Żywopłot z buka

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
adampy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 paź 2017, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Żywopłot z buka

Post »

Nie wiem jak wysoki mógłby wyrosnąć, bo sadzonki pochodzą z buka pospolitego który bez cięcia jest potężnym drzewem.
Żywopłot ma wysokość około 2 metry i nie pozwalam mu wyżej rosnąć, bo nie dałbym rady go przycinać od góry.
To jest docelowa wysokość jaką sobie założyłem i teraz przycinam go raz w roku -
obcinam tylko świeże przyrosty i nie muszę nawet używać linki którą używałem przy jego formowaniu...
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z buka

Post »

adampy, imponująca i przydatna fotorelacja. Gratuluję pięknego żywopłotu i nieszablonowego - jak na nasze realia - podejścia.
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Żywopłot z buka

Post »

Również składam niskie pokłony Adamowi za piękny i rzadziej spotykany bo liściasty żywopłot który w kraju tują (niestety) płynącym jest nietypowy, choć z gatunku rodzimego. Ja nie porwałem się jeszcze na żywopłot, buka lubię na tyle że posadziłem kilkanaście sztuk w różnych miejscach działki w roli soliterowo-zadrzewieniowej.
@ adampy z ciekawości - w jakiej glebie one rosną (na oko dość żyzno)? :idea:
Kuba
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4216
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Żywopłot z buka

Post »

Rzeczywiście żywopłot z buka piękny i praktyczny, a jak sobie radzisz z mszycą /zdobniczką bukową/ ? Czy jej nie ma?
Pozdrawiam Zenek
adampy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 paź 2017, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Żywopłot z buka

Post »

Witam
dawno tu nie zaglądałem - buki rosną na obrzeżu dawnej łąki nie znam się dokładnie na tym ale chyba jest to gleba najniższej 6-tej klasy tym bardziej że mieszkam na wysokości ok. 420 m. n.p.m. nigdy ich nie nawoziłem ani nie podlewałem. Co do mszyc to ich nie zauważyłem natomiast pojawiło się więcej komarów.
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Żywopłot z buka

Post »

Odświeżę trochę temat :wink: Pytanie do osób które mają do czynienia z uprawą buka w formie żywopłotu i nie tylko . Jakie buk szczególnie młody (4-5 letni) ma zapotrzebowanie na wodę i substancje pokarmowe ?
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z buka

Post »

Dosyć spore. Buk generalnie lubi klimat raczej chłodny - wilgotne powietrze i w miarę stabilną temperaturę. Idealnym przykładem jest klimat UK - tam buki są bardzo piękne i dorodne. U nas trochę cierpią zwłaszcza jeśli mamy taką wiosnę jak w tym roku - bardzo sucho i gorąco. Buk lubi żyzną i wilgotną (ale nie morką) glebę. Warto przy sadzeniu zapewnić mu kompost i glebę gliniastą.

Mój żywopłot ma 5 lat i przez pierwsze lata dosyć kiepsko rósł a to dlatego, że lata bywały suche i gorące. Na szczęście przetrwał i teraz jest już mocno ukorzeniony i przyrasta bardzo mocno. Ja raz w roku ściółkuję go kompostem i na wiosnę dorzucam nieco azofoski. Nigdy nie podlewałem bo u mnie niestety woda to deficytowy towar, wiec musiał radzić sobie sam. Dzięki temu mocno się ukorzenił i obecnie susza mu nie szkodzi.

Oczywiście jeśli masz możliwość podlewania warto go podlewać, ale zdecydowanie raz a dobrze. Ale raczej warto podlewać w okresach suchych. Nie podlewać co kilka dni bo wtedy nie będzie szukał wody w głębszych warstwach gleby tylko będzie korzenił się płytko bo ma łatwy dostęp do wody.

Ja początkowo żałowałem, że posadziłem wymagające i kapryśne buki, ale teraz po ciężkim okresie buk rośnie doskonale. Jedynym problemem jest zdobniczka bukowa, ale taki już jego urok. Ale nic nie zastąpi tych jaskrawych świeżych liści które wypuszcza na początku maja. Coś pięknego, a i zimą te rdzawo-miedziane suche liście, które utrzymują się praktycznie do czasu, aż wypuszcza nowe liście też są niesamowicie ozdobne.
tasiu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 kwie 2019, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Żywopłot z buka

Post »

Odkopię trochę temat. Dzisiaj posadziłem ze 30mb żywopłotu bukowego. Sadzonki od 60-100cm, wg pani w szkółce miały mieć tylko pąki, posłałem brata po odbiór, przyjechały w pełnych liściach. No nic- posadzone, podlewane z 45 minut, myślę że będzie ok.

Zostało mi kilkadziesiąt sztuk. Sadziłem co 30cm, założenie pierwsze było co 25cm w 2 rzędach, ale to chyba za gęsto. Resztę sadzonek zadołowałem.

Obrazek

Moje pytanie brzmi. Czy ciąć teraz? Czy dać mu czas na regenerację i odpuścić do np. sierpnia?
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z buka

Post »

W moim bukowym żywopłocie dopiero nabrzmiewają pąki, u ciebie wegetacja bardziej zaawansowana. Jeśli chcesz się teraz wstrzymać z cięciem (co ma swoje uzasadnienie), to nie musisz czekać do sierpnia, bezpiecznie możesz ciąć już w czerwcu.
tasiu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 kwie 2019, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Żywopłot z buka

Post »

Chcę zrobić tak żeby było im lepiej ;) czytałem że po takim przesadzeniu drzewka są w lekkim szoku, i obcięcie ich do tych 40cm może poprawić sytuację, bo te liście stanowią tylko obciążenie. Podlewać codziennie? Ciąłbyś teraz czy poczekał?
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z buka

Post »

Jeśli chcesz, przytnij teraz. Podlałeś obficie po posadzeniu więc nie podlewałbym codziennie. Jeśli nie ma opadów i jest słonecznie i gorąco, można podlać dwa razy w tygodniu, ale unikać sytuacji, by długo stała woda w bukach. Później podlewanie ograniczać, aby buki zakorzeniały się i same sięgały po wodę, chyba że nie pada tygodniami.
majkel00230
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 maja 2021, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Żywopłot z buka

Post »

Witam wszystkich serdecznie. Przeczytałem cały wątek jednak nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Posadziłem drzewka od 50 do 100 cm jakoś w połowie kwietnia. Jednak ich w ogóle nie przycinałem bo tak mi doradzony w szkółce. Po przeczytaniu forum jednak nie wiem czy nie popełniłem błędu. Moje pytania.

1. Czy mogę je przyciąć teraz ? początek czerwca ?
2. Jak je ciąć tylko 1/3 z pionu ?
3. Czy to jakaś choroba te rude końcówki liści ?
4. Czy drzewka, które zrobiły się rude/czerwone znaczy, że już uschły i są do wyrzucenia czy dać im szanse ?
5. Jeśli nie przycinać teraz to kiedy ? Czy wszystkie wyrównać do jednej wysokości ?


Obrazek


Obrazek


Obrazek





Obrazek

Obrazek


Obrazek



Obrazek
G2000
100p
100p
Posty: 134
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z buka

Post »

Czy nornice mogą podgryzać korzenie buka? Teraz za żywopłot robią mi miskanty. Ale po ostatnich dwóch zimach słabo rosną bo nornice mocno je podgryzły i teraz chcę tam posadzić "normalny" żywopłot. Zdecyduję się chyba na buka. Czy buk posadzony w jednym rzędzie będzie wystarczająco szczelny? Jak szeroki powinien być taki żywopłot?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”