Choina kanadyjska (Tsuga canadensis)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Choina kanadyjska

Post »

Rozumiem, że proponujesz zostawić.
Pozdrawiam. Mirek.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Choina kanadyjska

Post »

Rozwichrzony czubek bym zostawił, ale 'koleżankę' od dołu bym usunął. Ale to twoje drzewko i formuj je jak Ci się podoba.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Choina kanadyjska

Post »

A mogę je jeszcze teraz przyciąć? Czy czekać do wiosny?
Pozdrawiam. Mirek.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Choina kanadyjska

Post »

W sumie początek lata; niedawno coś ciąłem- nie widzę prezeszkód.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Choina kanadyjska

Post »

Dziękuję za doradzenie.
Pozdrawiam. Mirek.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2831
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Choina kanadyjska

Post »

Dawno tu nikogo nie było, a mam kłopoty ze swoja choiną :? Blada strasznie po zimie, foto co prawda z marca, ale nic się nie zmieniło, nadal tak mizernie wygląda, czego jej brakuje ? :(
Obrazek
Pozdrawiam Eugenia
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Choina kanadyjska

Post »

Może brakuje jej n awożenia albo ma za sucho? Tegoroczna zima była raczej uboga w opady. Na jakiej klasy glebie rośnie? Moja rosnąca na zasobnej glebie ma igiełki ciemnozielone. Choina potrzebuje żyznego stanowiska i dostatecznej ilości wody.
Pozdrawiam
Basia B.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2831
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Choina kanadyjska

Post »

Basiu, dziękuję za wpis, ziemię mam słabą, może za mało kwaśna, bo specjalnie nie przywiązywałam wagi i nawozy dawałam ogólne ? Mam choinę karłową, która jest pięknie ciemnozielona, ale rośnie z drugiej strony i bliżej różanecznika, ziemia tam zakwaszona. O podlewaniu pamiętam, bo ta jest nieosłonięta, ona ma chronić różaneczniki :)
Pozdrawiam Eugenia
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Choina kanadyjska

Post »

Wg literatury choina ne wymaga kwaśnej gleby, takiej jak dla różaneczników. W moim ogrodzie gleba jest obojętna, nie zakwaszam jej na stanowisku, na którym rośnie choina. Jeśli masz słabą glebę to może zastosuj nawóz organiczny lub Rosahumus; same nawozy mineralne w przypadku słabych gleb nie wystarczą. Przypominam sobie, że zbyt jasny kolor liści roślin może świadczyć o niedostatecznej ilości azotu w glebie. W pismach ogrodniczych np. zaleca się dodatek nawozu azotowego przy ściółkowaniu korą, ponieważ drobnoustroje rozkladające korę zużywają azot z gleby i przy jego ogólnie niskiej zawartości w danej glebie rośliny gorzej rosną.
Może być jeszcze inny problem: wg bazy IBRO choina woli rosnąć w cieniu lub półcieniu (i lubi wilgoć w powietrzu) niż w pełnym słońcu. Twoja, zdaje się, rośnie na słońcu. Moja posadzona w 2010 r. rośnie w półcieniu (słońce ma przed południem) i jak dotychczas nie sprawia kłopotów. Może do osłony różaneczników przed słońcem lepszy byłby światłożądny iglak?
Pozdrawiam
Basia B.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2831
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Choina kanadyjska

Post »

Basiu, dziękuję :)
Obornik mam z jesieni, więc jakby przekompostowany, ulepszę solidnie glebę w obrębie korony, wody nie pożałuję i może się poprawi. Posadziłam ją w tym miejscu, bo choina szybko rośnie, a już nie mam cierpliwości na długie czekanie :oops:
Pozdrawiam Eugenia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Choina kanadyjska 'Jeddeloh' ? ( Tsuga canadensis )

Post »

Nie wiem tylko dlaczego u mnie po każdej zimie ma kilka odłamanych, albo nadłamanych gałązek.Czy robią to jakieś zwierzęta, koty, kuny? A może mróz? Wiem, że jest podatna na rozłamywanie przez śnieg, ale ostatnie zimy śniegu nie było.
wawo
200p
200p
Posty: 218
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post »

3 lata po nasadzeniu, były małe, są małe (przyrost w okolicach 20 centymetrów). Trzyletnie małe sosny dochodzą do 1,2 -1,5 m wysokości - dla porównania (nie ma ich na zdjęciu inny kąt ogrodu).



Obrazek


Obrazek
pozdrawiam, WW
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: choina kandyjska czy choina miniaturowa

Post »

Chojnę mam od 2003 roku. Pierwsze lata podobnie, jak u ciebie bardzo mało przyrastała. Wedle sprzedającego miało to to być niewielkie drzewko, maksymalnie 1,5m. Dlatego też posadzone jest w złym miejscu. Rosnąć zaczęła jakieś trzy lata temu. Dzisiaj ma ponad dwa metry. Obwód jeszcze większy. U mnie cięta systematycznie, inaczej nie miałabym przejścia z tarasu do ogrodu ( doskonale się sprawdza, jako okrycie zimowe dla innych roślin :) . żal, bo za 2 lub 3 lata trzeba będzie wyciąć. Zbyt duże drzewo w nieodpowiednim miejscu.
Viola
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”