Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

A ja lubię niespodzianki. Nasiona pozbierałem zimą 2012 z roślin rosnących na publicznych skwerach, tudzież z gałęzi wystających z prywatnych posesji przez płot na chodnik? Posiałem jeszcze w styczniu 2013, bo gdzieś wyczytałem, że wymagają przemrożenia w gruncie ? i mam kwiaty w różnych odcieniach różu, białe, z wzorem w środku i bez, pojedyncze oraz pełne. Jedyne, czego zabrakło, to niebieskie (koniec końców dokupiłem sadzonkę).

No ale najważniejsze jest właśnie to co komu daje frajdę? Każdy z nas jest przecież inny i lubi co innego? :-) Warto spełniać swoje zachcianki i marzenia jeśli tylko można.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

Ja już zrezygnowałem z uprawy pojedynczych drzewek. Teraz zaplatam trójkolorowe i czterokolorowe drzewka, dlatego łatwiej mi pobrać zrazy o określonym kolorze kwiatów, ukorzenić je i zaplatać. Na razie mam dwa trójkolorowe drzewka i jedno czterokolorowe drzewko.
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

Też wysiałam ketmie... :oops: Już wschodzą! Nasiona są z pełnej białej, ciekawa jestem, jakie wyjdą te moje. Dobrze jest wiedzieć, co się ma, ale jednak niespodzianki dają ten dreszczyk emocji... i szansę na to, że trafi się coś zupełnie wyjątkowego :D .
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

Ja nie mam czasu aby czekać kilka lat. Tak ukorzeniałem pobrane zrazy z drzewek ketmii o interesujących mnie kolorach kwiatów. Po ukorzenieniu zrobiłem z nich ładny warkoczyk :D i na wiosnę powędrowały do gruntu.

Obrazek
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

Wiesz, generalnie ja też nie mam czasu, ale, jak to mówią, czas i tak upłynie, więc niech sobie rosną, ot tak, od niechcenia :wink: . Gdybym miała jakieś straszne parcie na ketmię, to bym po prostu kupiła gotową roślinę w wybranym kolorze, a tak sobie po prostu robię taki niewinny eksperyment. Lubię sam proces uprawy od nasionka. Na kilka siewek, póki co, mam miejsce, jak podrosną - będę się martwić, a w razie czego chętnych na rośliny na pewno znajdę :D
Ukorzenianie mi nie wyszło, pewnie termin był niewłaściwy albo sadzonki nie takie, jak być powinny. Albo moja opieka niedostateczna.
Te plecione drzewka wyglądają bardzo ciekawie, no i oszczędność miejsca też niebagatelna.
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

Tak to mniej więcej wygląda, zakwitła po raz pierwszy. Po odpowiednim przycięciu i rozkrzewieniu się powinno być dużo lepiej.

Obrazek
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

mandorla pisze:Też wysiałam ketmie... :oops: Już wschodzą! Nasiona są z pełnej białej, ciekawa jestem, jakie wyjdą te moje. Dobrze jest wiedzieć, co się ma, ale jednak niespodzianki dają ten dreszczyk emocji... i szansę na to, że trafi się coś zupełnie wyjątkowego :D .
Właśnie dziś zebrałam nasionka z mojej ketmii (jesienią poobrywałam wszystkie nasienniki z mojej 5 - letniej ketmii i je wyrzuciłam, bo nie zamierzałam zbierać nasion, by je siać - a jednak jeden nasiennik się jakoś uchował i postanowiłam wydobyć z niego nasionka - 21 szt :shock: z takiego małego jednego nasiennika) i stwierdziłam, że może się jednak pobawię i posieję - zrobię taki mały szpaler z nich - jeśli oczywiście coś wykiełkuje. I tu mam pytanie do Ciebie: jak je wysiewałaś tzn.
1. Czy moczyłaś nasionka i ile godzin?
2. Czy przykrywałaś nasionka ziemią i jaką warstwą?
3. W jakiej temperaturze trzymałaś doniczkę z posianymi nasionkami?
4. Po jakim czasie wykiełkowały nasionka?
Z góry dziękuję za pomoc.

