Żywopłot z buka

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Buk na żywopłot

Post »

Moje sadzonki kupiłam w szkółce w pojemnikach. Niestety zrobiłam ten błąd, że posadziłam żywopłot w jednym rzędzie ale w odstępach co 20-25 cm. Mierzy jakieś 30m długości. Zależało mi żeby na wysokości szybciej osłonił niż zrobił bardzo szczelną osłonę u dołu dlatego pozwoliłam mu rosnąc do góry i w zwiazku z tym na dole mam prześwity, nie jest jeszcze bardzo szczelny ale mysle że to kwestia czasu jeśli tylko jakieś choróbsko mi go nie zniszczy lub krety bo tej zimy wykopały sobie korytarze wzdłuż żywopłotu :evil: . Jako nawóz myślę, że posłużyła mu ułożona trawa, która bardzo szybko się rozłożyła a może też ma znaczenie to, że w zeszłym roku wzdłuż żywopłotu posadziłam bób ( nie miałam gdzie wcisnąc na działce a moja rodzinka go uwielbia jeśc)? Przy okazji zaskakująco ładnie to wyglądało. W pierwszym roku maj/czerwiec podlewałam go gnojówką z pokrzywy bo bardzo chorował i nikt nie wiedział dlaczego. I to wszystko co mu zafundowałam. Właściwie to w całości ma południową wystawę. Oczywiście jak tylko znajdę zdjęcia to je wkleję (gdzieś na płytkach powinny byc).
Aaa... i ściółkuję glebę skoszoną trawą wokół grabów.
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Buk na żywopłot

Post »

Kamilo,

dziękuję za odpowiedź i zdjęcia; mając tak duże sadzonki dobrze zrobiłaś, że nie przycinałaś nisko tylko pozowliłaś mu rosnąć na wysokość. Boki się jeszcze zagęszczą - i tak już wygląda całkiem nieźle. Trochę cierpliwości, a żywopłot taki wynagrodzi Ci czekanie ;:108
anna63
100p
100p
Posty: 193
Od: 23 sty 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk górny

Re: Buk na żywopłot

Post »

Dzięki za odpowiedz i zdjęcia :D
Faktycznie drugi rząd załatwiłby szczelność (ja nie mam płotu więc to dość istotne)
Może ktoś wie czy bliskość brzóz i ich płytko rosnących korzeni mocno przeszkadzał będzie grabowi lub bukowi.
pozdrawiam Anna

Po prostu mój ogród
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Buk na żywopłot

Post »

Obecnie szukam sadzonek buka czerwonego/purpurowego na żywopłot. Nie zależy mi na tym, żeby były duże, mogą byc małe i z gołym korzeniem. Niestety nigdzie nie mogę znaleźc :( , czy ktoś wie gdzie można takie kupic? Z góry dziękuję za podpowiedź.
anna63
100p
100p
Posty: 193
Od: 23 sty 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk górny

Re: Buk na żywopłot

Post »

Obawiam się że problem mieć możesz z tym bukiem purpurowym na żywopłot :cry:
Tylko w ogrodnictwach widziałam ale formy mało żywopłotowe a druga sprawa to drogi jest dosyć więc żywopłot choć zjawiskowy to drogocenny by wyszedł ale powodzenia życzę jak się czegoś dowiem to dam znać :D
pozdrawiam Anna

Po prostu mój ogród
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Buk na żywopłot

Post »

anna63 pisze:Dzięki za odpowiedz i zdjęcia :D
Faktycznie drugi rząd załatwiłby szczelność (ja nie mam płotu więc to dość istotne)
Może ktoś wie czy bliskość brzóz i ich płytko rosnących korzeni mocno przeszkadzał będzie grabowi lub bukowi.
1/ brzozy już przycięte na wysokości 2m są praktycznie zniszczone (powolna agonia),
2/ bliskość brzóz (1m.) i żywopłotu to wzajemne wykluczenie (konieczna decyzja: albo jedno albo drugie),
3/przewaga żywopłotu grabowego nad bukowym jest jednak duża,
4/prawidłowo raz założony i profesjonalnie prowadzony - jest na dziesiątki lat.
Awatar użytkownika
olcia123
100p
100p
Posty: 123
Od: 11 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Buk na żywopłot

Post »

KamilaWr pisze:Obecnie szukam sadzonek buka czerwonego/purpurowego na żywopłot. Nie zależy mi na tym, żeby były duże, mogą być małe i z gołym korzeniem. Niestety nigdzie nie mogę znaleźc :( , czy ktoś wie gdzie można takie kupic? Z góry dziękuję za podpowiedź.
Sadzonki buka czerwonego zakupiłam na allegro, w kwietniu 2008 roku. O ile dobrze pamiętam , ten sprzedawca był z woj. zachodniopomorskiego. Po trzech latach nie imponują wielkością, ale dość ostro je przycinałam / zgodnie z radą w drugim poście /.
anna63
100p
100p
Posty: 193
Od: 23 sty 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk górny

Re: Buk na żywopłot

Post »

Dzięki jarko tak też myślałam że jedno i drugie (tzn brzoza i buk lub grab)to nie bardzo .Napisz mi proszę czemu tych brzóz przycinać nie należy (moje mam posadzone 7lat temu przycinam raz w roku w lutym najczęściej)
pozdrawiam Anna

Po prostu mój ogród
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Buk na żywopłot

Post »

anna63. Odpowiedz masz w wątku "Przyciąć brzozę?".
anna63
100p
100p
Posty: 193
Od: 23 sty 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk górny

Re: Buk na żywopłot

Post »

Dzięki za pomoc ,teraz widzę że głupotą było sadzenie żywopłotu z brzóz i dosadzanie innej roślinności aby się zagęściło (chciałam tak jak i marko kolorowy z brzózkami w roli głównej żywopłot mieć ;:223 )
człowiek całe życie się uczy i głupi umiera pozdrawiam
pozdrawiam Anna

Po prostu mój ogród
Awatar użytkownika
iscar
100p
100p
Posty: 103
Od: 18 lis 2008, o 01:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry górnośląskie strefa B6

Re: Buk na żywopłot

Post »

Witam planuję zasadzić żywopłot przy dość ruchliwej ulicy . moje pytanie brzmi czy można łączyć buk z grabem , chciałbym wprowadzić czerwony akcent w żywopłot grabowy . Miejsce jest dość cieniste przez większość dnia a gleba piaszczysta , czy oba gatunki mają podobne tempo wzrostu , no i czy znoszą się wzajemnie . planowana wysokość to ok. 2m
Pozdrawiam!!! Grzegorz
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Buk na żywopłot

Post »

W którymś z miesięczników ogrodniczych był pokazany żywopłot dwukolorowy z buka zielonolistnego i czerwonolistnego. Wyglądał pięnie. Może tak spróbuj zamiast łączyc grab z bukiem. Buk podobno wolno rośnie a grab dosyc szybko (przynajmniej u mnie w ogrodzie).
pozdrawiam
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Buk na żywopłot

Post »

Łączenie buka z grabem w żywopłocie to zły pomysł.
Jeżeli stanowisko cieniste, to wybór prosty - grab, na takim stanowisku kolorowe klony i tak się nie wybarwią na tyle, aby dać satysfakcjonujący efekt.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”