Bukszpan - przesadzanie

Drzewa ozdobne
akrim51
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 lut 2007, o 11:43
Lokalizacja: opolskie

Bukszpan - przesadzanie

Post »

Witam.Mam bardzo poważny problem.Bardzo proszę o radę.Z powodu budowy muszę przenieść z tego miejsca krzew bukszpanu .Krzak ma ponad metr wysokości.Nie chciałabym go uszkodzić.Jak to zrobić i kiedy ? : :?:
Awatar użytkownika
Maxymilian
100p
100p
Posty: 110
Od: 24 cze 2008, o 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Na szczęście bukszpany dobrze znoszą przesadzanie :D Skoro jest już taki podrośnięty to po prostu musisz wykopać go z większą bryłą ziemi. Im szerzej podkopiesz tym szybciej zadomowi się w nowych warunkach. Najlepiej przesadzać wiosną marzec- kwiecień :D
Awatar użytkownika
*TOMEK*
200p
200p
Posty: 236
Od: 11 lis 2008, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: POZNAŃ

Post »

Lepiej poczekać z tym do wiosny... Teraz jest juz trochę póżno na takie przesadzanie tym bardziej, że jest to duży, kilkunastoletni krzew i jest gatunkiem zimozielonym... Jeżeli nie możesz czekać to :
1. Wykopać max.dużą bryłę korzeniową...
2. Ostrożny transport na miejsce sadzenia...
3. Podlewać, podlewać, podlewać...
* Powodzenia :)
Tomek
Griseum
200p
200p
Posty: 237
Od: 22 sie 2008, o 14:34
Lokalizacja: okolice Torunia

Post »

Przesadzałem dwa, podobnych rozmiarów krzaki bukszpanu w październiku. Jednak teraz poczekałbym do wiosny, zbyt duże ryzyko...
Jeśli rosną w lekkiej ziemi, trzeba uważać aby utrzymać bryłę korzeniową z ziemią...
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Przesadzanie bukszpanu

Post »

Na rabacie rośnie bukszpan modrzew i kosodrzewina. Niestety tak sie rozrosły że muszę je przesadzić. Bukszpan ma około 1.2m wysokości to samo kosodrzewina . Pięknie rosną są bujne, ale myślę że niedługo zabraknie im miejsca. Kiedy zabrać się za przesadzanie i jak to zrobić żeby nie uszkodzić bukszpanu kosodrzewiny i modrzewia który jest formowany na kształt parasola.
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Post »

Przesadzamy wczesną wiosną lub na jesieni
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Zygmor, przełom sierpnia i września to musi jeszcze lato?
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Przesadzałem z powodzeniem 5-letnie bukszpany jeszcze 3 tygodnie temu - pogoda mi sprzyjała, wszystko rośnie :wink:

Choć podcinałem tak korzenie, aby jak największa "bryłka" ziemi dała się z krzewem wciągnąć na taczkę i przetransportować.

Najlepszy termin na przesadzanie to oczywiście wczesna wiosna, gdy rośliny się budzą i zaczynają rosnąć - bardzo dobrze znoszą w tym okresie przycinanie pędów, korzeni...
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Dziękuje za odpowiedzi Tak właśnie myślałam i kosodrzewinę tez w tym samym czasie przesadzić?(tak myślę)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Nie można porównywać przemarznięcia i przesadzenia.Po przemarznięciu czasem roślina odbija jeśli ma nieuszkodzony system korzeniowy i zależy też co to za roślina.Po przesadzeniu sytuacja wygląda jednak inaczej, z reguły uszkodzony jest system korzeniowy i choć bukszpany dobrze znoszą przesadzanie bo mają gęsty i zwarty system korzeniowy, to jednak przestrzegać trzeba pewnych zasad.Przygotować krzew ( wcześniej podlewać), wybrać odpowiedni termin, odpowiednio wykopać, a potem starannie posadzić, cieniować i zraszać roślinę, ale nie zalewać stale zbytnio wodą, jednak dbać o należytą wilgotność przez dłuższy czas.Jeśli zacznie zasychać po przesadzeniu i opadną liście to już niestety nie zregeneruje się.
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bukszpan - przesadzanie

Post »

Z tym się nie do końca zgodzę.
Wiosną miałam okazję dostać sporo bukszpanów różnej wielkości, zaniedbanych, niestrzyżonych, i bardzo zagłuszonych np. jeżynami. Niektóre odchorowały, ale mają już się dobrze. Wszystkie przeżyły, nawet taki 40cm w doniczce, którego postawiłam w cieniu, ale nie padał na niego deszcz. Stracił wszystkie liście, ale go w porę uratowałam, odbił.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Bukszpan - przesadzanie

Post »

Opadanie części liści po przesadzeniu jest zjawiskiem normalnym i nie świadczy o tym, że roślina się nie przyjęła. O tym będzie można przekonać się ,gdy wypuści wiosną nowe przyrosty.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 266
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Bukszpan - przesadzanie

Post »

Też się przymierzam do przesadzenia 2 bukszpanów, czy bukszpany mają głęboko korzenie, czy raczej drobne i usytuowane przy powierzchni?
Z Waszych rad wynika żeby przenieś z ziemią a ja chciałbym przy okazji zmienić mu ziemię na bardziej żyzną, jak to zrobić?
Czy na nowym miejscu trzeba zachować takie same położenie rośliny względem słońca jak na starym miejscu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”