Topole - zapomniane rośliny. Piękne gatunki i odmiany.

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
dawid214
200p
200p
Posty: 235
Od: 16 lip 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Topole - zapomniane rośliny. Piękne gatunki i odmiany.

Post »

Do flory Polski zaliczają się trzy rodzime gatunki topoli i jeden mieszaniec:
- Populus alba
- Populus nigra
- Populus tremula
- Populus alba x Populus tremula = Populus x canescens (x - wskazuje na mieszańca)
Należą one do dwóch sekcji: Leuce i Aegiros
Na całym świecie znanych jest o wiele więcej krzyżówek, gatunków topól, jednak jest ich tak bardzo wiele, że o niektórych krzyżówkach jeszcze pewnie nie wiemy. Obecna wiedza o topolach składa się z informacji bardzo nieuporządkowanych - szczególnie w Polsce.
Od początku używam łacińskich nazw, ponieważ niektóre nazwy łacińskie w dalszym opisie nie zostały przetłumaczone jeszcze na język polski, dlatego nie chcę wprowadzać niepotrzebnego ambarasu. Ponadto wszystkie lub znaczną ich część możemy znaleźć w internecie.
Dla pozornego uporządkowania topól, przypisuje się je do odpowiednich sekcji, wyróżnia się ich kilka, chodź i tu są różnie nieścisłości. Mówi się o 6 sekcjach, lecz przypisuje się do 5, my wybierzemy tą drugą opcję, ponieważ niektóre z tych topól, nie żyją w naszym klimacie i nie stanowią znacznej przewagi nad innymi.
Przy topolach, które mogą u nas rosnąć, lub mam takie informacje potwierdzające/przypuszczające to, zamieszczam * (gwiazdkę).

Pierwsza z nich to sekcja topól:
I Turanga :
- Populus euphratica
- Populus ilicifolia
Praktycznie bez znaczenia i bardzo trudne do zdobycia, tym bardziej, że na ten moment nie są w stanie rosnąć w naszym klimacie.
II Leuce Topole białe i osiki
- Populus alba*
odm. Bolleana, Raket, Nivea, Richardii (odm. - odmiany/a)
- Populus tremula*
odm. Erecta]
- Populus tremuloides*
- Populus sieboldii
- Populus x canescens*
- Populus adenopoda
- Populus grandidentata*
III Aegiros Topole czarne
- Populus nigra*
odm. Italica, Lombardy Gold, Brandaris, Loenen, Afghanica, Schoorldam, Plantierensis
- Populus deltoides*
odm. Purple Tower, Siouxland
- Populus x canadensis*
odm. Henryana, Gerlica, Robusta, Aurea, Serotina Aurea,
- Populus fremontii*
IV Tacamahaca Topole balsamiczne
- Populus balsamifera*
- Populus simonii*
odm. Fastigiata
- Populus pseudosimonii*
- Populus trichocarpa*
odm. Blom, Heimburger, Columbia River, Trichobel, Scott Pauley
- Populus maximowiczii*
- Populus angustifolia
- Populus candicans*
odm. Aurora
- Populus laurifolia*
- Populus suaveolens*
- Populus purdomii
- Populus x petrowskiana*
- Populus x rasumowskiana*
- Populus x berolinensis*
- Populus yunnanensis*
- Populus szechuanica*
- Populus koreana*
V Leucoides Topole wielkolistne
- Populus glauca
- Populus heterophylla*
- Populus lasiocarpa*
- Populus wilsonii*
- Populus x wilsocarpa*
odm. Beloni

