Żarnowiec(Cytisus )

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

rysiu pisze:cięcie źle zrobiłem ponieważ wyciąłem kilka grubszych gałęzi pozostawiając inne wysokie które w tym roku strasznie się "rozwaliły". Nic to jednak - człowiek całe życie się uczy...
Rozwaliły się w tym roku- więc w tym roku można było poprawić to cięcie i chyba to zrobiłeś prawda? :D
Masz rację całe życie człowiek się uczy ...
Pozdrawiam :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
alutka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 lut 2008, o 23:05
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

W moim ogródku posadziłam w sobotę żarnowiec "Boskoop Ruby". Ma jeszcze kilkanaście kwiatków. Na etykiecie jest jednak napisane, że nie wymaga on cięcia. W Internecie tez znalazłam informację, że bordowych zarnowców nie tnie się po przekwitnięciu. Cóż więc zrobić? Ciąć czy nie??
Alicja- ale nie z Krainy Czarów ;)
Awatar użytkownika
Wojtek76
100p
100p
Posty: 119
Od: 12 kwie 2008, o 15:33
Lokalizacja: północna Małopolska

Post »

alutko:
Ja też mam w ogrodzie bordowy żarnowiec, który posadziłem w zeszłym roku. Wtedy miał bardzo mało kwiatków i był ogólnie niezbyt okazały, więc tuż po kwitnieniu ściąłem go nisko, "jak obyczaj każe stary". Po tym zabiegu bardzo pięknie się rozkrzewił! I pewnie zakwitłby w tym roku wspaniale, tylko, że nie przykryłem go na zimę i poprzemarzały mu te wspaniałe odrosty. Teraz kwitnie, ale tylko w dolnej części, tej która nie przemarzła :(

A to jest inny mój żarnowiec, który również bardzo się rozkrzewił po zeszłorocznym ostrym cięciu. Ten nie przemarzł :)

Obrazek


Zdjęcie usunięto z hostingu.
bab...
to ja, Wojtek :)
Awatar użytkownika
alutka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 lut 2008, o 23:05
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Dziękuję Wojtku :) Ciachnę go więc, gdy zgubi resztkę kwiatów :)
Twój żarnowiec naprawdę okazale wygląda!
A czym będziecie okrywać żarnowce na zimę? Całe trzeba opatulić?
Alicja- ale nie z Krainy Czarów ;)
Awatar użytkownika
teli
200p
200p
Posty: 284
Od: 17 paź 2008, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze.6b Płock między torami

Post »

Ja pierwszego roku , jak wsadziłam , to na zimę , opatuliłam , twardym papierem , jak drzewka , owocowe .
Potem juz nie okrywałam , jakoś sobie radzi , każdego roku , w tamtym roku kwitł obficie , w tym ma troszkę mniej kwiatów :D
Carpe Diem...
Awatar użytkownika
Wojtek76
100p
100p
Posty: 119
Od: 12 kwie 2008, o 15:33
Lokalizacja: północna Małopolska

Post »

Myślę, że przede wszystkim ważne jest, czy stanowisko żarnowca jest narażone na przeciągi, czy nie. U mnie bordowy żarnowiec przemarzł nieokryty na silnym, zimnym wietrze. Ten żółty z mojego zdjęcia też nie był okryty, ale jest w miarę osłonięty od wiatru, więc pewnie dlatego nie przemarzł.
Na zimę planuję okrycie mojego bordowego żarnowca agrowłókniną (taką białą). Zeszłej zimy okręciłem nią sporo krzewów i nawet klon palmowy przetrwał pod nią zimę praktycznie bez szwanku.
to ja, Wojtek :)
sterlizja36
500p
500p
Posty: 799
Od: 14 paź 2008, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Obrazek

Ten żarnowiec właściwie przetrwał bez uszczerbku,pomimo dosć wietrznego stanowiska.Sadzony w zeszłym roku.
Natomiast ten poniżej był w bardziej osłoniętym miejscu i prawie cały przemarzł.Uchowała się tylko gałązka przysypana ziemią.Oba nie były okrywane.



Obrazek
Pozdrawiam-Ewa.
Ogród Sterlizja36
Awatar użytkownika
alutka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 lut 2008, o 23:05
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Dziękuję! Mój żarnowiec będzie narażony na lodowaty wiatr, więc naszykuję mu ciepłą kołderkę na zimę :)
i skoro czytam tu, że klon palmowy też trza zabezpieczyć, to również to uczynię :) (poczatkująca jestem, a mój ogród dopiero rodzi się pomalutku)
Alicja- ale nie z Krainy Czarów ;)
Awatar użytkownika
alutka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 lut 2008, o 23:05
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Wojtku, Ewo- Wasze żarnowce są prowadzone na pniu- sami je tak poprowadziliście, czy kupiliście już takie?
Alicja- ale nie z Krainy Czarów ;)
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Podobno z rodziny żarnowców jest szczodrzeniec.
Dostałam go w zeszłym roku od forumowiczki.Teraz kwitnie takimi kolorowymi kwiatkami,
pokrój ma krzaczasty.Czy szczodrzenice tez przycina się po kwitnieniu?
Chciałabym go jakoś wyprowadzić na pniu.
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
alutka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 lut 2008, o 23:05
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Pisałam wcześniej o moim żarnowcu. Po kwitnięciu obcięłam go mniej więcej o 2/3. Została taka miotełka wystająca z ziemi. No i ta miotełka nic a nic nie rosnie- a nie wiem czy nie powinna trochę odbić.... czy odbija dopiero na wiosnę.... Krzaczek wyglada na żywy, ale czy to możliwe, że nie wypuścił od czasu cięcie ani jednej małej gałązeczki????? :?
Alicja- ale nie z Krainy Czarów ;)
hanka_zewsi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 1 lip 2007, o 13:47
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Nie wiedziałam o cięciu szczodrzeńców.Mój już przekwitł jakiś czas temu-mogę go jeszcze teraz ciąć?
Awatar użytkownika
alutka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 8 lut 2008, o 23:05
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Wczoraj byłam na budowie i przyjrzałam się uwaznie mojej "miotełce". Wypuściła listki!! :D Więc jednak cos z tego będzie :)

Hanka- nie pomogę w sprawie tego cięcia, bo poczatkująca dopiero jestem. Na etykiecie mojego żarnowca było napisane, że nie wymaga on cięcia. Jednak za radą forumowiczów ciachnęłam go- w końcówce czerwca. Czy teraz nadal można ciąć- nie wiem
Alicja- ale nie z Krainy Czarów ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”