Żywotnik (Tuja) - kwiatostany,owocniki, szyszki

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Kachna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 sie 2007, o 12:44
Lokalizacja: Jaworzno

Żywotnik (Tuja) - kwiatostany,owocniki, szyszki

Post »

Witam,
Trzy lata temu zasadzilam 12 tuj wzdluz ogrodzenia. Pieknie rosna, ale jest jedna sprawa ktira mnie niepokoi. W tym roku tuje zaowocowaly bardzo obficie. Galezie, az uginaja sie od ciezaru szyszek, przez co tuje stracily strzelisty pokroj. Czy powinnam cos zrobic?

Dziekuj za podpowiedzi,
raczkujaca ogrodniczka
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Post »

Witaj na forum :D ,
zależy jakie masz tuje. Mnie sprzedawca zalecił cięcie tuj- wtedy albo nie wytwarzają nasion albo w znikomej ilości. Mam żywopłot z żywotników i jak na razie to się sprawdza,cięte są dość slinie ok. 10 cm (10 letnie rośliny) lub do 5 cm (2letnie) podcinam też szmaragdy i takie kulise tujki,mają trochę nasion, ale nie szpecą one roślin.
Innego sposobu nie znam,ale możeinny forumek coś doradzi.
Pozdrawiam
Jan Ogrodnik

Post »

CZeść !
Zasadnicze pytanie to jaka Odmiana to Thuji?

Z pewnością Brabant czy też Thuja Columna gdyż w tym roku obficie zaczeły owocować!

Zalecam Oberwanie szyszek! Autometycznie odciążysz system kozeniowy co porawi w znaczny sposób ich kolndycje.
Na jesień również powinno sie oczyscić rośliny z pozostałości zwisających szyszek przechodzących w kolor brązowy!
Jeżeli to Brabant - To zalecane cięcie ! :-)

Obrazek Obrazek
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

[

Załóżmy, że ktoś ma żywopłot z 50 żywotników. Załóżmy, że mają one ok. 3 m wysokości. Załóżmy, że szyszkują obficie - po kilkaset szyszek na roślinę (a może parę tysięcy). Załóżmy, że obrywamy je palcami. Załóżmy po 10 sekund na szyszkę. Ile potrwa czyszczenie?
Oczywiście należy doliczyć czas na przestawianie drabiny i złażenie i włażenie na drabinę :P

B.
Jan Ogrodnik

Post »

Załóżmy ze ktos ma czas do świąt wielkanocnych to polecam tą metodę !
:lol: :lol: :lol:
Jednakże dobry sekator szybko wykona taką robote !

Pozdrawiam !
Kachna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 sie 2007, o 12:44
Lokalizacja: Jaworzno

Post »

Dziekuje za podpowiedzi, zaczełam obrywac szyszki, ale faktycznie duzo trzeba na to czasu.
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Witajcie. A ja korzystając z okazji chciałbym zapytać o rozmnożenie tui. Moja mama nazbierała z końcem października lub w listopadzie nasionka tui, które- jak powiedziała, zerwała z dwóch krzewów tui, jednego dużego, drugiego małego. Teraz te nasionka są przesuszone bo leżały w domu na papierku. Czy możecie poradzić mi w jaki spsób teraz te nasionka wysiać? Czy grudzień to odpowiedni moment? Prosze o porady. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Nasiona żywotników najlepiej wysiewać do ciepłej ziemi, wymagają one 30-40 dni stratyfikacji. W przypadku siewu małej ilości nasion można je wysiać do pojemnika na oknie należy jednak pamietać o stratyfikacji nasion bo inaczej będą one przelewgiwać.

Odnośnie szyszek na żywotnikach to wiele odmian jest już bardzo starych (senilnych) a rozmnażanie wegetatywne wiernie oddaje cechy okazu metecznego, w tym kwitnienie i owocowanie.
Czasami odmianę odmładza sie w kulturach tkankowych (in vitro) na potrzeby zakładania mateczników ale juwenalność (młodocianość) klonów nie trwa długo i jest dość kosztowna w uzyskaniu.
Celem każdej rośliny jest zakwitnąć i wydać nasiona a nie zdobić nasze ogrody i działki; taka jest naturalna kolej rzeczy.

pozdrawiam Paweł
ogrodnik64
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 gru 2007, o 18:40
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

Przyczyny owocowania thuji

Post »

Thuje owocują kiedy mają bardzo ekstremalne warunki
-zły odczyn podłoża lub zła jego jakość, bardzo polecam torf wysoki kwaśny o pH od 3,5 do 5,5
-brak wody ,zainstaluj nawadnianie,niestety podlewanie wężem ogrodowym niewiele daje.
-brak nawozów-rośliny należy nawozić od maja(nawozy letnie) do końca września(nawozy jesienne)
-nie bez znaczenia jest jakość nawozów,polecam substrala 100 dni do iglaków (niewolno przekraczać dawek nawozów nadmiar jest
bardziej szkodliwy niż niedobór)
- polecam odmianę thuja occ. Smaragd w dobrych warunkach nie owocuje i nie zmienia barwy na zimę
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Po przeglądnięciu tego tematu i pokrewnych nie znalazłem jednej informacji dotyczącej owocowania żywotników.Sadzonki pobieramy z dolnej "młodocianej" strefy rośliny.Łatwiej się ukorzeniają i znacznie póżniej zaczynają owocować.Pobrane z korony dodatkowo stymulowane niekorzystnymi warunkami bardzo szybko owocują.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
jerrog
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 kwie 2008, o 22:16

Tuja szmaragd - szyszki?

Post »

mam 2.5 m tuje szmaragdową która mi zakwitła podobno te tuje nie kwitna

Obrazek
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Tuja szmaragd pytanie

Post »

Owocują co by miały nie owocować tyle, że są to raczej małe szyszeczki i w małych ilościach, dlatego też nie wywołują one szpecącego wrażenia jak w przypadku innych tui.
Awatar użytkownika
Daisy
1000p
1000p
Posty: 1757
Od: 11 lut 2008, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ufff, to i mi ulżyło, bo do tej pory zyłam w przekonaniu, ze szmaragdowe nie maja w ogóle szyszeczek i jak w tym roku je zobaczyłam to myślałam, że z nimi coś nie tak :oops: Właśnie miałamo to pytać, jerrog mnie uprzedził :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam serdecznie :) Ewa
Ogródek Daisy, cz.1, cz.2, cz.3,
aktualny
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”