Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius)uprawa,cięcie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewabeata
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 31 paź 2007, o 00:37
Lokalizacja: łomianki/mazowsze
Kontakt:

Post »

Witajcie,
u mnie zielona pęcherznica, nieodmianowa, rozsiewa się sama - mam już kilka nowych sadzonek, które postanowiłam jesienią usystematyzować i założyć żywopłocik :-)
Kupiłam w tym roku 'diabolo' i jestem ciekawa, czy też się sama rozmnoży.
Pozdrawiam, eb
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Post »

A gdzie można kupić taką właśnie nieodmianową, czyli zieloną ? wszędzie są do kupienia albo żółte albo purpurowe :?
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Nigdy nie widziałem takiej w sklepie, za to jak wysiejesz nasionka np. czerwonej to z całą pewnością część wyjdzie zielona. To chyba najlepszy sposób. :lol:
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Post »

Za duże ryzyko i loteria :) to ma być żywopłot - najlepiej z zółto-zielonej i zielonej, więc roślinki muszą juz być podrośnięte , no i nie purpurowe :) Z braku zielonej, pewnie będzie żółto-zielony (czyli Luteus i Darts Gold), a szkoda...
Awatar użytkownika
Rzepa
50p
50p
Posty: 66
Od: 24 maja 2009, o 14:02

Post »

Kupiłam taką w tej wiosny ale nie pamiętam w którym sklepie. Jak będę "buszować" to zwrócę uwagę, zwykle "omiatam" kilka sprawdzonych sklepów ogrodniczych w Warszawie i okolicach. To bardzo ładna roślina z uwagi na soczystą, jasną zieleń. Warto ją mieć. :wink:
Rzepa
Pyzdra
100p
100p
Posty: 129
Od: 8 mar 2007, o 19:53
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Post »

Z nasion które łatwo wschodzą, uzyskujemy różnobarwność roślin. Należy przeprowadzić po czasie selekcję i zbędne usunąć. Roślina prosta i bezproblemowa.
cebullka
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 mar 2008, o 07:00
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Przypadkiem ukorzeniłam właśnie bordową pęcherznicę (dodam że z sadzonek zdrewniałych pobieranych jesienią ukorzeniły się pojedyncze sztuki). Straciłam nadzieję na rozmnożone przez siebie sadzonki i dokupiłam 4 krzaki - były niezbyt gęste, więc mocno przycięłam a że żal mi było tych pięknych bordowych gałązek wyrzucić to pocięłam na mniejsze kawałki i powtykałam w ziemię (bez ukorzeniacza, obrywania liści i jakichkolwiek zabiegów nawet dziurki robiła bezpośrednio nimi) i po około tygodniu, dwóch (!) mają już korzonki WSZYSTKIE. Tj uczciwie przyznam że wykopałam i sprawdziłam dwie ale reszta żyje i trzyma się mocno ziemi - domyślam się że korzeniami.
więc jak Ktoś potrzebuje to niech spróbuje ukorzenić teraz - aura tżz sprzyja - gorąco i wilgotno.
Ania
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Mam 7-letni krzew "Diabolo". Ładnie kwitnie na wiosnę i to wszystko. Nie zawiązuje owoców. Dlaczego? Wygląda na zdrowy okaz. Od słonecznej południowej i zachodniej strony jest osłonięta przez inne krzewy i dosyć szczelny i wysoki płot. Nie ma zbyt dużo światła. Może to jest przyczyną?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Madzik_o
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 18 sie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Wieliczka

Problem z pęcherznicą

Post »

Witam, mam pytanie o pęcherznicę. Przejrzałam forum, ale nie spotkałam się z odpowiedzią na moje pytanie, więc pozwolę sobie zadać je fachowcom :D
Mam w ogrodzie roczną purpurową pęcherznicę. Rośnie w słońcu, w towarzystwie żółtej "koleżanki". Do tej pory nie było problemów, super rosła, ale do kilku dni zauważyłam obsychanie kilku pędów, krzew przebarwia liście na czerwono i bardzo szybko je zrzuca. Może to z gorąca? ale czytając opinie nie spotkałam się z taką, że pęcherznica źle znosi stanowisko nasłonecznione. Zwłaszcza, że każdego goracego dnia staram się ją wieczorem podlać.
Na krzewie nie widać żadnych szkodników, nie ma też wygryzień na liściach.
Poradzcie, co to może być? Bardzo mi jej szkoda, bo naprawdę fajny krzak rośnie....
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Aisyrk, u mnie też nie ma owoców, a tylko zasuszone z lekka pozostałości kwiatostanów. Zapewne wszystkie kwiaty są płonne i w ogóle nie zawiązują się owoce. Ale tak też jest ładnie :)

Madzik_o, pęcherznice lubią raczej półcień, niż pełne słońce czyli tzw. patelnię. Złota w słońcu i upale miewa przypalone na brązowo liście, a purpurowa właśnie nieco wcześniej zrzuca liście. Ale obsychanie całych pędów? To chyba coś poważniejszego. Zerknij na podstawę tych pędów, czy nie są podgryzione przez jakiegoś większego szkodnika, np. jakiegoś karczownika. A może to jakaś choroba pędów? A może są uszkodzone korzenie?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Madzik_o
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 18 sie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Wieliczka

Post »

Dzięki Nalewka... Tak mi się własnie wydaje, że mogło ją coś podgryźć, bo ostatnio uktywniła się nornica, sądząc po dziurach w ziemi... Cóż, poczekamy zobaczymy... A słońce też nieźle operuje, chciaż jasnej pęcherznicy obok nic się nie przebarwia (odpukać :D).
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21736
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Pęcherznice to rośliny raczej słońca i ono im nie szkodzi ,może jedynie czasem złocistą lekko poparzyć ale nie zawsze się tak dzieje.
Natomiast jego brak powoduje zmiany w kolorystyce liści ,
złocista zielenieje a bordowolistna czerwienieje...
więc nie w słońcu leży przyczyna Twoich kłopotów.
Również porażenia grzybowe, owszem mogą je dotyczyć jak niemal wszystkich roślin
i to również trzeba wziąć pod uwagę, jednak raczej nie dotykają pęcherznic.
Ale wszystko się zdarzyć może.
Pozdrawiam

:D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Czaromajka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 19 sie 2009, o 09:22
Lokalizacja: Nysa

Post »

Witam!
Wiosną,jakimś cudem,ukorzeniło mi się parę sadzonek Diabolo,rosną ładnie w doniczkach.Mam pytanie,czy mogę je już posadzić do gruntu,są malutkie,nie przemarzną?Jeśli jest za wcześnie na grunt,to gdzie najlepiej je przezimować?Pozdrawiam,Maja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”