W Polsce najczęściej prócz naszych rodzimych sadzone są jednak mieszańce, które możemy spotkać w każdym miejscu. Ich rozpoznawanie jest dość uciążliwe, ale można uznać je za jedne z bardziej popularnych.
Są nimi tak zwane mieszańce Schreinera i Stouta powstałe w latach 20 XXw. w USA. Powstały po przez międzysekcyjne krzyżowanie topoli maksymowicza z topolą kalifornijską, dlatego często można mylić topolę maksymowicza z jej krzyżówkami.
Otrzymane krzyżówki tych 2-óch Panów:
- Populus 'Hybrida194'*
- Populus 'Hybrida275'*
- Populus 'Androscoggin'*
- Populus 'Hybrida277'*
- Populus 'Geneva'*
- Populus 'Oxford'*
Rozmnażanie: Niestety nie każda topola potrafi się przyjąć z zrzezów. Niektóre wymagają uszlachetniania (szczepienia).
Nie są to wszystkie istniejące topole, starałem się wypisać te najbardziej ciekawe według mnie, poza tym zachęcam do sadzenia topól, to wyjątkowe drzewa.
Zapraszam do merytorycznej wymiany zdań i własnych doświadczeń z tymi drzewami, oraz do kolekcjonowania ciekawych gatunków.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Topole - zapomniane rośliny. Piękne gatunki i odmiany.

Post »

Mi najbardziej podobają się topolę które mają bardzo wąski pokrój.Są wygodne bo jest duże,ładne drzewo ale konary w ogóle nie przeszkadzają.
Często takie rosną w po PRL-owskich zakładach.Chyba Topola Włoska nazywa się ten gatunek.Jedno z moich ulubionych drzew właśnie za to że można je sadzić tam gdzie teoretycznie jest za mało miejsca na jakąkolwiek koronę drzewa.

https://www.martins-nursery.co.uk/shop/ ... ardy_2.jpg
Awatar użytkownika
dawid214
200p
200p
Posty: 235
Od: 16 lip 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Topole - zapomniane rośliny. Piękne gatunki i odmiany.

Post »

Zgadza się, to potocznie zwana topola włoska, lombardzka (Populus nigra Italica). Niestety drzewo bardzo krótko żyje.
kolasz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 lut 2019, o 08:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Topole - zapomniane rośliny. Piękne gatunki i odmiany.

Post »

Zawsze podobały mi się młode topolki w ogrodach. Sam zastanawiałem się z żoną nad posadzeniem takich.
REGULAMIN
Awatar użytkownika
dawid214
200p
200p
Posty: 235
Od: 16 lip 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Topole - zapomniane rośliny. Piękne gatunki i odmiany.

Post »

Niestety w Polsce jest mało szkółek zajmujących się topolami i bardzo trudno jest cokolwiek kupić, ale pracuję nad tym i zrobię jakąś kolekcję wraz z sadzonkami do rozpowszechniania.
Awatar użytkownika
Adek13
200p
200p
Posty: 347
Od: 11 kwie 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Topole - zapomniane rośliny. Piękne gatunki i odmiany.

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Kawałek za miastem rośnie gatunek topoli, który na tle innych wyróżnia się tym, że żyje naprawdę długo. Możliwe jest, że te topole o, które oparty jest rower dla porównania przeżyły pierwszą wojnę? Są niesamowicie grube. :shock:
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Topole - zapomniane rośliny. Piękne gatunki i odmiany.

Post »

W moim nieście topól dostatek. Niestety nie zachwycam się nimi, tak jak ty. Zimę mamy dzięki nim dwa razy w roku, dosłownie miasto jest białe. Za ogrodzeniem mam las z topoli osiki. Dla mnie to tragedia. Biały puch to nic w porównaniu z ich agresywnym zawłaszczaniem terenu. Teraz ledwie sobie daję radę z usuwaniem ich wszędobylskich odrostów. Jak do tej pory rozwaliły mi schody, część murku pod siatką ogrodzeniową, straciłam kilka krzewów bo na czas nie zauważyłam, że wrastają w nie osiki. Wyrastają nawet z polbruku. Mam wizje, że kiedy już zniedołężnieję, ich konary będę miała w domu.Zwyczajnie mnie zarosną. Z tego, co wiem korzenie mają ok.30m od pnia i każe uszkodzenie natychmiast rekompensują zwiększoną liczbą odrostów. W wielu krajach jest zakaz ich sadzenia.
Pewnie ci się naraziłam, ale nie zawsze to co pięknie wygląda z daleka, jest piękne w przy bliższej znajomości.
Viola
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Topole - zapomniane rośliny. Piękne gatunki i odmiany.

