Sosna - sadzenie,przesadzanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
tomekgda1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 kwie 2011, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna ogrodowa

Post »

:-) może po prostu zacznę od zrobienia zdjęcia, bedzie łatwiej może... Tak mi szkoda tego drzewka, bo leży i sam nie wiem, czy jak go teraz wyprostuje, to nie złamią się korzenie? A może one już są połamane, w końcy to nie guma która da się dadciągać i wyciągać. Jutro zrobię fotkę i ją dołączę. Może wtedy coś mi podpowiesz? :) ja dałem jeden palik, po przeciwnej stronie od jej powalenia i takim sposobem miałem drzewko naciągnięte do pionu. Ale szalał u nas na Wybrzeżu silny wiatr i to nic nie dało. Poza tym boję się opalikować dookoła, bo mogę okaleczyć korzenie. Sam nie wiem, co i jak zrobić najmadrzej.
Pozdrawiam :)
Castanea
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 mar 2011, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Sosna ogrodowa

Post »

A może masz grząskie podłoże w tym miejscu? Mi w zeszłym roku po majowych opadach też pochyliła się prawie do ziemi jedna sosna zwyczajna i jeden modrzew. Jak się zrobi grząsko, a później zawieje wiatr to może tak się zdarzyć. U mnie zanim się zorientowałem już zaczęły krzywo rosnąć, tak więc jak później wyprostowałem to zrobił się taki zygzak ;)
Radziłbym wbić solidny dobrze zaostrzony gruby palik/pal od strony wiatru (nawet na metr głęboko do ziemi) i w min. 3 miejscach podwiązać go do drzewa. A o korzenie się nie martw, nawet jeżeli troszkę byś je uszkodził to sośnie nic nie będzie.
Awatar użytkownika
Pani Szlązkiewicz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1026
Od: 25 sty 2006, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Sosna ogrodowa

Post »

Ja bym sugerowała nawet 3 paliki, tak jak pisze Castanea, korzeniom nic nie będzie, a siły trochę się rozłożą:). A im głębiej tym lepiej. Ewentualnie odciągi ale to chyba mniej estetyczne. Przywiązujemy specjalną taśmą lub gumami do palikowania lub zwykłą taśmą parcianą którą można kupić w pasmanterii:)
tomekgda1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 kwie 2011, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna ogrodowa

Post »

:D Już mi się robi radośniej... Myślę, że to dobry pomysł. Trzy paliki, porządnie wbite w ziemię i fachowo przywiązane do nich drzewo. Mam tylko - doradźcie mi - pytanie: w jakiej bliskości od drzewa te pale mogę wbijać? Bo logicznie byłoby jak najbliżej, ale z drugiej strony boję się, że pociacham jednak te korzenie...
tomekgda1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 kwie 2011, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna ogrodowa

Post »

Dzięki serdeczne za poradę. Możliwe, że grunt jest tam trochę grząski, bo to taka dolina na trawce. Wyżej są rośliny które obficie podlewam. Może ta woda spływa niżej... Tak czy inaczej opalikowanie może uratuje mi to drzewo. Ale jak myślisz, jaką muszę zachować minimalną odległość od drzewa tego pala lib np trzech palików dookoła drzewa? Bo wydaje się, że im bliżej, tym lepiej, ale nie chciałbym pociachać wszystkich korzeni, jeśli one w ogóle jeszcze się nie urwały:-(
Awatar użytkownika
Pani Szlązkiewicz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1026
Od: 25 sty 2006, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Sosna ogrodowa

Post »

a jaka średnica pnia?
tomekgda1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 kwie 2011, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna ogrodowa

Post »

Pani Szlązkiewicz pisze:a jaka średnica pnia?
Wczoraj praca do wieczora, nie miałem kiedy wykonać zdjęcia... Pień ma w przekroju ok. 15 cm... Może te paliki jednak w jakiejś odległości od drzewa powbijać? Bo jak za blisko, to poprzecinam resztę korzeni... Co o tym sądzisz?
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Sosna ogrodowa

Post »

Paliki na pewno trzeba powbijac w pewnej odległości od pnia... a jak połączysz te paliki jeszcze poprzeczkami... to będziesz je mógł odsunąc jeszcze troche od drzewka... a i tak będzie stabilnie...
Ja przesadzałam w ubiegłym roku sporą tuję... i zrobiłam odciągi - z 4 stron - i pomimo sporych wiatrów drzewko ani drgnęło.

Obrazek
tomekgda1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 kwie 2011, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna ogrodowa

Post »

Heja, dzięki za podpowiedź. Na tym zdjęciu to właśnie jest ta tuja? Widze, że paliki są solidne, ale jakoś pod ukosem powbijane? A czym najlepiej zrobić odciągi? Podobno jakąs taśmą, ale gdzie ją dostanę? Bo sznurem chyba nie za bardzo?
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Sosna ogrodowa

Post »

No paliki są pod ukosem, bo to były odciągi, a nie typowe palikowanie... One się "schodziły" razem przy pniu tej tui.
Te moje odciągi były zrobione z 3 tyczek drewnianych i jednej tasmy parcianej (zakończonej takim wbitym w ziemię kołkiem drewnianym :)) Takie taśmy mozna kupic w sklepach z pasmanterią.
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Przesadzenie sosny

Post »

Chciałabym przesadzić choinkę widoczną na zdjęciu poniżej.
Drzewko ma już około 2 metrów.
Kiedy zrobić to by drzewko jak najmniej ucierpiało?
Jak rozkładają się korzenie w takiej sośnie?

Obrazek
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Re: Przesadzenie choinki

Post »

Będzie ciężko - należy się spodziewać korzenia palowego...
Dobrym okresem do przesadzania sosen jest bardzo wczesna wiosna (a właściwie początek marca - oczywiście w zależności od pogody w danym roku).
Można też się pokusić o przesadzenie "na raty" - czyli podcięcie części korzeni teraz, a resztę przy przesadzaniu wiosną.
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Przesadzenie choinki

Post »

A niech bedzie ze sie czepiam :roll: Nie ma takiego drzewa,krzewu iglastego jak choinka :wink: To na zdjęciu to sosna.Szanse na przesadzenie 2 metrowej sa bardzo małe.Do przesadzenia nadają sie 2 letnie sosenki..Pozdrawiam :heja
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”