Żywopłot ze świerków.

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Jak sadzić żywopłot świerkowy ?

Post »

Griseum pisze:..15m żywopłot? Sadząc na 3 metrowy żywopłot odstęp 1m jest właściwy - dlaczego mają stracić urok?
nie żywopłot a zielona ściana która pasuje do lasu i dużej działki -bez cięcia i strzyżenia
chyba że działka nie jest aż taka duża ;:224

9 lat - schody zaczną się za parę roczków
Griseum
200p
200p
Posty: 237
Od: 22 sie 2008, o 14:34
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jak sadzić żywopłot świerkowy ?

Post »

OK, zależy co rozumiemy przez żywopłot. Założyciel wątku pisał o żywopłocie, ale zarazem "aby sobie spokojnie rosły (oczywiście w miarę możliwości będę je pielęgnował)." To się trochę wyklucza. Moje założenie było mieć żywopłot wys. ok. 3 metrowy, i gęste nasadzenie jest w takim przypadku uzasadnione. Jeśli chodzi o "swobodne rośnięcie" to oczywiście można sadzić luźniej...

Widziałem niejeden żywopłot z żywotnika, który z wiekiem wygląda coraz gorzej... Wszystko zależy więc od pielęgnacji i losowych zdarzeń takich jak choroby. Nie ma reguły. Z tego względu najlepiej posadzić cisa, który regeneruje się jak żadna tuja, a tym bardziej świerk :wink:
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Re: Jak sadzić żywopłot świerkowy ?

Post »

Czemu schody ??
Widziałem 30 letnie żywopłoty świerkowe, które były świetnej formie i miały wymiary dobrze utrzymanego żywopłotu z cisów.
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Re: Świerk srebny na żywopłot- wyciąć czy zostawić?

Post »

Od kilku dni szukam pomysłu na mój żywopłot. Mam do dyspozycji pas długości 19m i szerokości 60 cm. Strona zachodnia i wietrzna, ziemia gliniasta. W tej chwili rośnie ligustr (ma ok 60-90 cm wysokości), ale chciałabym go wymienić na coś zimozielonego. Myślę właśnie o świerku, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Docelowo żywopłot ma mieć 180-200 cm.
Na co się zdecydować, żeby było dobrze?
A może thuja spiralis?
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Jak gęsto sadzic świerk pospolity na żywopłot? Zdjęcia?

Post »

A czy odległość ok 2 m dla takiego świerku pospolitego jest wystarczająca. Nie chcę go ciąć na żywopłot ale też zbytnio nie mam miejsca by dać większy rozstaw. Chciałem posadzić 3 świerki obok siebie wzdłuż parkanu.

Czy przy takiej odleglości będzie się ogołacać, tracic igły itp? Rozumem że gałęzie będa na siebie nachodzić.

PS posadzić jakoś muszę gdyż mam 4 sadzonki które się same wysiały a miejsca niestety brak.
wirga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 kwie 2013, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak gęsto sadzic świerk pospolity na żywopłot? Zdjęcia?

Post »

Witam serdecznie:-)

Nie wiem czy dokładnie tu powinnam napisać więc w razie czego proszę o przeniesienie:-)

Jestem początkująca więc prosze o WYROZUMIAŁOŚĆ..mamy problem bo nie wiemy co dać na zywopłot tuje szmaragdy czy świerk biały conica bądź daisy. Nie zalezy nam bardzo by szybko on urósł bo za siatką sąsiadka(nr 1) posadziła tuje więc nas zakryje z 1 strony. Zostaje nam od ulicy kawałek i od sąsiadów nr 2. Podobają nam się świerki z kamyczkami ale wczoraj dużo czytałam o chorobach i to mnie przeraziło.Z drugiej strony posadziłabym tuje i miałabym fajne tło by posadzić coś kolorowego.

sorki za fotkę bo z okna robione ale chciałam byscie mieli jakies pojęcie jak to wyglada.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/46d30f4b0328ce4f.html
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Jak gęsto sadzic świerk pospolity na żywopłot? Zdjęcia?

