Uprawa drzew i krzewów ozdobnych z nasion.Jak wysiewać nasiona ?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Jak długo mogą "zalegiwać" nasiona klonu palmowego i klonu Burgera. Moje są już w ziemi pół roku i nic, sprawdzałem nie zgniły (oczywiście podlewam jak tylko ziemia przeschnie). Ostatnio po pół roku kiełkuje mi delonix regia (normalnie po tygodniu do trzech), a te klony nic.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
lukasek-1988
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 14 lip 2008, o 05:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Nasiona

Post »

freak pisze:Mam nasionka klonu (palmowy i cukrowy), platana klonolistnego i miłorzębu. Jeśli mogę prosić o jakieś porady jak je zasiać i utrzymać przy życiu to będę wdzięczny :)

Witam

Na początek jedno pojęcie , Stratyfikacja nasion : jest jednym z najczęściej stosowanych sposobów skracania okresu naturalnego spoczynku nasion i osiągania przez nie zdolności do kiełkowania. Stratyfikację dzielimy na dwa sposoby , stratyfikacja ciepła i zimna .

Stratyfikacja ciepła - przetrzymywanie nasion w temperaturze 15 do 25 Stopni Celsjusza .

Stratyfikacja zimna - przetrzymywanie nasion w temperaturze 0 do 5 stopni Celsjusza .

Co do Klona Palmowego - Nasiona moczyć w ciepłej wodzie przez 24h wodę wymieniać co 6h. Stratyfikować w tem. od 0 do 10 stopni Celsjusza przez 90-120dni , siać po stratyfikacji. Siewki wolno rosną , nasiona mogą przeleżeć rok czasu a nawet więcej . Młode siewki są wrażliwe na mróz . Powinny pozostawać w inspekcie przez 2-3 lata.

Klon Cukrowy - Stratyfikacja Ciepła 1-2 miesiące i zimna 2-4 miesiące . Klony najlepiej siać w marcu lun kwietniu.

Platan klonolistny - Stratyfikacja zimna 2-3 miesięcy siać najlepiej w maju lub czerwcu.

Miłorząb - Stratyfikacja 15-18miesiecy siać w kwietniu . Szybszy sposób moczyć w wodzie przez 24h siać w zmieszanym piasku z torfem 1:1 wczesną wiosną.


Młode siewki należy ochraniać przed mrozem.
Awatar użytkownika
lukasek-1988
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 14 lip 2008, o 05:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Sterwartia

Post »

mirzan pisze:A ja mam problem ze stewartią. Nie kiełkuje,ani stratyfikowana, ani siana bez
stratyfikacji.
Nie wiem o jaką dokładnie Stewartie chodzi ale wiem że stewartie sinensis ( Stewartia chińska )
siew powinien być w szklarni o umiarkowanej ciepłocie , najlepiej siać w marcu lub kwietniu .
Awatar użytkownika
lukasek-1988
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 14 lip 2008, o 05:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Klon

Post »

karpek pisze:Jak długo mogą "zalegiwać" nasiona klonu palmowego i klonu Burgera. Moje są już w ziemi pół roku i nic, sprawdzałem nie zgniły (oczywiście podlewam jak tylko ziemia przeschnie). Ostatnio po pół roku kiełkuje mi delonix regia (normalnie po tygodniu do trzech), a te klony nic.
Nasiona Klona przeleżeć mogą rok czasu zanim wystartują a nawet dłużej , może być tak że po pierwszym roku będą kiełki a na drugi rok mogą jeszcze inne puścić .
Awatar użytkownika
lukasek-1988
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 14 lip 2008, o 05:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Pięciornik

Post »

chwaścik pisze:No to ja mam pytanko... jeśli chodzi o krzewy liściaste to rozmnażałem ich bardzo wiele w zasadzie wszystko co mi wpadło w łapska ale z jednym mam wyraźny problem, znaczy się nie tyle z rozmnażaniem co z nasionami.