Nasionka uchowały się na tej:

Obrazek

Mogły zapylić się albo same z sobą albo z takimi - te rosną w pobliżu:

Obrazek

Obrazek

Z tą na pewno nie, bo ta bardziej kwiatów nie otwiera (a wielka szkoda):

Obrazek

Tak na prawdę nie zależy mi na tym, aby konkretnie wyszedł jakiś kolor kwiatów, ważne byleby kwitły.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

Muszę przesadzić 5 letnią ketmię, bo rośnie za blisko innych krzewów - kiedy najlepiej to zrobić (w ubiegłym roku przesadzałam inną na początku kwietnia - przeżyła a nawet zakwitła latem - ale ona była młodsza, bo 3 letnia), czy można już teraz to zrobić czy jeszcze poczekać?
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

Ninia pisze: 1. Czy moczyłaś nasionka i ile godzin?
2. Czy przykrywałaś nasionka ziemią i jaką warstwą?
3. W jakiej temperaturze trzymałaś doniczkę z posianymi nasionkami?
4. Po jakim czasie wykiełkowały nasionka?
Ninia, przepraszam, jakoś mi umknął Twój post... :oops:
No więc tak. Nasionka moczyłam w ciepłej wodzie (kubeczek stał na kaloryferze) około 2 dni. Siałam w ziemię wymieszaną z perlitem (musi być dość wilgotna, ale bez przesady, żeby nie zaczęły gnić), na ok. 0,5-1cm. Paletka stała w normalnej temperaturze pokojowej (tzn. dla mnie normalnej, ja jestem ciepłolubna, więc ok. 25 stopni, ale myślę, że niższa też byłaby w porządku). Kiełkowały po ok. 3 tygodniach, jakieś 50%. Na razie, odpukać, rosną bezproblemowo.

Ta ostatnia z Twoich jest przecudna nawet z zamkniętymi kwiatami ;:oj
Pozdrawiam słonecznie, Ika
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ketmia

Post »

kasia90010 pisze:Dzień dobry
Czy ketmie różnych kolorów można sadzić koło siebie? Nie będą się zapylać i robić pstrokate?
Będą się zapytać ale pstre będzie dopiero ich potomstwo, jeśli wyrośnie z nasion. :heja
Pozdrawiam Paweł
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

mandorla super, że napisałaś ile czasu wschodziły, bo moje siedzą w ziemi dopiero 12 dni to mają jeszcze czas by się pokazać (a już się niecierpliwiłam, że powinny i zastanawiałam się czy nie posiać już tam czegoś innego - o tej porze roku każdy skrawek parapetu na wagę złota) - no to jeszcze trochę poczekam, uzbrajam się w cierpliwość. Moje moczyłam dobę, przysypałam je tak ok. 0,5cm i stoją w temp. 18-22 stopnie - mam nadzieję, że tyle wystarczy.
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

Ninia, powinno być idealnie. Spokojnie czekaj na wschody, to stanowczo nie są sprinterki :D Ja w miejsce tych, które nie wzeszły, dosiałam dalie - uznałam, że w razie czego obie spore rośliny uda się bezstratnie rozdzielić. A miejsca wiadomo, nigdy za wiele. U mnie wyrosło około połowy, nie wiem, czy one tak mają, czy nasiona trochę już zleżałe. Teraz dostałam nasionka z innego źródła. posieję kilka, żeby zobaczyć, jakie będą efekty.
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Post »

Miałam mnóstwo samosiejek ketmii w zeszłym roku. Rozsiały się wokół białej i niebieskiej ketmii. Z ciekawości wykopałam dwie sadzonki i przezimowałam w domu. Teraz pozostaje uzbroić się w cierpliwość i poczekać jeszcze 3 lata aż zakwitną :;230
Ciekawe czy reszta samosiejek, które zimowały w gruncie przeżyła ;]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”