Post »

Ta conica to za bardzo was nie zasłoni... no i przędziorki ją lubią...
Szmaragd niezły... ale podobno oklepany temat... jak ci nie zależy na szybkim wzroście to może cisy ? dają się fajnie formować.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jak gęsto sadzic świerk pospolity na żywopłot? Zdjęcia?

Post »

wirga mam zarówno serby, jak i cisy, ale najładniej wygląda 10 świerków serbskich. Jeśli nie chcesz drzew, to cis jest na pewno lepszy niż żywotniki, u mnie urósł w ciągu dwu lat około 30-40 cm, lekko cięty ładnie się zagęszcza.
wirga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 kwie 2013, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak gęsto sadzic świerk pospolity na żywopłot? Zdjęcia?

Post »

swierk odpada bo ja nie chce drzew..z drugiej strony domu mam 3 duże drzewa-orzech,czereśnie i dąb królewski.Dlatego z przodu chciałabym coś niewielkiego,przy którym nie będe biegała non stop.Z przodu ma byc skromnie i mało wymagajace bo z tyłu mam jak to mąż nazwał teren wiejski-ogródek,dużo drzewek owocowych,krzaczków typu-maliny,borówki itd wiec mam co robić. Dlatego wybraliśmy ten mały świerk bo on rośnie do 2m i nie będę musiała go obcinać i cudować lub tuje..i wtedy sadziłabym co 3 drzewko tą odmianę złotą by nie było za monotonnie.Cisa nie chce bo mam dziecko a słyszałam że te owoce są trujące.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak gęsto sadzic świerk pospolity na żywopłot? Zdjęcia?

Post »

Świerk serbski będzie idealny . Rośnie umiarkowanie/ gęsty bezobsługowy nie wyrośnie taka hoja jak w przypadku pospolitego, nie imają sie go grzyby jak w przypadku kłującego. Piękny bajkowy pokrój.

Co do wybranego przez Ciebie świerka białego ,, Conica '' w odmianach / przemarza, nie znosi zimnych wiatrów, nie znosi zalegania wody, uwielbiają go przędziorki i potem straszy nie opryskany i nie zadbany. Dodatkowo rośnie parę cm na rok i będziesz do tych dwóch metrów czekać no z 15 lat :lol: .
Odmiany takie jak ,, Daisy white '' przemarzają te białe końcówki/ trochę bardziej jest wytrzymała ,, Rainbows End '' ale mniej efektowna. Nadaje się ten świerk na małe założenia, skalniaki czy też miejsca gdzie nie może być dużych roślin ze względu na architekturę / itp. Ale to taka moja mała dygresja , stryjenka zrobi co chce :lol: :wit
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
matyja87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 lip 2014, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Jak gęsto sadzic świerk pospolity na żywopłot? Zdjęcia?

Post »

A podpowiedzcie mi proszę co kupić, żeby powstał z tego żywopłot, nie mniejszy niż 160 cm i nie wyższy niż 175, nie wymagający za dużej troski i nie za drogi? Taka zagadka:)
szymciosz690
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 wrz 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak gęsto sadzic świerk pospolity na żywopłot? Zdjęcia?

Post »

robertP2 pisze:Świerk serbski będzie idealny . Rośnie umiarkowanie/ gęsty bezobsługowy nie wyrośnie taka hoja jak w przypadku pospolitego, nie imają sie go grzyby jak w przypadku kłującego. Piękny bajkowy pokrój.
robertP2 możesz podpowiedzieć kiedy najlepiej posadzić tego świerka? Czy teraz na jesień, czy zaczekać lepiej do wiosny?
dzięki :wink:
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak gęsto sadzic świerk pospolity na żywopłot? Zdjęcia?

Post »

Ruszyła już sprzedaż z gołym korzeniem . Z doniczki też ładne sadzonki. Obecnie sporo przepaduje to przy okazji by podlalo jak masz daleko / lub nie zawsze moesz być
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”