witam. posadziłem wczoraj krzewuszki rumba i nana purpurea. rumba już kwitła /zdjęcie/ i tu pytanie czy to co pozostało z kwiatów oberwać; mówiono mi, że potrafi jeszcze raz zakwitnąć a tej odmiany podobno się nie tnie; i dalej jak już nana purpurea przekwitnie to czy kwiaty obrywamy lub czy tę odmianę się tnie - nie mogę znaleźć nic na ten temat. Obrazek
Awatar użytkownika
Mija
200p
200p
Posty: 290
Od: 12 maja 2008, o 09:19
Lokalizacja: Pomorze (płd)

Post »

Z pewności nie obrywa się kwiatów :)

Jeżeli zaś chodzi o cięcie, to po kwitnieniu "porządkuje się" starsze krzewy co 2-3 lata usuwając pędy, które słabo kwitły w danym roku.
Monika
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

czyli rozumiem, że obu odmian moich krzewuszek - rumba i nana purpurea nie należy ciąć tylko co 2-3 lata odmłądzać?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Właśnie tak :D .Na małych krzewach możesz jednak usuwać gałązki suche lub brzydko rosnące. Prześwietlaj co kilka lat. Mam mnóstwo krzewuszek w ogrodzie i nigdy nie usuwam przekwitłych kwiatostanów. Powtarzają kwitnienie pięknie. :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Edybre
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 lip 2008, o 22:08
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Czy aby na pewno nie tnie się krzewuszek. Wyczytałam, że kwitną na pędach jednorocznych i aby obficie kwitły należy je po kwitnieniu przycinać. Też mam rumbe i w tym roku ją przycięłam
Pozdrawiam cieplutko :)
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Post »

Moje kwitną bardzo obficie a nigdy nie były cięte. :D :D :D

Mają ok. 5 lat.
Aśka
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Krzewuszka - cięcie

Post »

Wpadł mi dzisiaj w ręce 'Twój ogrodnik' nr8 i piszą w nim, że "krzewuszki nie należy skracać wiosną, bo pozbawimy się kwiatów". myślałem, że przycinamy ją wiosną? jak jest naprawdę, kiedy najlepiej przyciąć krzewuszki czy zaraz po kwitnięciu czy wiosną?
jeżeli po kwitnięciu to czy mogę jeszcze przyciąć swoje młode krzewuszki?
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Z tego co ja słyszałem to tnie się ją po kwitnieniu a że kończą teraz wydawać kwiaty możesz ciąć. Ale poczekaj na inne komentarze. Warto poznać parę opinii. :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Już troszkę pisaliśmy na ten temat, warto poczytać :D
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=33&t=2703
Nie bójmy się sekatora,tnijmy nasze krzewy ,ale tnijmy we właściwym czasie by nie pozbawiać pędów pąków kwiatowych
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Ja swoje krzewuchy (Bristol Ruby i jakaś ciemnolistna 'majowa') tnę (o ile w ogóle tnę) natychmiast po kwitnieniu, teraz to, jak dla mnie, jest już nieco za późno. Obawiam się, że mogą nie wypuścić już wystarczających pędów żeby obficie zakwitnąć w przyszłym roku.
Grzegorz B pisze:Ciekawe jakie odmiany krzewuszek ma Mirasek, bo ja mam dwie odmiany, których się nie przycina :roll:
Bo generalnie krzewuszek raczej nie zaleca się ciąć, choć oczywiście można trochę korygować ich wygląd.
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Spokojnie wypuszczą nowe pędy .Swoje przycinam aż do samej jesieni .Gdybym tego nie robił to wejgele by mnie zarosły. :D ;:215
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Moje krzewuszki to 'Nana purpurea' i 'Rumba'. Posadzone ok. 1,5msc temu już po kwitnięciu.
Doradzacie cięcie teraz więc proszę o pomoc o ile cm moje warto przyciąć. Czy te dolne długie pędy mam całkowicie skrócić czy tylko do ok. połowy?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Mirasek długie zwisające pędy przytnij o połowę a leżące prawie na ziemi o 3/4 żeby mocno odbiły w innym miejscu.Pędów górnych nie przycinaj ponieważ szkoda dobrze wyglądają.Natomiast jeśli kształt Ci nie odpowiada to tnij gdzie Ci się podoba.Mojej sąsiadce właśnie taka odmianę przycinam zawsze w kulę 40cm.Zauważyłem że mocniej kwitnie niż moje. ;:100
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”