Surmia katalpa - z nasion

Drzewa ozdobne
Alembik

Re: Surmia - nasiona

Post »

Witam.
Jesienią tego roku zebrałem kilka strąków surmii, jednakże nie kiełkują. Strąki, które zbierałem, były jeszcze zielone. Zbierałem je w październiku, ponieważ akurat wtedy znalazłem. Później leżały aż do stycznia w szafce w strąkach. Następnie wydłubałem je, pozbawiłem łupin i namoczyłem przez noc. Wsiewałem je miesiąc temu. Czy skoro jeszcze nie kiełkują to już nie ruszą?
Nie stratyfikowałem ich ani nic. Wsiałem po prostu na parapet, gdyż nawet nie wiedziałem wtedy co to za roślina. Strąki miały długość około 20 cm, grubość niecały centymetr. Najprawdopodobniej była to surmia bigoniowa. Nasiona zebrałem z okazałego drzewa w parku. Niestety koloru kwiatów nie podpatrzyłem. Teraz, po wyjęciu z ziemi nasiona ani nie puściły kiełków, ani nie zgniły. Po prostu sobie siedzą w ziemi. Środek dało się bez problemu wyjąć z osłonek. Tworzy dwuczłonowe nasionko o długości centymetra.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Surmia - nasiona

Post »

Swojego czasu wyczytałem że u surmii ważny jest wiek drzew z których się zbiera nasiona- gdyż z młodych egzemplarzy nie wschodzą.
Alembik

Re: Surmia - nasiona

Post »

Tamto drzewo było już dość stare, było takiej wielkości, jaką przeciętnie osiąga kasztan. Rozerwałem wczoraj jedno z nasion, jest w środku żywe, trochę napęczniało od czasu posiania, więc mam jeszcze nadzieję :)
Alembik

Re: Surmia - nasiona

Post »

;:138 wykiełkowały cztery nasionka a właściwie puściły kiełki. Od razu przeniosłem je do większych pojemniczków. Nie wiem czy dobrze, ale to zrobiłem odruchowo. Teraz, jak to przez lato wyrośnie, to co mam z tym zrobić? Czy długo będzie musiała rosnąć, żeby ją wsadzić na miejsce stałe?
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Surmia - nasiona

Post »

Pokaż zdjęcie, myślę, że będzie można ją wysadzić gdzieś tak za dwa lata.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Alembik

Re: Surmia - nasiona

Post »

Liści na razie nie ma, chodziło mi o to, że pokazały się kiełki korzeniowe ;) Jak wybije w liście to zrobię zdjęcie.
Alembik

Re: Surmia - nasiona

Post »

Obrazek
Obecnie wyglądają tak. Czy trzeba je już przesadzić, czy mogą jeszcze poczekać?
Martin2000
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 lis 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surmia - nasiona

Post »

Witam
Posiadam nasiona surmii. Zerwane tej jesieni. Patrząc na Wasze nasiona mam pewne wątpliwości czy się jeszcze nadają. Niby wszystko jest ok ale są brązowe (jak by wyschły). Będą jeszcze dobre?
Kiedy je wyciać ? można teraz ? do jakiej ziemi ? nie chciał bym ich zmarnować a w internecie podają sprzeczne informacje.
chrupek03
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 gru 2012, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surmia - nasiona

Post »

Witam w nowym roku.
nie przejmuj sie kolorem nasion. czy beda dobre? po prostu je wysiej. ja zebrałem przypadkiem w listopadzie nasiona wysuszyłem, posiałem i chciałem sprawdzic czy wykiełkuja i wtym momencie mam ok. 50 sadzonek takich po 8-10 cm wysokości. Trzymam je w domu na parapecie. Zerwałem tylko 5 strąków (bo tyle dostałem przez płot) i reszte zamierzam wysiac gdzieś w lutym. Ja wysiałem do małych doniczek i przykryłem folią żeby woda szybko nie odparowywała i po około 2-3 tygodniach ładnie kiełkowały. Możesz przed wysianiem pomoczyć w wodzie nasiona, ja jedne moczyłem drugie nie i nie było żadnej różnicy w kiełkowaniu . Ziemie zastosowałem uniwersalna do kwiatków bo akurat taką miałem wdomu.
KASIENKA82
200p
200p
Posty: 389
Od: 13 cze 2012, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świdnik

Re: Surmia zwyczajna aurea

Post »

Witam , mam jedną catalpę aurea i zauważyłam na liściach pleśń czym to może być spowodowane???i jak się tego pozbyc , stoi na oknie na razie chcę ją przezimować w domu i posadzić w przyszłym roku.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surmia zwyczajna aurea

Post »

Panna Lilianna z całą pewnością ma rację, gdyż mam podobne spostrzeżenia. Efekt ten wydaje się mocniejszy przy bezwietrznej pogodzie. Gdy przez dłuższy czas jest sucho to czuć delikatną woń rośliny. Świeże liście pozostawiają zapach na dłoniach w przypadku gdy się ich dotyka. Ale muchom to nie przeszkadza...
KASIENKA82 to nie pleśń tylko mączniak. Moja też w tym roku choruje...
KASIENKA82
200p
200p
Posty: 389
Od: 13 cze 2012, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świdnik

Re: Surmia zwyczajna aurea

Post »

Mam jej obciąć liście czy czekać aż same odpadną niedługo ????
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surmia zwyczajna aurea

Post »

Obcinanie nie ma sensu. Po prostu w przyszłym roku trzeba będzie psiknąć jakimś środkiem grzybobójczym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”