Post »

U nas też topoli mnóstwo, na szczęście miasto się opamiętało że to nie drzewo do centrum.
Rosną bardzo szybko, niby je kilka razy do roku tną ale mimo wszystko zawsze się sypią,po każdym wietrze chodnik jest w liściach i gałęziach, większe wichury je pozwalają całkiem. Korzenie bardzo często chodnik wysadzają, więc aleją między topolami trzeba ostrożnie bo sobie można na nierównosci zęby wybić. Z tego co widzę z asfaltem nie mają tez problemu. No i pyłek, o kt?ry pisze koleżanka. Mieszkałam przy alei topolowej i to jest obłęd - balkon biały, wywieszasz pranie A ono w puchu, kt?ry się bardzo ciężko obiera. Jest on bardzo uciążliwy, wleci przez najmniejszą szparę , więc alergicy w okresie pylenia mają się bardzo ciężko.
Awatar użytkownika
dawid214
200p
200p
Posty: 235
Od: 16 lip 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Topole - zapomniane rośliny. Piękne gatunki i odmiany.

Post »

Adek13

Piękne okazy śródpolnych topól. Odniosę się do tematu w ten sposób, że niestety nie są to już nasze rodzime topole. A to z tego względu, że jak widać mają bardzo dużo jemioły, a ona występuje najczęściej na gatunkach krzyżowanych topól europejskich z amerykańskimi. Inną cechą są ich bardzo proste pnie. Nasze rodzime topole czarne, oczywiście jeśli jeszcze je spotkamy mają bardzo guzowaty pień z wieloma pędami odroślowymi.
Topole wbrew pozorom nie są aż tak krótkowieczne, a przyjęło się to dlatego, że powszechna topola lombardzka bardzo krótko żyje i owiała niechlubnie inne topole. Również krzyżówki też krótko żyją. Nasza rodzima topola czarna może żyć 150 (200) lat przy dobrych warunkach.



viola123

Szanowna Pani,
niestety nie jest prawdą to co Pani wypisuje. A raczej jakąkolwiek winą za sadzenie topól powinna Pani obarczać niedoszkolonych pracowników zieleni miejskiej i to jakieś 30 lat do tyłu i więcej, kiedy masowo były sadzone.
Pani niechęć do tych drzew jak rozumiem wynika z powodu ich pylenia. Chciałbym wyjaśnić, że topole są roślinami dwupiennymi, co oznacza, że kwiaty żeńskie i męskie występują na oddzielnych okazach. Wystarczy zaniechać lub jeśli chce Pani bardziej drastycznie - wyciąć okazy żeńskie, a koncentracja pyłków zostanie znacznie zredukowana.
Jeśli chodzi o korzenie to zazwyczaj mieszańce szybko rosnących topól euroamerykańskich są uciążliwe i powinno się je zastąpić innymi gatunkami, a naprawdę jest ich sporo i mogę urzec nie jednego.
Przestrzegam jednak na walce z korzeniami gdyż obcięcie ich jednostronnie może spowodować zamarcie a w konsekwencji wywróceniem się drzewa, a jak wiemy głębokość większości korzeni nie przekracza 40cm (prócz korzeni "szkieletowych").
Warto się przekonać mimo wszystko do tych roślin mimo, że cierpimy przez złe decyzje poprzednich pokoleń ogrodników. Dziś możemy uczyć się tej wiedzy o roślinach np tutaj i wiedzieć, że nie każda topola jest "zła". Najważniejsza jest świadomość. A przez wiele lat mało rzetelnej wiedzy topole stały się roślinami na które zrzuca się wszystkie winy świata...
Zachęcam do propagowania wiedzy o topolach i zasadzenia kilka drzewek własnoręcznie.
Idealnym okazem może być Topola berlińska, która jest męskim okazem. A jeśli nie chciałaby Pani dużej topoli to proponuję Topolę Simona.
Warto też wspomnieć, że duże drzewo topoli jest niezwykła pompą wodną, a przy zalaniach lub podtopieniach może niezwykle pomóc, ponieważ duże drzewo potrafi wytranspirować około 350 litrów wody na dobę, co jest niesamowite.
Pozdrawiam