Chodzi mi o pięciornika, wstyd powiedzieć ale nie mogę . . . zlokalizować nasion :oops: ile nasion zostaje po kwiatku? w ogóle zawiązuje jakieś nasiona? jak je znaleźć? kiedy zbierać? Łatwo wypadają same z 'torebki' nasiennej czy trzeba się do nich jakoś dokopać? :roll:

Co do pięciornika to jakieś informacje na jego temat postaram sie zdobyć do jutra
Awatar użytkownika
lukasek-1988
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 14 lip 2008, o 05:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pięciornik

Post »

lukasek-1988 pisze:
chwaścik pisze:No to ja mam pytanko... jeśli chodzi o krzewy liściaste to rozmnażałem ich bardzo wiele w zasadzie wszystko co mi wpadło w łapska ale z jednym mam wyraźny problem, znaczy się nie tyle z rozmnażaniem co z nasionami.

Chodzi mi o pięciornika, wstyd powiedzieć ale nie mogę . . . zlokalizować nasion :oops: ile nasion zostaje po kwiatku? w ogóle zawiązuje jakieś nasiona? jak je znaleźć? kiedy zbierać? Łatwo wypadają same z 'torebki' nasiennej czy trzeba się do nich jakoś dokopać? :roll:

Co do pięciornika to jakieś informacje na jego temat postaram się zdobyć do jutra


Zdobyć nasiona pięciornika jest bardzo ciężko ( chodzi mi o kupno ) a jeśli chodzi o zbiory nasion to nie wiem , wiem tyle że bardzo łatwo sie ją rozmnaża z sadzonki i bardzo rzadko kto sieje pięciornika.
maska87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 lip 2008, o 09:17

Post »

Hej!
Szkoda, że zobaczyłem Twój temat dopiero teraz. Jestem nowy więc przeglądam to forum.
Nie będę się powtarzał więc: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=15340
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź ;)
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Jakie masz doświdczenia z Davidia involucrata? Chętnie wymienię się informacjami.
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Post »

Ja mam jeszcze pytania co do stratyfikacji. Czy jeśli przekroczymy zalecany czas stratyfikacji to czy zaszkodzimy nasionom? Jak w domowych warunkach można przeprowadzić stratyfikację? Czy w przypadku klonu cukrowego wymagana jest zarówno ciepła jaki i zimna stratyfikacja?
Awatar użytkownika
lukasek-1988
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 14 lip 2008, o 05:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Davidia

Post »

xipe pisze:Jakie masz doświdczenia z Davidia involucrata? Chętnie wymienię się informacjami.
A co co dokładnie chodzi? Jakie informacje Pan by chciał znać na temat Davidi?
Awatar użytkownika
lukasek-1988
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 14 lip 2008, o 05:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

freak pisze:Ja mam jeszcze pytania co do stratyfikacji. Czy jeśli przekroczymy zalecany czas stratyfikacji to czy zaszkodzimy nasionom? Jak w domowych warunkach można przeprowadzić stratyfikację? Czy w przypadku klonu cukrowego wymagana jest zarówno ciepła jaki i zimna stratyfikacja?

Nie sądzę żeby za długa stratyfikacja mogła uszkodzić nasionko .
Klon Cukrowy potrzebuje stratyfikacji ciepłej od 15 do 25 stopni Celsjusza przez 1-2 miesiąca
i stratyfikacji zimnej od 0 do 10 stopni Celsjusza przez 2-4 miesiąca.
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Post »

W jaki sposób najlepiej przeprowadzić taką stratyfikację?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Davidia

Post »

lukasek-1988 pisze:
xipe pisze:Jakie masz doświdczenia z Davidia involucrata? Chętnie wymienię się informacjami.
A co co dokładnie chodzi? Jakie informacje Pan by chciał znać na temat Davidi?
Stratyfikacja (długość), żywotność nasion, energia i zdolność kiełkowania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”