Sosna - sadzenie,przesadzanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Dla iglaków po połowie sierpnia(albo na wiosnę).Możesz teraz.Wykopać z ładną dużą bryłą korzeniową , delikatnie aby starać się nie uszkodzić korzeni i obficie podlać po posadzeniu. Możesz obsypać korą.
Nie powinno być problemów.
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Kiedy mogę przesadzić sosny samosiejki?

Post »

MałaRybka pisze:czy okaz wielkości ok 100-120 cm zniesie to dobrze?
Tragicznie to zniesie. Sosna ma duży i palowy system korzeniowy :cry:

Szkoda pracy moim zdaniem. Lepiej kupić po kilkadziesiąt groszy sosnę 2-latkę ( 20 cm wysokości) ...

Ps. Zlecam sadzenie do 150 tyś. sadzonek sosny w moim leśnictwie, więc wiem co piszę 8)
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Post »

Dziękuję za informacje.
Chciałam taki większy okaz, bo byłoby go odrazu widać :) . Mniejsze też są, więc jest w czym wybierać :)
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
carson_1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 sie 2009, o 10:32

Post »

Witam,
Mam stosunkowo dużą działkę całość 2500 m2. Mniej więcej 30mx83m. Chciałem posadzić na końcu działki drzewa iglaste. W zamyśle chciałem stworzyć mini lasek, aby odgrodzić się troszkę od sąsiadów stworzyć ładny widoczek itp.
Pytanka:
1. Jakie drzewka?
2. W ilu rzędach posadzić aby wyglądało to na lasek?
3. Jakie odległości drzewka od siebie
4. W jakiej odległości rzędy od siebie?
5. A może lepiej posadzić przypadkowo?
6. w jakiej odległości od granicy działki ?
7. Jakie konsekwencje prawne (zalesienie obszaru oraz ewentualna poźniej wycinka pod budowe domu dla dzieci)?
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

carson_1 pisze:1. Jakie drzewka?
Od razu pytanie jaka gleba ? Jak z wodą ?
carson_1 pisze:2. W ilu rzędach posadzić aby wyglądało to na lasek?
3. Jakie odległości drzewka od siebie
4. W jakiej odległości rzędy od siebie?
5. A może lepiej posadzić przypadkowo?


Sporo zależy od doboru gatunków. Sadząc wszystkie za gęsto ( np. w lasach sadzimy od zagęszczenia 1,0 x 1,0 m do 2,0 x 2,0 m) będzie busz po 5-8 latach, po kilkunastu latach dolne gałęzie usychają i znowu wszystko widać u sąsiadów :wink:


Sugeruję sadzenie w grupach, warto dobrac drzewa pod kątem ekspansywności, szybkości wzrostu, pokroju korony.
Gatunki "leśne" to najtańsze rozwiązanie, ale nie zawsze najlepsze - widac to już po kilkunastu latach...
carson_1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 sie 2009, o 10:32

Post »

Gleby nie sprawdzałem. Ziemia wyglada na raczej cięższą. Troche gliniasta wg tego co kopałem w obrębie budynku. Głębiej znajdują się pokłady kamienia wapiennego (niedaleko nieczynna kopalnia wapienia) . Jeśli chodzi o wodę to mam własną studnię na działce. Głęboką na ok 18m (nie znam wydajności studni).
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Fakt bardzo ciekawe okazy sosen, zwłaszcza Pinus densiflora (Oculus-draconis) jest to sosna gęstokwiatowa z bardzo efektownymi szyszkami a jeszcze ciekawszymi igłami, faktycznie osiąga wysokość ok 3 m wysokości i ok 1,5 -2 szer, ale to są wymiary roślin w wieku ok 10 lat ( teoretycznie takie wymiary osiągają ale to zależy od wielu czynników środowiskowych i od naszego zadbania o nie), po tym czasie one też będą jeszcze rosły to nie są rośliny karłowe że wieczność czekamy aż urosną, tak czy inaczej za jakieś 15-20 lat znajdą się przy budynku. Schwerini i świerk też nie zatrzymają swojego wzrostu po 10 latach lub gdy osiągną 3 m wys.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Akurat Pinus densiflora 'Oculis Draconis' rośnie w całkiem spore drzewo. Docelowo osiąga do 12-15m wysokości i 5-6m średnicy korony.
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

wszystko w porządku tylko że takie gabaryty osiągną roślinki po jakichś 30 latach. Jeśli tyle lat przeżyje. Biorąc poprawkę na takie wielkości to wystarczy kilka sztuk na całą działkę a może i jedno wystarczy.
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Conica i Nidiformis będą sobie powoli rosły aby były duże musisz sobie poczekać, a Tamariscifolia i Blue carpet wystarczy co jakiś czas podcinać prędzej będziesz cioł Blue Carpeta niż sabinę. Zastanów się co chcesz oglądać przez kolejne lata, czarną ziemię czy połączoną kompozycję. Przecież w przypadku takich jałowców wystarczy odrobinę cięcia. Jak będziesz mógł przeznaczyć na jedną rabatkę powierzchnię powiedzmy 100 m2 (kwadratowych) to założysz sobie park dla okazów i będziesz je podziwiał za 40 lat.
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

blackjack pisze:[...] No ale posadzenie w tym miejscu jednej rośliny i czekanie 20 lat aż pokryje całą powierzchnię nie wydaje mi się zbyt sensowne. Zwiedzając arboreta albo parki spotyka się czasem drzewa które rzeczywiście pasowałyby 1 szt na 10 arów... no ale chyba to nie o to chodzi...
Jak zatem zoptymalizować odległości ?
Jak Wy to robicie i czym się kierujecie ?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
[...]
Jałowce posadziłem mniej więcej w odległości odpowiadającej docelowemu rozmiarowi krzewu, nawet jeśli trochę na siebie będą nachodzić za ćwierć wieku to nie szkodzi. Wygląda to w tej chwili łyso, i na to nic nie poradzę. Więc łyse miejsca uzupełniam bylinami i jednorocznymi.
I pozostaje tylko czekać :cry:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
kukimonster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 15 sty 2010, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post »

Witam i proszę o radę. Mam do przesadzenia dwie sosenki zza płota, mają jakieś dwa metry, może 1,80m. Czy da się to zrobić ręcznie bez groźnego uszczerbku na korzeniu? Jak szeroko i głęboko kopać? Kiedy mogę to zrobić, a musi to być jak najwcześniej, jesień odpada.
Katarzyna
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Przesadzenie 2-metrowej sosny.

Post »

A nie mogą zostać za tym płotem, bo sosny z gruntu można przesadzać tylko jak mają do ok. pół metra, potem się nie przyjmują, gdyż małą mało zwarty i palowy system korzeniowy, który w dodatku źle reaguje na uszkodzenia.Może poszukaj mniejszych i zrób to jak najwcześniej gdy ziemia rozmarznie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”