Cedr libański (Cedrus libani) uprawa

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Zbyszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 cze 2006, o 13:37
Lokalizacja: Dolnosląskie

Cedr libański (Cedrus libani) uprawa

Post »

Jestem początkującym posiadaczem ogrodu i mam cedra libańskiego pendula. Od kilku dni zauważyłem że igły na niektorych gałązkach zaczęły usychać, żółkną i wyglądają jak zwiędłe. Czy ktoś może mi poradzić co to może być i co mam zrobić aby się to nie rozprzestrzeniało.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Za mało informacji.
Jaka gleba, ile wody, rośnie w słońcu, w cieniu, czy w półcieniu.
Stosowałeś jakieś nawozy, ile lat ma twój cedr, gdzie żółknięcie występuje na końcach pędów czy w środku. Sprawdzałęś czy coś nie siedezi na igłach i gałążkach, coś co się rusza, lub nie rusza ale da się zdjąć, jest w postaci waty, występuje pajęczyna itp.
Potem pogadamy.
Zbyszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 cze 2006, o 13:37
Lokalizacja: Dolnosląskie

Post »

Wygląda to tak jak na tych zdjęciach:
http://forumogrodnicze.info/up/Zbyszek1.jpg.jpg
http://forumogrodnicze.info/up/Zbyszek2.jpg.jpg
Mój cedr rośnie na żyznej glebie ma ok 2 m i był posadzony wiosną ubiegłego roku. Nie wiem ile może mieć lat. Rośnie w miejscu nasłonecznionym w centralnej części trawnika w takim kółku w którym ziemia jest wysypana korą. Podlewany jest automatycznie poprzez system podlewania trawnika (nad ranem), w ostatnich dniach w trakcie upałów dodatkowo podlewałem go ok 20 litrów wody na dobę.
Na poczatku maja był nawożony Substralem w granulkach. Pod konie kwietnia wszystkie moje iglaki w tym i tego cedra spryskałem Promanalem 012. Zółkniecie głównie występuje na całych gałazkach odchodzących od głównej łodygi chociaż zdarzają się też że występuje na końcach gałazek. Przygladałem się dokładnie i nie znalazłem nic na gałęziach, pędach i igłach, nie ma żadnej waty, pajęczyny itp. Rozmawiałem z jednym gościem który trochę ma orientację w iglakach i twierdzi że to może być coś w korzeniach ale nie mam za bardzo możliwości tego sprawdzić. Bryła korzenna jest dość duża.
Jezeli będą potrzebne jakieś dodatkowe informacje to postaram się je udzielić.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Kup nawóz do iglaków przeciw brunatnieniu igieł.
Zbrązowiałych nie uratujesz ale walcz o resztę. Tak uratowałam swój 30 letni świerk Conica, któremy zaczęły brunatnieć wszystkie szczytowe pędy.
Zbyszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 cze 2006, o 13:37
Lokalizacja: Dolnosląskie

Post »

Basiu

Przypuszczam że nie jest to brunatnienie igieł gdyż z tym się już spotkałem na innych iglakach. To jest wyrażne więdnięcie ,później żółknięcie i wysychanie igieł.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Jeśli taka rzecz dzieje się od pnia aż do 2 letnich przyrostów to w porządku jet to normalne. Ale o tym wiesz.
Jeśli tak się dzieje z końcówkami gałązek to pytanie dolne czy górne partie rośliny?
Jeszcze jedno weż lupę w miarę możliwości silniejszą i sprawdź czy nie ma ciemnobrązowych lub brązowoczarnych tarczowatych stworów.
Jeśli jest czysto to utnij równo gałązkę tą chorą i pod lupą sprawdż czy są ładne słoje czy jest wewnątrz cała brązowa.
Zbyszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 cze 2006, o 13:37
Lokalizacja: Dolnosląskie

Post »

Dzieje się tak w dolnych partiach rośliny. Sprawdzałem pod lupą i nic nie widać aby coś tam było. Na końcach galącek po przecięciu środek był brązowy.Czy to coś grożnego. Od około tygodnia nie pojawiają się nowe ogniska "choroby".
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Obym się myliła.
Podlej roślinę 0,2 % roztworem Topsinu. W zależności od wielkości rośliny od 5-10 litrów roztworu. Po 5 dniach powtórka i mam nadzieję, że nie będzie więdnięcia. Po obwodzie korony zrób małe spiętrzenie ziemi aby ciecz nie rozlewała się tylko była pod drzewem.
Dociekliwy

Post »

Zbyszek pisze: Mój cedr rośnie na żyznej glebie ma ok 2 m i był posadzony wiosną ubiegłego roku. Nie wiem ile może mieć lat. Rośnie w miejscu nasłonecznionym w centralnej części trawnika w takim kółku w którym ziemia jest wysypana korą. Podlewany jest automatycznie poprzez system podlewania trawnika (nad ranem), w ostatnich dniach w trakcie upałów dodatkowo podlewałem go ok 20 litrów wody na dobę.
Na poczatku maja był nawożony Substralem w granulkach.
Zbyszku a powiedz czy sadziłeś go z doniczki , donicy w której cały czas rósł , czy też został krótko przed posadzeniem wykopany z innego miejsca i został po prostu przesadzony ?

Zastanawiałem się też nad innymi sprawami a mianowicie takimi że Ty chyba jemu zaszkodziłeś tym swoim dbaniem o niego , czyli przedobrzyłeś .
W Libanie cedry nie mają tak wspaniałych warunków glebowych jakie Ty dałeś temu drzewku . A na dodatek zasiliłeś jeszcze nawozem Substralem w granulkach . Czy aby ten nawóz jednocześnie nie zakwasza ziemi ?
I po co ta kora wysypana po tym drzewkiem ? Czy w Libanie też podsypują drzewka korą sosnową sprowadzaną z krajów gdzie rośnie sosna ?
Wydaje mi się też że za mocno podlewasz te drzewko . Bo czy w Libanie te drzewko przy znacznie wyższych upałach dostaje takie ilości wody dziennie jakie Ty dajesz temu drzewku ?

W tym wypadku postępujesz tak jak byś był ojcem anorektyczki i na siłę jej wciskasz duże ilości tłustego jedzenia i picia . Jaka reakcja będzie tej anorektyczki ? Lepiej nie mówić .
ewelina79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 mar 2014, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cedr płaczący - czy ktoś z was posiada ?

Post »

Witam serdecznie
mam pytanie czy na 45m powierzchni tarasu i 60cm glebokosci mozna posadzic cedra glauca pendula ?chcielibysmy sie odslonic troche od sasiadow ,ale nie wiem czy drzewo przetrwa bo pod ziemia sa garaze podziemne.co myslicie???
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cedr płaczący - czy ktoś z was posiada ?

Post »

Że to będzie najszybciej zmarnowana roślina. Pnącza, jakieś żywotniki w donicy itp, a nie cedr.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ewelina79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 mar 2014, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cedr płaczący - czy ktoś z was posiada ?

Post »

mamy po jednej stronie tuje szmaragd a po drugiej stronie chcielibysmy cedra,ale dlaczego nie przetrwa?ze wzgledu na glebokosc ziemi? :( :( :( dziekuje za odpowiedz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”