Żywotnik (Tuja) - kwiatostany,owocniki, szyszki

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Myślę ,że przydałoby się zdjęcie... :D

Twoja tuja musi mieć bardzo niekorzystne warunki. Nadmierne wytwarzanie owoców następuje właśnie wówczas.
Zwolnienie wzrostu i żółknięcie mogą powodować zarówno złe warunki ,jak i szkodniki.
Nie napisałeś jak duża jest Twoja tuja - czy to młoda roślina? Kiedy zaczęła żółknąć? Czy ją podlewasz? Czy zasilałeś? Kiedy?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
owcaszef
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 mar 2007, o 12:53

Post »

zapytałem sie o jedną a to chodzi o jakieś 60 drzewek jako ogrodzenie podlewam je tylko latem 1-2 razy w tygodniu obficie wiem że jest kiepska ziemia troche piasku owocuje obficie od 2-3 lat nawóz sypie raz latem . Może kory nawioze ??


i zawsze są na słońcu
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Ja mam kupionych 20 szt tuji w szkółce i bardzo dobrze rosną.
Natomiast 8 sztuk sama ukorzeniałam i te właśnie też mają bardzo dużo owoców, które co wiosnę siedzę i "dłubię" uważając, aby za dużo się nie rozsypało na ziemię.
U koleżanki ta sama historia jest z tujami, które ona sama ukorzeniała.
Moje tuje mają bardzo zbliżone warunki rośnięcia.
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Post »

Owocowanie żywotników zależy od odmiany, warunków w jakich rosną oraz od przebiegu pogody.
..
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Anku coś tak mało wylewny.
Napisz coś więcej.
Ja moje ukorzeniałam z własnych odchowanych tuji :D
owcaszef
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 mar 2007, o 12:53

Post »

wygląda na to ze będe musiał wszystkie owoce odrywać na wiosne :/ masakra
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Ja się na to nie piszę, pomimo że mam tylko cztery takie tuje. :D
LiDo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 28 lut 2007, o 21:09
Lokalizacja: mazowsze

Post »

moja rada to mocno przyciąć wiosną, (TERAZ) i obficie podlewać przez cały sezon, aż do mrozów. Na poczatku lipca mozna usuwać (ja je nazywam "wilczki") pędy wybujałe rzadko pokryte łuską. Idealna będzie po kilku latach takiej terapii.
I... :)
Zrobić zdjęcia, żeby podziwiać jak sie zagęszcza.
Można wyściółkować,żeby zatrzymać dłużej wilgoć.
Pyzdra
100p
100p
Posty: 129
Od: 8 mar 2007, o 19:53
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Post »

Nasiona wytwarzają wszystkie tuje , ale są odmiany jak np:Smaragd ,który jest tują ładną o małej ilości nasion i inne bardziej je tworzące jak np: Brabant, Holstrup i najgorsze co widać w dużej ilości ogrodów TUJA marki TUJA ,czyli zwykły żywotnik zachodni wytworzony z siewu. Jest on tani, więc chętnie sadzony na działkach również na żywopłoty. Wśród tych roślin są takie wytwarzające ogromne ilości szpecących je nasion tracą formę i barwę na zimę. Nie polecam, ale wybór należy do kupującego, bo można je nabyć w szkółkach jako tzw.z bryłką- kopane z gruntu.Są tańsze od odmian i w momencie sprzedaży wyglądają zupełnie dobrze ,ale to już tajemnice szkółkarzy.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Pyzdra ja się z Twoją teorią nie zgodzę :D :D :D
Ja nie kupowałam moich tuji w sklepie tylko zrobiłam sadzonki pobierając materiał z tuji rosnących w moim ogrodzie,
na których przez 12 lat nie było żadnych nasion,
a na tych z sadzonek jest za trzęsieniem. :shock:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
Pyzdra
100p
100p
Posty: 129
Od: 8 mar 2007, o 19:53
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Post »

Wiesz Mariolu ,że zaciekawiłaś mnie odmianą Twoich żywotników,na których przez 12 lat nie było nasion.Przez 12 lat nie dolewasz wody do oczka co jest niezwykle dziwne ,więc według Ciebie odmiana tuji którą posiadasz powinna w naturze wyginąć ,bo nie wytwarza nasion.Określ nazwę odmiany Twojej tuji, bo to bardzo ciekawe.
Pyzdra
100p
100p
Posty: 129
Od: 8 mar 2007, o 19:53
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Post »

Wytwarzanie nasion to moim zdaniem kwestia odmiany żywotnika. Do najbardziej nasienno- twórczych zaliczyłbym thuję occidentalis ,czyli tą najtańszą i mutacje tej odmiany wbrew zaleceniom dobrych szkółkarzy wytwarzaną z nasion. Jest to sprzedawane, bo są kupujący.Następnie można usystematyzować poszczególne odmiany ,co nie jest łatwe. Na pewno dużo nasion wytwarza odm. Brabant, Holmstrup, Aureospicata, Hovei.
Najładniejszą jest Smaragd, Columna, CanCan i plicata Excelsa, które to mam u siebie w ogrodzie i chociaż nasiona wytwarzają bo muszą ,to ilość ich nie wymaga zrywania i co najważniejsze nie szpecą ,a o to chyba chodzi. Reasumując -żywotniki rozmnażane generatywnie (z nasion)są brzydkie i po10 latach przedstawiają mieszaninę typów i zatracając cechy tworzą nadmierną ilość nasion prze co szpecą ,zamiast zdobić
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”