Lilak (Syringa) - szczepienie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Lilak - szczepienie

Post »

Kiedy i jak szczepi się bez?
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Jeśli masz na myśli lilak- to już jest taki temat i tam przekazano dość szczególowe informacje o szczepieniu.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Lilak - szczepienie

Post »

a jak zaszcepić lilaka na pniu? Mianowicie czym jest podkładka? Jesion?
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Lilak na pniu - odmiany

Post »

Ostanio zainteresowałem się ciekawym Lilakiem szczepionym na pniu. Wygląda bardzo ładnie, nie rozkrzewia się i pewnie jest łatwiejszy w regulowaniu od zwykłego. Zastanawiam się jednak jakie są dostępne odmiany lilaka, czy wszystkie można szczepić na pniu? Jeśli tak to co służy jako podkładka, czy jest to łatwe szczepienie? Bardzo podoba mi się odmiana Sensation o kwiatach dwubarwnych - purpura i biały. Nie wiem czy jest dostępny w wersji na pniu. Wiem że są też odmiany kwitnące dwa razy w roku do października nawet (Bloomerang) ale chyba kolorystyka ogranicza się do 3 barw, oraz odmiana o liściach zielono-zółtych (Aucubaefolia). Czy ktoś ma wiedzę w temacie lilaków na pniu oraz dostępnych na rynku ciekawych nowych odmian?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Lilak - szczepienie

Post »

Ja okulizowałem na Syringa vulgaris takim prawie dzikim z odrostów. Wybrałem silne pędy i na nich okulizowałem latem. Na zrazy (oczka)wybrałem odmiany o pełnych białych i ciemnych kwiatach. Udatność ok. 60%. Rosną i kwitną do dziś. To teraz taki wiloodmianowy krzew. Każdej wiosny zakwita na kilka kolorów. Pachnie tylko ten podkładkowy o drobnych kwiatach.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Lilak - szczepienie

Post »

Ale czy wiadomo co jest podkładką dla lilaków na pniu (jednopniowych)? Mam zamiar kupić taki co kwitnie kilka razy aż do października (Bloomerang). Ciekaw jestem czy jak na nim zaszczepię inna odmianę to też zakwitnie kilka razy, ale wątpię.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Lilak - szczepienie

Post »

Też jestem ciekaw. Przeglądałem filmy o tych nowych odmianach. Podkładką są lilaki lub ligustry. Jak nabędziesz taki Lilac Bloomerang Panda to wstaw fotkę.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Lilak - szczepienie

Post »

Ale czy ligustr nie krzewi się i nie wytwarza odrostów? Chociaż na stronie pewnej szkółki piszą że:
Ligustr ma bowiem pewne istotne wady: nie pozwala rozwinąć lilakom własnego systemu korzeniowego, co prowadzi do rozwoju roślin o jednym pniu, wrażliwych na uszkodzenia i owady żerujące w drewnie a ponadto może wywoływać niezgodność.


ale dalej piszą że:
W wyniku doświadczeń dowiedziono, że lepszą podkładką jest jesion (Fraxinus pennsylvanica lub F. americana), dlatego że stosując go można uzyskać lilaki o własnym systemie korzeniowym. W pierwszym roku podkładka jesionu odżywia i utrzymuje zraz lilaka, który wykształca kalus korzeniowy i własne korzenie. Następnie jesion obumiera a zaszczepiona roślina rozwija się dalej na własnym systemie korzeniowym

To jeśli obumiera to co dalej? Mam nadal jeden pień czy lilak zaczyna się krzewić? Nie bardzo rozumiem tego. A co do Bloomerang Panda to nie znalazłem takiego. Tylko Deep Purple i Purple. I to raczej nie na pniu, a na takim by mi zależało własnie. Chyba po prostu kupię jakiegoś na pniu, najczęściej widzę że jest Palibin (który o dziwo też kwitnie dwa razy) i sam podejmę zaszczepienie innymi odmianami jak Sensation, Bloomerangiem i Beauty White of Moscow. Chyba że ktoś wie gdzie można kupić takie już na pniu? Jest coś na allegro ale nie wiem czy to wiarygodne źródło.

Znalazłem tam np. Sensation szczepiony na pniu ale wygląda tak:
Obrazek

I miejsce szczepienia widać że jest dość nisko, a ten długi pień należy chyba do lilaka już. Czy pieniek nie powinien być wyższy? Inaczej lilak może puścić boczne gałęzie poniżej i wtedy traci formę pnia. Czy się mylę?
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Lilak na pniu - odmiany

Post »

Jako że nikogo mój temat nie zainteresował postanowiłem kupić na allegro lilaka Sensation szczepionego na pniu oraz Krasawicę Moskwy. Tylko że nie wiem na jakiej jest on podkładce. Czy jest to ligustrum, jesion czy może inny lilak? Czy ktoś poznaje po korze?

Obrazek
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilak na pniu - odmiany

Post »

Na pniu, więc pewnie dużo droższe. Ja mam swoje lilaki wszystkie na pniu, ale dzięki sekatorowi. Gdy krzew ma ponad metr ostro traktuję go sekatorem. Może się zdarzyć, że w następnym roku nie będzie kwitł, jeśli był bardzo rozrośnięty lub starszy okaż. Jeszcze przez rok, może dwa próbują się krzewić, znów sekator w ruch. Póżniej już tylko pojedyńcze odrosty. Mam nawet kłopot z sadzonką dla znajomych, bo już od jakiegoś czasu najładniejszy nie daje odrostów.
Viola
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Lilak na pniu - odmiany

Post »

Droższe czy nie, nie w tym rzecz. Zastanawiam się cały czas jak to jest (a znikąd odpowiedzi) czemu tak jest że lilaki na pniu szczepi się na podkładkach ligustrum bądź jesiona, a przecież jak wiadomo ligustrum też się krzewi i wypuszcza odrosty. To czemu lilak na nim zaszczepiony zachowuje się inaczej? To jest zagwozdka dla mnie.
Ale pomijając to widzę że na moim pieńku chyba pousuwane są oczka, ale podkładka coś wyglada mi na lilaka, przynajmniej ma taką samą strukturę. Czyli będzie też wypuszczać odrosty?
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Lilak (Syringa) - szczepienie

Post »

Zokulizowałem sobie w ubiegłym roku lilaka Sensation na gałązce lilaka Krasawica Moskwy (chciałem uzyskać narodowe barwy ;)). Oczko się przyjęło ale coś się stało że się gałązka wyłamała. Wygląda jak na zdjęciu. Jak widać dość głęboko doszło do pęknięcia bo oczko głęboko osadzone. Czy takie złamanie ma szansę się zrosnąć? Oczywiście obwiązałem taśmą i dodatkowo dałem patyczek na całą gałązkę plus przewodnik. Ale może powinienem trochę w środku poranić zaschniętą ranę?

Obrazek
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Lilak (Syringa) - szczepienie

Post »

Trzy lata temu kupiłam w markecie dwa Lilaki "Krasawica Moskwy" i "Sensation" Pierwszy kwitł już w pierwszym sezonie a drugi jeszcze ani razu i zamierzam na Sensationie zaszczepić ciemny fiolet i biały.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”