Żywopłot ze świerków.

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

hmm... taki nieformowany to faktycznie nie wygląda za ciekawie :?
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Na moje oko drzewka użyte do stworzenia "żywopłotu" który pokazała Eusie nie mają więcej niż 9-10 lat. Trudno jest policzyć platformy, ale drzewka mają ok tyle lat ile napisałem.
Co do wyglądu tego "żywopłotu". Cóż o gustach się nie dyskutuje, każdy lubi coś innego. Są indywidualiści, którzy nie chcą jak większość wybierać tui tylko pokazać coś całkiem nowego.
Eusie55
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 lis 2007, o 16:54
Lokalizacja: podlaskie

Post »

Przepraszam, że trochę długo trwało, ale "coś mi łupie w kręgosłupie " :D , wiec dopiero teraz byłam na działkach i rozmawialam z włascicielką świerkowego żywopłotu z foto. Ma mniej wiecej do 20 lat - ten żywopłot. Cięty jest z góry co roku, od momentu, gdy osiagnął ok.2 m.wys. Boki od ulicy nie przycinane, a od działki wycięte dolne gałązki, bo przeszkadzały w koszeniu i przycinane wystające nadmiernie. W tym roku jeszcze nie skracany. Posadzony był co 60 cm. Kilka drzewk wypadło, wiec miejscami jest rzadziej. No, cóż, na pewno jest praktyczny:))) Mało wymagajacy :)
Eusie55
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 22 lis 2007, o 16:54
Lokalizacja: podlaskie

Post »

Aha, zapomniałam dodać, że jakiś szkodnik lubi ten świerk :D i powstałe na skutek tego galasy własciciele wycinają
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

świerkowy żywopłot

Post »

można robić żywopłot świerkowy ale jest to dość pracochłonne jeśli formowany
tak więc;
żywopłot cięty - sadzi się wtedy 3 - 4 rośliny na metr bieżący - i zaczyna sie przycinanie w tzw. trapez już w trzecim roku po posadzeniu;
tylko wtedy ma sens taki formowany żywopłot, pierwsze zaniedbania są nie odrobienia w latach następnych;

jeśli chcemy w formie nie ciętej , naturalnej to zdecydownie rzadziej nawet do 2 metrów, dzięki temu , gałęzie nie będą się szybko ogałacać od dołu;

ale w takim przypadku jest lepszy świerki serbski, który jest wąski do 3 m i nie gubi gałęzi
Magdam
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 21 kwie 2008, o 20:12
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Witam,
pozwólcie, że się wtrącę jokaer ma racje :P Żywopłot ze świerka może być równie piękny, a świerk wbrew pozorom świetnie znosi cięcie. Może być doskonałą alternatywą dla żywotników więc do dzieła :!:
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 201
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Te "robale" co zjadają świerki to ochojniki, niestety zalęgły sie trochę u mnie, a ogrodnik mnie zmartwił, bo twierdzi,że gdy mieszkam blisko lasu to mszyce przylecą i zalęgną się znowu mimo moich oprysków bo lasy państwowe oszczędzają i nie robią oprysków. Prawda to ? Może ktoś coś wie na ten temat ot, tak, przy okazji...
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Świer Pospolity na żywopłot

Post »

chciałbym zakupić świerki na żywopłot i nie wiem co wy o tym sądzicie .Moje pytanie to w jakiej odległości sadzić od siebie ,dawać korę ? i czy to się opłaca ?
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Post »

Świerk pospolity jest świetny na formowane żywopłoty !! Sadzić można w dwóch rzędach co 40-50 cm i ciąć tak jak każdy inny żywopłot.
Oczywiście świerk pospolity ma swoje wymagania i źle rośnie na terenach suchych, z niską wilgotnością powietrza. Jest wtedy podatny na działanie szkodników.
Kształt trapezu jest najlepszy, a optymalna orientacja, z północy na południe.

Jeśli stanowisko jest nieodpowiednie, można zastosować świerk serbski, który jest mniej wrażliwy na niedobory wody. Świerk serbski jest też węższy i wymaga nieco mnej cięcia. Ma za to wadę, gdyż nie daje jednolitego koloru - świerk pospolity ma bardziej wyrównany kolor i stanowi lepsze tło dla roślin.
Tomek
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

ja czytałem że co 1 m ,a co to znaczy w 2 rzędach ?
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Post »

Większość żywopłotów sadzi się naprzemiennie w dwóch rzędach -- -- -- -- -- -- czyli tak
-- -- -- -- -- --
Odległość w rzędzie 40-50 i podobnie pomiędzy rzędami.
Można też sadzić w jednym rzędzie, ale efekt jest gorszy u roślin, które nie rozkrzewiają się u nasady (np świerków).
Cięcie należy wykonywać systematycznie !
Żywopłot świerkowy zajmie oczywiście nieco więcej miejsca niż cisowy, bukowy czy grabowy, które znacznie lepiej znoszą silne cięcie (także odmładzające)
Tomek
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Świerki - ratunek

Post »

Podczas wycinki drzewa sąsiad uszkodził mi żywopłot (10 kilkunastoletnich świerków). Czy mogę ze strącanych czubów świerkowych uzyskać nowe rośliny?
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerki - ratunek

Post »

Cuda tylko w Erze (no podobno na parafii) :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”