Platan klonolistny (Platanus acerifolia) wymagania,pielęgnacja,dyskusje

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Platan klonolistny (Platanus acerifolia) wymagania,pielęgnacja,dyskusje

Post »

Czy ktoś uprawia to drzewo?
Posadziłam w ubiegłym roku, ale słabo rośnie. Nie bardzo wiem, jakie ma wymagania.
Mam sentyment do tych drzew, bo rosły w mojej rodzinnej miejscowości w parku dworskim.
Pozdrawiam Dorota
Żyjesz tylko raz, ale jeśli żyjesz dobrze, to wystarczy /Joe E. Lewis/
Ogród za borem
Ogród za borem cz. 2
Awatar użytkownika
Babopielka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6087
Od: 9 wrz 2007, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Rypina

Post »

Ja mam u siebie w ogrodzie platana już 4 lata ,ale podobnie jak u Ciebie mój też słabo rośnie .Nie wiem dlaczego tak jest :? a może mamy jakąś odmianę wolno rosnącą :roll: Czy Twój jest szczepiony? :roll:
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Nie jest szczepiony. Kupiłam nierozgałęzioną sadzonkę w pojemniku. Nic ne pisało, że to jakaś specjalna odmiana. Może one tak mają, że długo się aklimatyzują, przecież te z parków to ogromne drzewa.
Pozdrawiam Dorota
Żyjesz tylko raz, ale jeśli żyjesz dobrze, to wystarczy /Joe E. Lewis/
Ogród za borem
Ogród za borem cz. 2
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Platan wymaga gleb wilgotnych żyznych, stanowiska słonecznego.. W przypadku posadzenia na suchszych lub uboższych glebach, aby rósł szybko potrzebne nawożenie i podlewanie [przynajmniej za młodu].
Roman
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Też mam, kupiłam jako duże 3,5 metrowe drzewo. Jest u mnie dopiero drugi sezon, ale rośnie, trochę się zagęścił.
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Masz chyba na myśli Platan klonolistny?
Tak jak napisał Ros - musi mieć żyzną glebę, wilgotną ,ale przepuszczalną.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Oczywiście, klonolistny :oops: przepraszam za pomyłkę.
U mnie rośnie w glebie przepuszczalnej, był nawożony kompostem, ale chyba miał za sucho / rośnie w pełnym słońcu/.
Spróbuję w tym sezonie mocniej go podlewać.
Pozdrawiam Dorota
Żyjesz tylko raz, ale jeśli żyjesz dobrze, to wystarczy /Joe E. Lewis/
Ogród za borem
Ogród za borem cz. 2
Awatar użytkownika
Fi
100p
100p
Posty: 133
Od: 18 kwie 2009, o 19:46
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Post »

Z tego co wiem, platan jest za młodu dość wrażliwy na mrozy, może to one zatrzymują jego wzrost?


Wie ktoś, jak rozmnożyć platan z nasion? Czy są na to jakieś inne sposoby, czy mam postąpić jak ze zwykłym drzewem, czyli po prostu posiać? Dodam, że są stratyfikowane (całą zimę wisiały na drzewie), tylko nie wiem, czy nie za mocno, bo zima dopisała w tym roku.
Awatar użytkownika
hermanvip
100p
100p
Posty: 163
Od: 26 cze 2008, o 14:47
Lokalizacja: Pleszew

Post »

Witaj Fi :) widzę że jesteś z Pomorza zachodniego... a więc jeśli zebrałeś nasiona z platanu rosnącego w twoim regionie to raczej na pewno nasiona są dojrzałe :) mówi się że nasiona polskich platanów są nie dojrzałe co raczej odnosi się do wschodu naszego kraju bo na zachodzie nasiona są pełno wartościowe :) wysiej je normalnie tak jak innych drzew - powinny powschodzić. Mi zawsze nasionka kiełkują po namoczeniu dość szybko :) tylko zawsze giną - co jest wynikiem porażenia siewek jakimś grzybem lub czymś innym ( uroki wysiewania platana w domu) wysiej je w jakimś inspekcie i powinno być dobrze :)
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

Bez problemu wschodzą wręcz jak chwast - siewki początkowo są dość drobne ale jak wzejdą wiosną to w żyznej glebie do jesieni urosną tyle ze można je zimować w gruncie- śnieg dodatkowo je zabezpieczy przed mrozem- nawet te które miałem z nasion zebranych w Hiszpanii zimowałem już pierwszą zimę w gruncie
Awatar użytkownika
Fi
100p
100p
Posty: 133
Od: 18 kwie 2009, o 19:46
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Post »

Szczerze mówiąc, to już dawno je wysiałem :wink: Chciałem się jednak upewnić. jeśli nie wzejdą, to nic - u mnie w mieście rosną trzy bardzo okazałe okazy i nie ma żadnego kłopotu z zebraniem nasion czy sadzonek. Swoją drogą, próbuję też rozmnożenia z sadzonek i dwie na trzy puszczają liście.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

Jakby co to mogę podesłać parę kulek - mam jedne z Hiszpanii a drugie tez z południa tyle ze polski - z pięknego okazu w ogrodzie przypałacowym w Chrobrzu ja sie boje siać bo co nie posieje to mam kurde problem co zrobić z drzewkami :idea: W tym roku troszkę mnie nornice z nadprodukcją gleditschii poratowaly zjadając z 30 rocznych drzewek ale i tak jest jeszcze z 15 :idea: :?
Awatar użytkownika
Fi
100p
100p
Posty: 133
Od: 18 kwie 2009, o 19:46
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Post »

Zawsze możesz zasadzić w jakimś pobliskim parku czy nawet lesie (taka ciekawostka - las platanowy). Ja mam tak zamiar zrobić, bo niestety mój ogród jest za mały na moje drzewne kaprysy. Dzięki mnie miasto będzie upiększone :D Bo niestety nikt inny jakoś nie pomyśli, że do obsadzania ulic można użyć innych drzew niż tylko klonów, a i w parku miło by było spotkać platany, tulipanowce czy takie inne. Jestem w parku prawie codziennie, więc to prawie jak mój ogród :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”