Czy po świeżo wykopanej tui mogę wsadzić w to miejsce młodą tuje?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Czy po świeżo wykopanej tui mogę wsadzić w to miejsce młodą tuje?

Post »

Heja jak w temacie wykopałem szpaler tui brabant przerośniętych, starych i praktycznie co rok na wiosnę chorujących ( na wiosnę zawsze żółkły potem odbijały a w czerwcu męczył je prawie zawsze przędziorek nie wiem co im dolegało bo reszta iglaków w ogrodzie rośnie wyśmienicie) w miejsce świeżo wykopanych brabantów chcę wsadzić młode przepiękne tuje szmaragd gold licencjonowane z etykietką producenta takiej okazji nie można bylo przegapić. Można sadzić czy trzeba odczekać jakiś czas?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czy po świeżo wykopanej tui mogę wsadzić w to miejsce młodą tuje?

Post »

Możesz, ale najprawdopodobniej trzeba uzupełnić ziemię w lejach po wykopanych korzeniach.U sąsiadów tak zrobili kilka lat temu, dosypali ziemi wykopanej z tylnej części działki, gdzie planowali założyć kompostownik.Przemieszali, widzę drzewka dobrze rosną.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy po świeżo wykopanej tui mogę wsadzić w to miejsce młodą tuje?

Post »

Ja bym odczekał kilka lat. Można też wymienić glebę w zasięgu wykopanych korzeni.
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy po świeżo wykopanej tui mogę wsadzić w to miejsce młodą tuje?

Post »

Oczywiście że ziemię uzupełnię, kupię podłoże do iglaków. Muszę chyba jeszcze raz ten odcinek dobrze przekopać, żeby pozbyć się reszty korzeni. Ok wielkie dzięki ,czyli spokojnie sadzę w to samo miejsce. Mam jeszcze jedno pytanie
czy podłoża po starych roślinach nie trzeba odkażać na Previcurem energy (środek grzybobójczy) czy warto by to by to zrobić?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czy po świeżo wykopanej tui mogę wsadzić w to miejsce młodą tuje?

Post »

Nie trzeba odkażać, bo często po starych żywotnikach zostaje w glebie korzystna grzybnia, która będzie współżyła z korzeniami nowo posadzonych.Żadnej niepotrzebnej chemii, w naturze tego nie ma.Nie trzeba wykopywać reszty korzeni (tylko to co przeszkadza), będą się powoli rozkładały co jest korzystne.Nie radzę jednak sypać tzw. podłoża do iglaków, a jeśli już to niewielką ilość i zmieszać ją z gleba rodzimą.Lepsza jest wierzchnia warstwa urodzajna zwykłej ziemi z działki, albo kompost.Te sztuczne, torfowe podłoża w zimie zupełnie inaczej pracują(zamarzają, chłoną wilgoć) niż pozostały grunt wokół i czasem rośliny mają problem z dobrym ukorzenieniem się z czego w następstwie wynikają inne problemy, zasychanie itp.
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy po świeżo wykopanej tui mogę wsadzić w to miejsce młodą tuje?

Post »

Ok wielkie dzięki za rade.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”