Foxowa

Odniosę się u Pani do kwestii alergików. Ale wcześniej jeszcze przypomnę, że topole są drzewami dwupiennymi.
Szczytowy okres pylenia topoli przypada na kwiecień, w tym okresie stężenie ziaren pyłków jest największe, jednak alergeny pyłku topoli nie odgrywają dużego znaczenia w alergologii. W okresie maja i czerwca na okazach żeńskich pojawiają się owoce opatrzone puchem, który roznoszony jest przez wiatr.
Okres owocowania topoli pokrywa się z okresem, początkiem okresu pylenia traw i wystąpieniem silnych objawów uczuleniowych wywołanych przez alergeny pyłku traw. Duża część ludzi uczulonych na trawy twierdzi, że to wina topól, które w tym okresie roznoszą swój puch, jednak jest to nie prawda.
DUŻA ilość puchu może jedynie działać drażniąco na śluzówkę nosa i spojówki, nie mają jednak właściwości uczulających.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Topole - zapomniane rośliny. Piękne gatunki i odmiany.

Post »

Odrosty to koszmar. Pojawiają się kilkadziesiąt metrów dalej. W sadzie. W ogrodzie. Spod szopy wyłażą. Ręce można załamać. Przycinanie tylko pogarsza sprawę, bo odrastają ze zdwojoną siłą. Jak na czas nie wyrwie się diabelstwa, to po kilku latach powstaje topolowy zagajnik.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
dawid214
200p
200p
Posty: 235
Od: 16 lip 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Topole - zapomniane rośliny. Piękne gatunki i odmiany.

Post »

Zapraszam do dzielenia się swoimi kolekcjami topól. Wrzucam kilka moich zebranych w 2019 roku.
Populus lasiocarpa topola wielkolistna
Obrazek
Populus balsamifera f. Chukotka topola balsamiczna z Czukotki
Obrazek
Populus simonii topola chińska
Obrazek
Populus suaveolens topola pachnąca
Obrazek
Populus jacquemontii var. glauca topola sina
Obrazek
Populus x berolinensis topola berlińska
Obrazek
Populus x canadensis 'Marilandica' topola kanadyjska odmiana holenderska
Obrazek
Populus deltoides 'Purple Tower' topola amerykańska
Obrazek
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Topole - zapomniane rośliny. Piękne gatunki i odmiany.

Post »

naprzeciw domu mam las 7.5ha, który został sztucznie założony w latach 90-tych na terenach podmokłych. Obrzeża obsadzono topolą aby stworzyć osłonę dla innych cenniejszych gatunków drzew (wiązy, dęby, jesiony, lipy). Jednak topole rosną wielokrotnie szybciej niż inne gatunki więc stworzony przez nie "okap" zamiast osłaniać inne drzewa wręcz odbierał im możliwość normalnego rozwoju. Do roku 2017 niektóre topole osiągnęły wysokość ponad 25 metrów. Wcześniej bo w 2008 nocna wichura wywróciła 18 wysokich topoli naprzeciw mojego domu. Na szczęście nikt nie ucierpiał.
Jesienią - gehenna. Wygrabiałem z mojego małego ogrodu 2-3 m3 liści topoli. W 2017 przyszedł przełom. Wycięto topole i wtedy okazało się, że był to okres stracony. Pod okapem topoli nic w zasadzie nie urosło więc miasto dosadziło w tym miejscu kilkaset sadzonek buka. Tym razem wybór padł na szczęście na normalny gatunek drzewa.
Po wycince topoli miałem okazję przekonać się, jaka to ekspansywna roślina. Odrosty pojawiały się jeszcze przez ponad rok ze zwykłych kawałków gałęzi pozostawionych po wycince, z pojedynczych zrębków oraz oczywiście z pozostawionych w glebie korzeni. Gdyby nie regularne plewienie tego obszaru buki nie miałyby szans i za kilkanaście lat sytuacja by się powtórzyła. Na szczęście do dziś wszystkie pozostałości się przekompostowały. Ufff.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Topole - zapomniane rośliny. Piękne gatunki i odmiany.

Post »

Buk, jako gatunek cienioznośny, dałby sobie radę, jako że ze wszystkich gatunków Polski, jest najbardziej konkurencyjny (z punktu widzenia życia drzewa, nie człowieka).

David214, skąd masz topolę pachnącą?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”