Sosna - sadzenie,przesadzanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzenie choinki

Post »

A nie lepiej przycinać przyrosty nowe o połowę?
Zagęści się i będzie mniejsza :wink:
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Przesadzenie choinki

Post »

Wykop z dużą bryłą ziemi i powinno rosnąć, nie takie sosny widziałem przesadzane. Potem rok-dwa urośnie tylko kilka centymetrów ale przyjąć się przyjmie przy zachowaniu pewnych zasad przesadania.
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Przesadzenie choinki

Post »

Dawidzie przyrosty obrywam i robię z nich syrop. Ale że to nie ja sadziłam to drzewko nie robiłam tego od początku.
Spróbuję ją wykopać na wiosnę. Aż się boję tego palowego systemu korzeniowego. :wink:
Awatar użytkownika
kalikkq
50p
50p
Posty: 53
Od: 6 cze 2008, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przesadzenie choinki

Post »

Napoleon pisze:A niech bedzie ze sie czepiam :roll: Nie ma takiego drzewa,krzewu iglastego jak choinka :wink: To na zdjęciu to sosna.Szanse na przesadzenie 2 metrowej sa bardzo małe.Do przesadzenia nadają sie 2 letnie sosenki..Pozdrawiam :heja

:wit Witam. Pozwól, że się z Tobą absolutnie nie zgodzę. :roll: Jeśli się odpowiednio do tego zabierzesz nie będzie żadnych problemów. Ja kupiłem kompletnie zapuszczony ogród. Drzewa i krzewy posadzone jedno na drugim - wzajemnie się zagłuszało. Pierwsze od czego zacząłem to przesadzenie ich tak, żeby miały i miejsce i wygląd. Niektóre miały kilkanaście lat. Przesadziłem 23 drzewka i krzewy - sosny, świerk, tuje, cyprysiki, wierzby, graby + wiśnie, czereśnie i brzoskwinie. Przyjęły się wszystkie bez wyjątku.

Wystarczy wcześniej uformować bryłę korzeniową. Jej promień powinien być mniej więcej równy mierzonemu w części przyziemnej obwodowi pnia przesadzanego drzewa. Podetnij korzenie na głębokość zbliżoną do połowy tego promienia - płycej lub głębiej w zależności od tego jak jest ukorzeniony. Wytnij łopatą wokół drzewa rowek w odległości nieco większej niż obliczony promień przyszłej bryły korzeniowej. Ziemię wybierz aż do głębokości, na jaką ma sięgać bryła korzeniowa - korzenie przytnij się i usuń na całej szerokości rowka. Przekrój ich cięcia powinien być jak najmniejszy i gładki. Najsilniejsze korzenie można pozostawić nieprzycięte, aż do chwili przesadzania. Na zewnętrzną ściankę wykopu wyłóż folię, a wolną przestrzeń między nią a bryłą korzeniową wypełnij dobrą ziemią lub kompostem.
Powierzchnię wokół drzewa trzeba wyściółkować. Żeby drzewo wykształciło młode korzenie raz w tygodniu mocno podlewaj bryłę korzeniową. Dobrze jest zabezpieczyć drzewo odciągami lub podeprzeć z kilku stron, żeby się nie przewróciło.
Ja przesadzałem iglaki pod koniec sierpnia i z własnego doświadczenia wiem, że ten termin jest najlepszy. Iglaki przesadzane jesienią i wiosną przyjęły się, ale to odchorowały. Te z sierpnia wyglądały, jakby całe życie rosły w miejscu przesadzenia.

Ten 10-letni świerk widoczny na zdjęciu z tyłu to własnie ten przeze mnie przesadzony 4 lata temu + aktualna fotka, bo mi właśnie słoneczko wzeszło przy forum - sie zasiedziałem :tan Powodzenia - pzdr :D :D :D
Obrazek Obrazek
Kto nie kocha zwierząt, nie kocha i ludzi ............
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Przesadzenie choinki

Post »

Ok piszesz o swierkach i innych drzewach.Tu sie zgadzam z Tobą.Ale chodzi o sosne z korzeniem palowym.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzenie choinki

Post »

