Tuja brabant przerzedzona pomocy

Drzewa ozdobne
KfkCompany
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 kwie 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuja brabant przerzedzona pomocy

Post »

Witam serdrcznie. Bardzo proszę o pomoc w sprawie tuji brabant. Tuje mają już 3 lata ale teraz po zimie patrzę że bardzo urosły ale poszły w gore. I tym samym zrobiły się takie rzadkie, "gołe". Wyglądają rak jak na zdjęciach czyli na dole są w miarę gęste ale od pewnego momentu idą do góry i tylko pień się robi gruby, twardy a na boki już nie rosna. Boję się za tak już sostana. Bardzo proszę o pomoc czy mogę coś z tym zrobic. Czy trzeba to jakoś przyciąć żeby teraz już rozrastaly się już na boki? Chciałbym docelowo żeby miały 2 metry wysokości ale patrząc na nie teraz obawiam się że miga być takie przerzedzone. Proszę Państwa o pomoc i jakieś rady czy można coś z tym zrobić. Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam życząc miłego dnia.

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Tusk brabant przerzedzona pomocy

Post »

Źle je prowadzisz od początku.
Należało je ciąć ze 2 razy w roku i nie dopuścić by tak wybujały.
Jednak wszystko jest do naprawienia.
Żywotniki lubią cięcie.
Teraz musisz je je przycinać regularnie 3 razy w sezonie , by spowodować ich zagęszczenie ale jako pierwsze cięcie wykonałabym radykalne skrócenie na wysokości w połowie siatki .
Kolejne regularne cięcia spowodują zagęszczenie się żywotników.
Pocztytaj też sobie porady w watkach dot.uprawy żywotników.
Na samym końcu tego posta znajdziesz te tematy viewtopic.php?f=33&t=10193
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
KfkCompany
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 kwie 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja brabant przerzedzona pomocy

Post »

Witam. Dziękuję za odpowiedz. Czyli mogę je uciąć w sensie ten cały "pień"? Nic się nie stanie z nimi? Urosną później?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Tuja brabant przerzedzona pomocy

Post »

Nic się im nie stanie. One lubią cięcie ale żeby je zagęścić musisz je skrócić radykalnie i prowadzić już systematycznie.
Ciąć zarówno wysokość jak i przyrosty po bokach .
Możesz też przyciąć np. na wysokości siatki,będą wyższe ale 'rzadkie'
Samego cięcia krzewów nie bój się. :D
Wszystko co cięte ładnie się zagęszcza, nie wyrasta na wielkie i może być formowane wg. naszych upodobań.
Sekator to niemal najważniejsze narzędzie w rękach 'ogrodnika"
Odwagi,tnij :wit
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
KfkCompany
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 kwie 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja brabant przerzedzona pomocy

Post »

Właśnie zależy mi na tym żeby nie były rzadkie. W takim razie przytne je tak jak Pani poradziła do połowy siatki. Tylko cały czas boję się że jak utnę ten brązowy "pień" to już nie urosną do tych 2 metrow:-). A jak utnę je teraz tak radykalnie do połowy siatki to boki też poprzycinac? Czy tylko ta górę uciąć? Czy to cięcie radykalne mogę już zrobić w przyszły weekend czy lepiej poczekać na koniec marca? Bardzo Pani dziękuję za pomoc!

Aha i jeszcze ostatnie pytanie dot. systematyczności. Po jakim czasie po tym radykalnym cięciu zrobic kolejne? To kolejne już nie ma być takie radykalne tak?
zielony007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 mar 2018, o 07:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja brabant przerzedzona pomocy

Post »

Dołącze się do pytania dot. tego brązowego pnia. U mnie także ten pień zrobił sie dosyć grubu i twardy. Chciałbym tak samo przyciąć tuje jak kolega bo u mnie też podobnie to wygląda. Proszę o informacje czy jak utne ten pień to z tujami nic się nie stanie? Będą rosły? kiedyś uciąłem tak choinke bo sąsiadowi przeszkadzał czubek i niestety już nie urosła. Czy z tujami tak nie będzie? Słyszałem żeby nie obcinać całych gałęzi gdyż nie urosną, a to będzie nawet więcej niż cała gałąź. Wiem, że może dla zaawansowanych użytkowników może być to irutyjące pytanie ale czy te tuje będą rosły? Proszę o jednoznaczą odpowiedź bo też się obawiam tego cięcia pnia jak to kolega napisał. Czy po ucięciu tego w połowie po prostu tuje będą rosły do góry z pozostałych boków czy jak to wygląda?
KfkCompany
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 kwie 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja brabant przerzedzona pomocy

