Żywotnik (Tuja) - kwiatostany,owocniki, szyszki

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
agathas
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 11 cze 2008, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łuków, lubelskie

Re: Tuja szmaragd - szyszki?

Post »

Czy ktoś będzie mógł podzielić się swoją wiedzą w temacie :wit ?
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tuja szmaragd - szyszki?

Post »

Witam Cie. Jeśli tuja wytwarza szyszki w małych ilościach nie jest to problem bo należy je oberwać co wzmocni roślinę i nie będzie marnować soków na wytwarzanie owocników. Za to jak tuja wytwarza zbyt dużą ilość owocników to znaczy że jest jej naprawe źle i stara się przedłużyć swój gatunek i masowo pojawiają się na niej szyszki co będzie odbijać się na jej dalszym wzroście i co może doprowadzić do chorób i obumarcia drzewa. Moja rada jest taka: postaraj się podsypać tuje nawozem azotowym ( ja stosuje azofoskę ) potem ją przytnij aby wyciąć z niej jak największą liczbe szyszek, nawożenie powtórz w połowie sierpnia a początkiem pażdziernika podsyp ją nawozem potasowym. Pamiętaj tylko że tuja nie lubi kwaśnej ziemi i nie sypmy pod nią kompostu który do końca nie przegnił. Pozdrawiam Paweł:)
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Tuja szmaragd - szyszki?

Post »

Ja bym już w sierpniu niczym nie podsypywała bo jak się "rozbuja" to do zimy nie zdąży zdrewnieć i szlag trafi to co mozolnie rosło przez lato. Czerwiec to ostatni dzwonek na podsypywanie nawozem. Na niektórych nawozach napisane jest że jeszcze można w lipcu ( ale chyba już bardzo oszczędnie ), co do przycinania formującego ?? nie później niż połowa lipca.
pozdrawiam
Edyta
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tuja szmaragd - szyszki?

Post »

Masz rację ale to się tyczy nawozów długo działających to wtedy ostatnie naworzenie stosujemy w lipcy, ja mówie o azofosce którą powinno się zastosować jeszcze w sierpniu. A poza tym u thui pędy drewnieją dopiero po dwóch latach więc nie ma możliwości przemarznięcia młodych pędów bo w takim razie co roku byśmy mieli przemarznięte pędy:)
agathas
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 11 cze 2008, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łuków, lubelskie

Re: Tuja szmaragd - szyszki?

Post »

Dziękuję za porady. Tuje już podsypałam nawozem dla iglaków. Pozostanę raczej przy jednym nawożeniu - no chyba, że potem podsypię jakimś nawozem jesiennym. Postaram się przyciąć te szyszki i mniej podsypywać kompostem (może tu tkwi problem, że moim iglakom jest źle), albo podsypywać mniej. No i oczywiście podzielę się doświadczeniem. Może komuś się ten temat przyda :wit
uki100
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 wrz 2011, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Thuje - to choroba ?

Post »

Witam , ostatnio zakupiłem thuje szmaragd posadziłem , podłoże ( specjalna ziemia do iglaków ) tak pisało i troszke piasku , i po około 3 dniach od posadzenia coś takiego na niektórych wyskoczyło patrz na foto.
zdjęcia niedostępne/K
Wczoraj zapobiegawczo opryskałem Topsinem mc500 ale będąc w sklepie ogrodniczym widziałem podobne na thujach , czy to choroba czy tak po prostu ma być ? , jeśli choroba to czym to zwalczyć ? , Pozdrawiam i dziękuje
Awatar użytkownika
Waldek26
50p
50p
Posty: 76
Od: 4 kwie 2011, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Thuje - to choroba ?

Post »

Raczej kwitną, a im więcej będziesz pryskał, tym szybciej padną.
uki100
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 wrz 2011, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Thuje - to choroba ?

Post »

czyli te końcówki brzydkie to nie jest zadna choroba ??
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Thuje - to choroba ?

Post »

Nie to nie choroba.To kwiatostany.Bedzie rosła w domu czy tylko tak do zdjęcia?
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Awatar użytkownika
Waldek26
50p
50p
Posty: 76
Od: 4 kwie 2011, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Thuje - to choroba ?

Post »

Nie choroba , w ogole z thujami jest tak, że dziwnie zazwyczaj się zachowują, np. niektore na zimę robią się srebrne ;:oj
uki100
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 wrz 2011, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Thuje - to choroba ?

Post »

Napoleon pisze:Nie to nie choroba.To kwiatostany.Bedzie rosła w domu czy tylko tak do zdjęcia?

nie nie :) na działce mam reszte to tylko jedną przywiozłem zeby zdjęcia zrobić :)


No to całe szczęscie już myślałem że szlak to trafi heh :) , dziękuje za pomoc :) a kupilem 100 thuji (maluitkich ) i na działce je wkopałem w paczkach troche do ziemi , zeby lepiej trzymały wilgoć , i przykryłem je małą warstwą kory , i dałem do Cienia ;) zeby sie przyjeły na razie po przesadzeniu
agathas
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 11 cze 2008, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łuków, lubelskie

Re: Tuja szmaragd - szyszki?

Post »

Witam ponownie.
Chciałam podzielić się moim doświadczeniem w sprawie obfitego szyszkowania szmaragdów. Otóż jesienią zeszłego roku oberwałam szyszki (bardzo żmudna praca), zasiliłam tuje nawozem jesiennym do iglaków w połowie zalecanej przez producenta dawki, na wiosnę podsypałam kompostem i azofoską, uzupełniłam korę sosnową i jak do tej pory nie widzę nowych tworów w postaci szyszek a jedynie soczyście zielone przyrosty ;:215 . Mam nadzieje, że to pomogło a moje tuje były po prostu niedopieszczone :wink:
moyrra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 wrz 2011, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Szyszki na tujach

Post »

Witam na moich tujach pojawiły się dziwne mało estetyczne szyszki, obawiam się, że może być to jakiś szkodnik. Czy ktoś mógłby mi poradzić czy mam te szyszki zerwać, czy może czymś opryskać moje tuje. Bardzo proszę o pomoc

Obrazek

Maksymalny dozwolony rozmiar zdjęć to 900/600, poprawione. /moder
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”