I owszem.
Świerk ma stosunkowo płytki system korzeniowy, dość dobrze rozbudowany, rozgałęziony. I co ważne, płytki. Dlatego też dobrze znosi przesadzanie, nawet w starszym wieku.
Choć niektóre egzemplarze P. pungens potrafią wykształcić, zwłaszcza na piachu jeden potężny korzeń rosnący głęboko w poszukiwaniu wody.
Sosna, a zwłaszcza siewka, nieprzesadzana, z nieuszkodzonym systemem korzeniowym wykształca silny palowy korzeń i kilka słabszych, rosnących pod powierzchnią gleby bardzo szeroko i słabo rozgałęzionych. Przecięcie tego konieczne- i nie zostaje nam nic korzeni drobnych. Przesadzanie starszych egzemplarzy (siewek) jest bez sensu....
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Przesadzenie sosny

Post »

Ja też przesadzam sosny w sierpniu. Napisz jak ta Twoja sosna tam się znalazła. Czy sama wyrosła, czy została posadzona z doniczki, i jaka tam jest ziemia? Te dane są bardzo istotne.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
kalikkq
50p
50p
Posty: 53
Od: 6 cze 2008, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przesadzenie sosny

Post »

:wit Witam ponownie. Jak już pisałem wyżej przesadzałem też sosny i inne drzewy i krzewy. Zawsze w sposób, który opisałem. Ziemia u mnie jest bardzo żyzna, ale poza drzewami, które zostały na ogrodzie część przesadziłem też przed dom i wokół niego, gdzie jest właściwie piach nie ziemia. Wszystkie się przyjęły. Drzewka pochodziły ze szkółek a sosny
to wszystko pozostałość po Świętach Bożego Narodzenia. A efekty widać na zdjęciu - te pierwsze jest z 2009 roku, kiedy rozpocząłem urządzać ogród - drugie jest z wczoraj. To dokładnie te same drzewka. Pzdr :D :D :D

Obrazek Obrazek
Kto nie kocha zwierząt, nie kocha i ludzi ............
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Przesadzenie sosny

Post »

Wiec sosny to nie stare samosiejki :)
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Przesadzenie sosny

Post »

kalikkq pisze::wit Witam ponownie. Jak już pisałem wyżej przesadzałem też sosny i inne drzewy Drzewka pochodziły ze szkółek a sosny
to wszystko pozostałość po Świętach Bożego Narodzenia.
Jakoś nie mogę dostrzec na dołączonych zdjęciach tych przesadzanych sosen..
Widzę za to, na pierwszym planie trzy świerki , te w głębi rośliny, też z pewnością nie są sosnami.
Awatar użytkownika
kalikkq
50p
50p
Posty: 53
Od: 6 cze 2008, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przesadzenie sosny

Post »

Jakoś nie mogę dostrzec na dołączonych zdjęciach tych przesadzanych sosen..
Widzę za to, na pierwszym planie trzy świerki , te w głębi rośliny, też z pewnością nie są sosnami.[/quote]


:P Może być i sosna. Widać z tyłu. Pzdr :D :D :D


Obrazek
Kto nie kocha zwierząt, nie kocha i ludzi ............
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Przesadzenie sosny

Post »

Mimo najszczerszych chęci...;-)

Świerki przesadzałes, pozostałość po Bożym Narodzeniu, to by sie zgadzało :-)
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Jak uratować sosenkę

Post »

Mam od 2 lat sosenkę zwyczajną. Wysiała się sama w ogrodzeniu, przesadziłam ją o kilka metrów na teren działki jako około 20 cm siewkę. Przyjęła się od razu i dała rok po posadzeniu przyrost około 30 cm, ładnie przezimowała. W tym roku wystrzeliła na kolejne 0,5 m w górę. Do tej pory nie miałam z nią żadnych problemów, nie żółkła, okaz zdrowia.
No i przyszła niepogoda :evil: Wczoraj było oberwanie chmury i nadal przelotnie pada, dołączył do tego bardzo silny wiatr. Ziemia jest piaszczysto-gliniasta, rozmiękła od ilości wody a wiatr dokończył dzieła. Dzisiaj zastałam sosenkę przechyloną do kąta ok 60 stopni od pionu ;:oj Wbiłam palik, wyprostowałam do pionu i podwiązałam biedactwo. Ziemia wokół pnia jest nadal miękka i mokra. Czy sosenka jest w stanie przeżyć po tej przygodzie czy spisać ją na straty ;:202 ?
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”