Post »

Witam ponownie. Po lekturze forum zdecydowałem się na to radykalne cięcie. Zaczynam dzisiaj. Proszę tylko ostatecznie o informację czy mogę uciąć tuje tak jak przedstawiłem to na zdjęciach poniżej. Żółtą kreską zaznaczyłem gdzie będę ucinał. Boję się więc proszę raz proszę o wyrozumiałość.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I mogę tak ciąć na całej długości tak? Nawet jak nie wszystkie są takie "gołe"?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Tuja brabant przerzedzona pomocy

Post »

Możesz ale proponowałabym nieco wyżej przy jednoczesnym skróceniu ich gałązek z frontu.
Jeśli podsypiesz im potem nawozu, będziesz podlewać urosną na tyle ,że być może trzeba będzie je ponownie skrócić jeszcze w tym sezonie ale to zależy od przyrostów jakie osiągną.
Skrócenie przewodnika spowoduje,że wytworzą się kolejne przyrosty a to właśnie spowoduje zagęszczenie drzew.
Regularne ich cięcie w następnych sezonach będzie polegało na podcinaniu miękkich ,zielonych przyrostów czyli na typowym formowaniu.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
KfkCompany
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 kwie 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja brabant przerzedzona pomocy

Post »

Z frontu czyli tam gdzie jest kostka tak? Czyli mogę przejechać senatorem równo tak jak się zaczyna kostka? A co do samej operacji to mogę jutro to robić czy lepiej poczekać i mieć pewność że już nie zamarzną np pod koniec marca? A ta żółta linia to tak mniej więcej narysowałam na połowie siatki jak Pani radziła na początku. To zrobię trochę wyżej :D
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuja brabant przerzedzona pomocy

Post »

Ja bym radziła górę ciąć oszczędnie, jeżeli chcesz by sporo jeszcze urosły.Tam gdzie jest rzadkie będzie się z czasem zagęszczać, nawet bez cięcia, ale góra zawsze będzie rzadka, tak ta odmiana po prostu rośnie, że puszcza długie przewodniki.Jak zbyt nisko przytniesz przewodnik to dość znacząco przyhamuje wzrost.
KfkCompany
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 kwie 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja brabant przerzedzona pomocy

Post »

No to w takim razie pogubiłem się gdyż miałem ciąć do połowy siatki a teraz jednak się okazuje że nie można aż tak drastycznie??
Chciałbym docelowo aby miały 2 _2.5 m wysokosci. To co robić? Oszczędnie czy do połowy? Czy mogę jutro zaczynać czy poczekać jeszcze?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuja brabant przerzedzona pomocy

Post »

Może to na zdjęciu tak wygląda, ale moim zdaniem tam jest za mało miejsca (za wąski pas) na brabanta.To jednak szybko rosnąca i dość szeroka odmiana, dobra na wysokie żywopłoty.Z mocno ciętej po dłuższym czasie będziesz mieć drapaki cięte w kant, bo mocniej cięte słabiej odbijają z mocniej zdrewniałych pędów. Znacznie lepiej jest często 'podskubywać' czubki, lekko ciąć boki by spowolnić wzrost, ale zachować lekko piramidalny pokrój. Lepiej posadzić wolniej rosnącą odmianę gdy jest mało miejsca.
Poczytaj w sieci jest sporo informacji na temat cięcia tej odmiany.Jeszcze możesz poczekać, pośpiech to zły doradca.Może możesz je gdzieś przesadzić, albo komuś odstąpić, a posadzić wolniej rosnącą odmianę?
KfkCompany
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 kwie 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja brabant przerzedzona pomocy

Post »

One mają już 3 lata i nigdy nie były podcinane. Stąd ten problem się zrobił. Nie mogę ich przesadzić. Jest ich około 120 szt. Miejsca jest standardowo na żywopłot. 50 cm od sąsiada i 50 od kostki. Tylko na taką gęstą się zrobiła na dole bo nic z nimi nie robiłem w sensie przycinania. Dlatego też parę postów wyżej doradzono mi żeby uciąć w połowie siatki. A wtedy po tym cięciu zacząć systematyczne podcinanie. Ale teraz jak mi Pani napisała że jednak nie to teraz się boję znowu co z tym zrobić żeby czasami im nie zaszkodzić i żeby rosły i był z nich zwarty żywopłot bez gołych dziur. :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”