Perukowiec (Cotinus ) wymagania,cięcie,przesadzanie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Perukowiec (Cotinus ) wymagania,cięcie,przesadzanie

Post »

Tak czy inaczej przyciąłem go dzisiaj ale nie nawoziłem. Niech sobie "odbije"
MoToKi
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Perukowiec (Cotinus ) wymagania,cięcie,przesadzanie

Post »

Witam. Kupiłam dzisiaj perukowca. Czy ktoś wie jaka to odmiana? Podobno liście zrobią mu się mocno bordowe jak na słońcu postoi, bo stał w cieniu i zaczęły zielenieć (na pewno tak się stanie?)
Kolejne pytanie. Chciałabym jeszcze Golden Spirit. Marzy mi się na pniu, ale dwie panie w szkółkach odradzały mi go w takiej postaci z racji tego że jest podatny na przemarzanie. Co myślicie? Kupić na pniu czy jednak lepiej krzaczek?
Obrazek
Monika
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Perukowiec (Cotinus ) wymagania,cięcie,przesadzanie

Post »

Ja kupiłam krzaczek a formowałam na pniu. Wybrałam najprostszą gałąź która posłużyła jako główny pień. Co wyrosło od dołu wycinałam, główny pień także przycinałam aby się zagęścił i stworzył kopułkę. Niestety zdjęcia nie posiadam bo mi się plany działkowe pozmieniały i wykopałam czego bardzo żałuję ;:223 . W tym roku znów kupiłam krzaczek perukowca i znów zaczynam od nowa...czyli formuję na pniu ;:oj
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Perukowiec (Cotinus ) wymagania,cięcie,przesadzanie

Post »

Jestem sceptyczna co do perukowców na pniu.Mają tendencję nie tyle do przemarzania, ile zamierania pędów.Miejsce szczepienia jest dość newralgiczne.Często po zimie nie odbija w całości równo. Uważam, że lepszy jest krzew, po przycięciu uschniętej gałęzi, albo jej części odbija niżej, albo od podstawy i nawet jeśli korona nie jest regularna to prezentuje się dobrze.
Z takim na pniu trzeba się liczyć, że może być krótkowieczny.Jeden z moich krzewów ma 30 lat i został już całkowicie z czasem po trochu ścięty(zamieranie gałęzi), odbił od nowa.
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Perukowiec (Cotinus ) wymagania,cięcie,przesadzanie

Post »

Mój perukowiec w zeszłym roku niestety zaatakowany przez chorobę grzybową został mocno przycięty. Na szczęście ładnie odbił.

Obrazek
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Perukowiec (Cotinus ) wymagania,cięcie,przesadzanie

Post »

Ostatnio zaobserwowałam, że niektórzy ścinają perukowca na wysokości 1-1,5 praktycznie prawie do zera, wiosną pojawia się gęsta czupryna liści.
MoToKi
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Perukowiec (Cotinus ) wymagania,cięcie,przesadzanie

Post »

Czy jest szansa kupić szczepionego na pniu perukowca który jest cały czas bordowy? Wszędzie widzę tylko te którym zielenieją liście. Gdzie szukać?
Monika
MoToKi
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Perukowiec (Cotinus ) wymagania,cięcie,przesadzanie

Post »

Czy ktoś mi powie jak skutecznie odróżnić Royal od Purpureus?
Monika
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Perukowiec (Cotinus ) wymagania,cięcie,przesadzanie

Post »

Royal ma bordowe liście a Purpureus zielone. Różnica jest też w wielkości kwiatostanów - purpureus ma je o wiele większe.
MoToKi
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Perukowiec (Cotinus ) wymagania,cięcie,przesadzanie

Post »

Dziękuję za wyjaśnienie. Widziałam zdjęcia bordowego perukowca, w trakcie kwitnienia zrobił się cały zielony. Po przekwitnięciu podobno robi się znowu bordowy. Czy to Purpureus?
Monika
Draszyr
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2020, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Perukowiec (Cotinus ) wymagania,cięcie,przesadzanie

Post »

Przed kilkoma dniami kupiłem sadzonkę perukowca, zastanawiam się po tym co tutaj poczytałem czy będzie tworzył peruki, czy tylko kwitł. W tej chwili jest w takiej postaci. Czy z tego co jest mogą wytworzyć się peruki?


Obrazek
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Perukowiec (Cotinus ) wymagania,cięcie,przesadzanie

Post »

MoToKi pisze:Dziękuję za wyjaśnienie. Widziałam zdjęcia bordowego perukowca, w trakcie kwitnienia zrobił się cały zielony. Po przekwitnięciu podobno robi się znowu bordowy. Czy to Purpureus?
Nie zauważyłem żeby perukowce zmieniały kolor podczas kwitnienia.
Draszyr pisze:Przed kilkoma dniami kupiłem sadzonkę perukowca, zastanawiam się po tym co tutaj poczytałem czy będzie tworzył peruki, czy tylko kwitł. W tej chwili jest w takiej postaci. Czy z tego co jest mogą wytworzyć się peruki?


Obrazek
Jeżeli tylko dobrze zniesie wsadzenie do gruntu to tak z tego kwiecia będą robić się peruki zacznie się zagęszczać. Niestety jeżeli źle zniesie wsadzenie do gruntu może być tak, że je po prostu zgubi ale bądźmy dobrej myśli ;:108
Draszyr
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2020, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Perukowiec (Cotinus ) wymagania,cięcie,przesadzanie

Post »

Adek13
dziękuję za odpowiedź. Poczekam z sadzeniem po ulewach które codziennie teraz nas nie oszczędzają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”