Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
nizinsky74
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 lip 2017, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Witam

Chciałbym zapytać czy ktoś ma żywopłot z wiśni wonnej (antypka)? Chciałbym trochę porad i opinii na ten temat. Bardzo proszę o pomoc.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Mam kilka sztuk tej antypki i moim zdaniem nie nadaje się na żywopłot. Jest straszliwie powolna. Po posadzeniu będziesz czekał lataaa zanim urośnie chociaż na 1,5m. Posadziłem dla zapachu i owoców, fakt, są wielkości jarzębiny, ale całkiem smaczne. Jeśli chcesz żywopłot owocowy, to tarnina, lubaszka itp. Rośnie szybko.
nizinsky74
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 lip 2017, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Hmm. Dziwne bo w opisie jest ze przybiera bardzo szybko. Nawet do 80 cm rocznie.Cerasus mahaleb. Taka odmiana. Może to specjalna odmiana na żywopłot?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3711
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Dawniej drogowcy obsadzali drogi antypką. Takie pasy wiatrochrony. Lekko cięte na szpaler, spełniały swoją rolę.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
nizinsky74
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 lip 2017, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Taką rolę ma spełniać. Odcięcie od drogi. Myślę, że gęsto posadzone powinno spełnić swoją rolę.
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Mam taki żywopłot długości ~20m i baaardzo antypkę polecam.Grunt, żeby posadzić w słońcu, bo wtedy rośnie bardzo szybki o gęsto. Miałem zacienioną część przez wierzbę i widać było różnicę znaczną, nawet nie chodzi o ilość wody. Teraz, po mocnym przycięciu drzewa, szybciutko nadrabia straty. Posadziłem 6 lat temu, żywopłot cięty 2 razy w roku, teraz ma 2m wysokości i 1m szerokości. Owoce malutkie, wielkości tych jakie ma ligustr czy dereń świdwa, powiedzieć, że cierpkie, to nic nie powiedzieć. Dobre są gdy ktoś potrzebuje zwymiotować, a nie może się zmusić, efekt gwarantowany po jednym owocu.
nizinsky74
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 lip 2017, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

A jak gęsto trzeba sadzic? Czy 8 na jednym metrze w dwóch rzędach wystarczy? Chodzi o sadzenie w zygzag. Jeść raczej tego nikt nie będzie, Chyba że ptaki. Słyszałem że jak mocno się tnie to nie owocuje.
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Odnośnie owoców owoców to odpisałem na opinię dziad_Jag. Swoje sadziłem co 25cm w jednym rzędzie, jak wyżej napisałem mają już metr szerokości (cięte). Faktycznie, gdy mocno ciąć to kwiatów mało, owoców jeszcze mniej.
nizinsky74
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 lip 2017, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Czyli jak masz 4 na metr to czy żywopłot jest mocno zwarty?Bez prześwitów? 6 lat to troche długo rosły do tej wysokości, chyba że mocno obcinałeś na początku.
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Jak są liście to zielona ściana, zimą wiadomo, aż tak szczelnie nie jest,ale ja nie szaleję z cięciem, maksymalnie 2 razy w roku. Jak je wsadzałem to miały jakieś 25cm wysokości, nie podlewane,nie podsypywane, cięte dwa razy w roku. Ja tam z wyniku jestem zadowolony.
nizinsky74
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 lip 2017, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Ja już zamówiłem na marzec 300 sztuk. Chcę posadzić w zygzak 8 na metr. Ma to za zadanie odciąć mnie od drogi więc zależy mi aby było gęsto. Chyba pójdę za twoim przykładem i będę podcinał 2 razy do roku. Na początku po zasadzeniu poradzili mi uciąć wszystkie sadzonki na 25- 30 cm aby zaczęły się rozgałęziać od samego dołu. Podobno liście opadają bardzo późno?
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

Tak, liście trzyma długo, chyba tylko ligustr u mnie ma je dłużej. Nawiasem, plus dla Ciebie za sadzenie czegoś innego niż tuje. Warto nisko przyciąć, ale zauważyłem u siebie ciekawostkę, że nawet jak za bardzo wyrosła któraś sztuka i dół miała pustawy, to dzięki cięciu pionowemu i poziomemu w tych miejscach również zaczęła się zagęszczać.
nizinsky74
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 lip 2017, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia wonna (antypka) na żywopłot

Post »

To dobra wiadomość. Zawsze można skorygować później. Powiem że bardzo mało w necie jest o tej roślinie jako żywopłocie. Jedynie u sprzedawców jest dość obszerny opis. Od ludzi którzy mają takie żywopłoty to nic nie ma. Chyba tylko ten temat rozwinięty teraz więc można trochę naświetlić wiadomości o tej roślinie. Tuje też mam ale pomiędzy sąsiadem a moja działką. Ale jak będę zadowolony z antypki to jest jeszcze druga strona działki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”