Lilak (Syringa) - szczepienie

Drzewa ozdobne
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Lilak (Syringa) - szczepienie

Post »

Trzy lata temu kupiłam w markecie dwa Lilaki "Krasawica Moskwy" i "Sensation" Pierwszy kwitł już w pierwszym sezonie a drugi jeszcze ani razu i zamierzam na Sensationie zaszczepić ciemny fiolet i biały.
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Lilak (Syringa) - szczepienie

Post »

Dzisiaj zaszczepiłam fiotetowy na Sensation który nie kwitnie, ale przez ten gorący czerwiec nie wiem czy nie za późno bo zraz był już mocno zdrewniały, przy pączku śpiącym ciężko było go pobrać. teraz tylko czekać czy się przyjmą zaszczepiłam trzema zrazami.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Lilak (Syringa) - szczepienie

Post »

Widzę że moje lilaki szczepione mają masę odrostów. Podkładką chyba jest lilak kosmaty jak tu kiedyś ktoś zauważył. A czy znana jest podkładka dla lilaka, która nie daje odrostów?
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Lilak (Syringa) - szczepienie

Post »

Wyczytane w "internetach" i nie potwierdzone przeze mnie osobiście
Lilak Josiki L.węgierski Syringa josikaea
https://www.futuregardens.pl/lilak-zwis ... kat-1.html
oraz Lilak japoński, Lilak drzewiasty Syringa reticulata var. japonica lub S. amurensis var. japonica.
http://www.ogrodnick.pl/opisy/syringa_a ... a_opis.htm
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
Mamuka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 kwie 2019, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żary

Re: Lilak na pniu - odmiany

Post »

Pozwolę sobie na archeologię forumową i odgrzebię stary post.
I jak, udało się z tym piennym lilakiem? Rzeczywiście nie daje odrostów, jak to obiecują hodowcy? W poprzednim ogrodzie miałam piękne lilaki, ale walcząc z odrostami regularnie dewastowałam znajdujące się pod nimi nasadzenia, więc w nowym postanowiłam z lilaków zrezygnować w ogóle, ewentualnie posadzić gdzieś pod murem palibin. Wyczytałam jednak, że szczepione na pniu nie dają odrostów, co dawałoby mi szansę na posiadanie jednak czegoś bardziej niż palibin okazałego. Tylko te podkładki.... Wolałabym nie wpuścić się w kanał mniej ozdobnego lilaka na podkładce puszczającej odrosty jak oszalała.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Lilak na pniu - odmiany

Post »

Z ekonomicznego punktu widzenia, ligustr byłby tańszy i łatwiejszy. Grubość podkładki też pasuje do szczepienia zimowego w ręku na stosunek. Lilaka jednak nie wykluczam. Jak z podkładki wybije pączek z listkami, wstaw foto.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”